ÖĞRETMENLER VE VELİLER BU KONFERANSTA BULUŞTU

1925’te Ulu Önder Atatürk’ün çağrısıyla ‘Türk maarif cemiyeti’ olarak doğan Türk Eğitim Derneği’nin 2017’de geldiği nokta ve uyguladığı eğitim modeli düzenlenen konferansla öğrenci velilerine anlatıldı.

Türk eğitim derneği tarafından, ulusal ve uluslararası programların eğitimde yarattığı fark ve TED okulları modeli düzenlenen konferans ile öğrenci velilerine anlatıldı. Konferansa TED Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu, TED Genel Müdürü Sevinç Atabay ve TED yabancı diller koordinatörü Fatma Ataman konuşmacı olarak katıldı.

“TÜRK MAARİF CEMİYETİ” OLARAK DOĞDU

Konferans öncesi öğrenci velileri, Türk eğitim derneği tarafından hazırlanan ve derneğin tarihçesini anlatan kısa tanıtım belgeselini izledi. Hazırlanan belgeselde, Türkiye’nin modernleşmesi için eğitimin vazgeçilmez önemine inanan Mustafa Kemal Atatürk’ün 1 Kasım 1925’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışında yaptığı konuşmada, eğitimde hedeflenen seviyeye ulaşmak için özel girişimin çalışmalarına ihtiyaç olduğunu dile getirdiği, topluma çağrısı sonucu ilk temelleri atılan Türk eğitim derneği’nin ilk adı olan ‘Türk maarif cemiyeti’ olarak doğduğu anlatılıyor. 1946 yılından itibaren Türk eğitim derneği adı altında çalışmalarını sürdüren derneğin eğitimde geldiği son durumun da anlatıldığı belgesel, öğrenci velileri tarafından büyük ilgiyle izlendi. Türk eğitim derneği’nin 2016 yılı itibarıyla kurulu ve eğitim veren bir üniversitesiyle birlikte 38 okulu bulunuyor.


Yorumları göster (0)

Eğitim kategorisinde en çok okunanlar

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ