DERS ÇALIŞMA KONUSUNDA EBEVEYNLER NE YAPMALI?

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Merve Aktaş Terzioğlu, eğitim – öğretim yılının başlamasıyla özellikle ilkokula başlayan çocuklarda sık görülen okul korkusunu yenme ve çocuğa evde ders çalıştırma, ödev yaptırma da yaşanan gerginlikler ile ilgili ailelere uyarı ve önerilerde bulundu.

Kreş ve anaokulu eğitimi alan çocuklar için okula uyumun çok daha kolay olduğunu fakat ilkokul döneminin çocuğun hayatın gerçek beklenti ve kuralları ile karşılaştığı dönem olduğu için zorlanıldığını belirten Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Psikiyatri  Uzmanı Dr. Merve Aktaş Terzioğlu:İlkokul, kuralların olduğu, sessiz durulması gereken, anlatılanların öğrenilmesi ve evde ödev yapılması gereken bir yerdir. Bu aşamaya gelen çocuğun bunların tümünü yapacak yetenekleri gelişmiş olmalıdır. Okul öncesi eğitim almayan çocuklarda bu adım daha zor olabilmektedir. Okullar açıldığında bazı çocuklar okula gitmek istemeyecek bazı çocuklar anneleri de onlarla kalsın isteyecek, ağlayacaklardır. Okul korkusu ya da ayrılma kaygısı olarak tanımladığımız bu durum ders başarısını etkileyen bir sorundur. Özellikle de çocuğun tüm gereksinimlerini karşılayan aşırı kaygılı, bağımsızlığını desteklemeyen ebeveyn tutumlarında, okula gitme gibi bir ayrılık hem ebeveynde hem de çocukta bir kaygı doğurmaktadır. Çocukların %5’inde bu durum uzman desteği gerektirecek yoğunlukta olmaktadır. Okula gitmek istememe ve okuldan kaçma, okul korkusu dışında psikoz, depresyon, davranış bozuklukları, travma sonrası stres bozukluğu olan çocuklarda da görülebilmektedir bu nedenle ayırıcı tanı önemlidir. Özellikle ilkokula yeni başlayan çocukların bir kısmında yerinde, sırasında oturmakta zorluk, sürekli hareket etme isteği gözükebilir. Bu çocuklar öğretmenin komutlarına ve kurallarına uymakta da zorlanmaktadırlar. Diğer öğrencilerin dikkatini dağıtarak dersin verimini düşürebilirler. Çocukların bir kısmında birkaç hafta içinde okula uyum sağlanır ve bu sorun devam etmez ancak bazı çocuklarda hareketlilik, dürtüsellik ve dikkat sorunları gözlenmeye devam edebilir” diye konuştu.

Bazı çocukların takvim yaşı tutmasına rağmen nörolojik ve ruhsal olarak okula başlamaya hazır olmayabileceğini dile getiren Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Merve Aktaş Terzioğlu, bazı çocukların ise ruhsal ve fiziksel olarak hazır olmalarına karşın evde hiç kural ve sınır konulmaması nedeni ile okulda  uyum sorunları yaşayabileceklerini; çocukta yazı yazma isteksizliği, harfleri ters yazma, harf karıştırma, okuma yazmayı öğrenmekte gecikme gibi yakınmalar gözlenebileceğine değindi. Bu sıkıntıları yaşayan çocukların çocuk ya da genç psikiyatri uzmanı tarafından değerlendirilmesi, ebeveyn-çocuk ve okulun işbirliği yapması gerektiğini söyledi.

DERS ÇALIŞMA KONUSUNDA EBEVEYNLER NE YAPMALI?
Terzioğlu, okula giden çocuğun olduğu her evde ebeveynler ile çocuk arasındaki gerginliğin nedeninin sıklıkla ders çalışma konusundan kaynaklandığını vurgulayarak ebeveynlere şu önerilerde bulundu: “Ebeveynlere göre çocuklar yeterince ders çalışmazken, çocuklar ise ebeveynlerinin kendilerini anlamadıklarından yakınır. Bu noktada ders çalışmasını engelleyecek bir durum olup olmadığına bakılmalıdır. Dikkat eksikliği, öğrenme bozuklukları, akran sorunları, depresyon ve anksiyete bozukluğu, davranım sorunları gözden kaçmamalıdır. Bazen de ailenin beklentisi çocuğun kapasitesinin ve yeteneklerinin üstünde olabilir, bu durumda ise beklentileri çocuğun düzeyine göre ayarlamak gerekmektedir. Ebeveyn kendi tutumlarını gözden geçirmelidir. Ailenin görevi uygun ortamı hazırlamak, kararlı olmak ve çocuğu kontrol etmektir. Ebeveynler hiçbir zaman ders çalışma ve ödev yapma konularında tüm sorumluluğu üzerine almamalıdırlar. Eğer çocuk yerine bu görev üstlenilirse, çocuğa göre ders çalışmak ailesi için yapması gereken bir sorumluluk gibi algılanmaktadır. Bu durumda sıklıkla çocuk ders çalışmayı aileye karşı kullanmaya başlamaktadır. Evde her birey üzerine düşeni yapar, sorunlar zamanında uygun yollar ile çözülürse ders çalışmak evde kabus olmaktan çıkar” dedi.

 

 

Henüz bu habere yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz yapın!

Eğitim kategorisinde en çok okunanlar

VEFAT EDENLER

 • VELİ CİVELEKMAHALLE CAMİİ Selcen Mezarlığı
 • MUSTAFA TEPELİMAHALLE CAMİİ Gümüşler Şemikler Mezarlığı
 • HATİCE İZMİRASRİ MEZARLIK CAMİİ Çakmak Mezarlığı
 • NAHİDE YILDIZMAHALLE CAMİİ İsabey Mezarlığı
 • MEHMET ŞEKERKAYHAN MERKEZ CAMİİ Kayhan Mezarlığı
 • ALİ DENİZULU CAMİİ Asri Mezarlık
 • AHMET KAPLANMAHALLE CAMİİ Ovacık Mezarlığı
 • CELAL DUMANMAHALLE CAMİİ Şenköy Mezarlığı
 • ZAHİDE KANDEMİRMAHALLE CAMİİ Yumrutaş Mezarlığı
 • VELİ DAYIBAŞMAHALLE CAMİİ Selcen Mezarlığı
 • EYÜP KÖSEMAHALLE CAMİİ İnceler Mezarlığı
 • CÜFERİYE KURBANMAHALLE CAMİİ Akpınar Mezarlığı
 • EROL BAĞMAHALLE CAMİİ Çameli Yeni Mahalle Mezarlığı
 • HASAN ALKANMAHALLE CAMİİ Kocapınar Mezarlığı
 • NUMAN PEKERMAHALLE CAMİİ Sığma Mezarlığı
 • EYÜP AYDEMİRMAHALLE CAMİİ Karabedirler Mezarlığı
 • AYŞE ÇALIŞKANULU CAMİİ Çakmak Mezarlığı
 • MUSA İPEKMAHALLE CAMİİ Çakır Mezarlığı
 • MEHMET EMİN KAYALIMAHALLE CAMİİ Acıpayam Mezarlığı
 • SEVİLAY TULANMAHALLE CAMİİ Karakıran Mezarlığı
 • CENNET ŞAHANMAHALLE CAMİİ Konak Mezarlığı
Döviz bilgileri TCMB'ndan alınmaktadır

DOLAR

4.0304

EURO

4.9636

STERLİN

5.6573

DENİZLİ

En Yüksek 25°
En Düşük 25°

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ