DENİZLİ EKONOMİSİNİN ROTASI BELİRLENDİ

Tahir AYGÜN

Denizli Ticaret Odası’nın düzenlediği ve Antalya Belek’te iki gün süren alternatif sektör arama çalıştayının sonunda sonuç bildirgesi açıklandı. Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, DTO Başkanı Necdet Özer’in birlikte düzenlediklerini basın toplantısında sonuç raporunu Necdet Özer açıkladı.

Özer, “Denizli'nin gelişim perspektifine uygun, alternatif sektörlere dönük yeni projelerin ortaya konulması ve Denizli’nin ekonomik yol haritasının çizilmesi gibi çeşitli konular 12 saat süren toplantıda ele alınıp tartışılmıştır” dedi.

Özer ayrıca, “Denizli’nin ülke hatta dünya çapında gelişmiş ve ün yapmış sektörleri olan tekstil, mermer, kablo-metal gibi sektörler dışında şehre yön verecek, katma değer yaratarak şehirde kısa ve orta vadede ekonomik değere dönüşebilecek yeni sektörler olarak hayvancılık, seracılık, gıda, termal turizm, sağlık turizmi ve kültür turizmi olarak belirlenmiştir” dedi.

Amaç göçü önlemek

DTO Başkanı Necdet Özer, hayvancılık sektörü ile ilgili komisyon dan çıkan raporu analiz ederek “Hayvancılık sektörü için' köylerde hayvancılığı geliştirmek ve köyden göçü engelleme projesi' teması ile sunulmuştur.

Projede, özellikle Acıpayam ve Baklan başta olmak üzere tüm ilçelerde geniş mera alanlarının tespit edilip bu bölgelerde hayvancılığa etkin şekilde  destek verilmesi gerektiği, desteğin de özellikle köylüye getirisi olacak, köyler arası işbirliğini geliştirecek, sinerji yaratacak bir uygulama ile belli ölçekte asgari 10–15 adetlik büyükbaş hayvan çiftliklerinin oluşturulmasının amaçlanmasının gerektiği belirtilmiştir. Besihanelerin kurulması sırasında uygulanan bürokratik prosedürlerin asgariye indirilmesi gerektiği ifade edilmiştir” diye konuştu,

Gıda çarşısı oluşturulmalı

Gıda komisyonunda önemli bir vurgu yaptığını belirten Özer, “Gıda sektöründe; gıda sanayi çarşısı şeklinde organize edilmiş bir site-bölgenin kurulması projesi ortaya atılmıştır.  Bu alanda rekabet avantajının yakalanması, işin sürdürülebilir kılınması, büyük pazarlara etkin şekilde ulaşılabilmesi ve üretilen ürünlerin geniş bir kitleye uygun ortamlarda sunulmasını sağlamak üzere büyük gıda çarşısı sitelerinin kurulması dile getirilmiştir” diyerek projeyi dile getirdi.

Seralar suyla buluşturulmalı

Seracılık sektörünün giderek geliştiğinin altını çizen Necdet Özer, su sıkıntısına vurgu yaparak, “Seracılık sektörü; 'seraların su ile buluşması' teması ile ortaya konulup, bunun anlam ve önemi katılımcılarla paylaşılmıştır. Denizli varolan Jeotermal kaynakların daha etkin ve verimli şekilde kullanılması, jeotermal sıcak suyun eşanjör sistemiyle seraların ısıtılmasının ve cazibeli sulama suyu için gerekli yatırımın yapılması hususu proje teklifi yapılmıştır” dedi.

Denizli sağlık ve termal kenti olmalı

Sağlık turizmi ile ilgili altyapılarının tamamlanması ve bu konuda yatırımların çoğalması gerektiğini vurgulayan Özer, “Sağlık turizm için de alt yapı ve ulaşımı biten şehrimizde sağlığın ön plana çıktığı otellerin ve medikal hizmetlerinin sunulması hedefine yönelik bir proje fikri ortaya atılmıştır. Termal turizm kapsamında da termal turizm için gelen konukların konaklama süresinin artırılması ve bireysel hobilere yanıt verilebilmesi için turizm aktivitelerinin çeşitlendirilmesi adı altında bir proje geliştirilmiştir. Ayrıca, Denizli’nin doğal zenginlikleri, özellikle Pamukkale’nin daha kapsamlı tanıtılmasının önemli olduğu ve Acıgöl’de bulunan doğal kuş cennetinin doğal bir zenginlik olarak Ülke ve dünya kamuoyuna tanıtımının gerektiği ifade edilmiştir. Termal, sağlık ve kültür turizmi için gelecek turistlerin, Denizli’de uzun süre konaklamalarını sağlamak amacıyla turizm aktivitelerinin arttırılması ve çeşitlendirilmesi önerilmiştir. Devlet Tiyatroları’nın antik tiyatroda günlük oyunlar sergileyebileceği, balon turu ve teleferik sisteminin kurulabileceği hususları bu konuya örnek olarak verilmiştir” ifadelerini kullandı.

İkinci üniversite Denizli’ye şart

Kültür turizmi başlığı altında çalışan komisyonun önerilerini dile getiren DTO Başkanı Necdet Özer, kentin ikinci bir üniversiteye ihtiyacını olduğunun altını çizdi ve “Kültürümüzün tanıtılmasında Denizli'ye eğitim-öğrenim için gelen eğitimci-öğrenci potansiyelinin kullanılması bir proje olarak sunulmuştur.Denizli’nin kültür elçilerinin sayısının arttırılarak Denizli’nin bilinirliliğinin sağlanmasını amaçlayan bu projede, Şehrimizde ikinci üniversitenin kurulmasının gerekliliği vurgulanmıştır. Mevcut Üniversite ve kurulacak olan ikinci üniversite ile ortaya çıkacak 70 bin üniversite öğrencisinin her birinin kültür elçisi kabul edilip, oluşturulacak öğrenci kulüpleri ile Denizli’nin tanıtımını amaçlayan projelerinin yapılabileceği fikri geliştirilmiştir.Kültür turizmi kapsamında ayrıca İlimizin tarihi ve kültür mirasları ile el sanatlarının korunması ve geliştirilmesinin gerektiği ifade edilmiştir. Kent merkezi ve köylerdeki tarihi ve kültürel yapıların korunması, tekstil, halı, kilimcilik gibi el sanatlarının korunması ve geliştirilmesinin bu proje için önemli olduğu belirtilmiştir” şeklinde açıklama yaptı.

Özer sözlerine şu şekilde sürdürdü: “Denizli’nin dünyada etkin tanıtımı konusunda kamu yada özel tüm kuruluşların bu amaç etrafında yer alacağı müşterek bir tanıtım politikası oluşturulması istenmiştir. Yine bu çalışmalar sırasında Denizli ticaretinin ve sanayisinin canlandırılmasının yanısıra şehircilik açısından da kent müzesiyle birlikte İlimizde yapılan antik kazıların, termal turizmin, her ilçenin kendi özelliklerine göre ön plana çıkartılarak; hem turizm gelirlerinin arttırılması hem de ticaretin canlandırılması adına önemli faydalar sağlayacağı ifade edilmiştir. Toplantı sonucunda, tüm bu ürünlerin ve sektörlerin tanıtıldığı ve konuşulduğu bir merkez olması hedeflenen Denizli’nin, ikinci üniversite ile birlikte fuarlar ve kongreler şehri olacağına da işaret edilmiştir.”

Ticaret Odası elini taşın altına koydu

Daha sonra konuşan Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, “Daha başarılı Denizli için yapılan bu çalışma amacına ulaşmıştır. DTO güçlü bir sivil toplum örgütü olduğunu bir kez daha göstermiştir. Denizli için bir şey yapılacaksa Ticaret Odası taşın altına elini koymuştur” dedi.

Denizli Valisi Abdülkadir Demir ise   “ Burada çıkan sonuçlar çok önemli. Yeni bir perspektif oluşturma adına burada çıkan başlıklarda bizim gündemimizde olan konular. Buradaki sonuçlar ile ilgili kamu kurumlarına talimat vererek bir çalışma yapmalarını isteyeceğim. Gerekirse komisyon üyeleri ile kamu kurumlarının yetkililerini bir araya getirebiliriz. Gündemin Denizli olması bile önemli. Bu şehrin geleceği için önemli sektörler ele alındı” diye konuştu. Vali Demir, “Zorlu Grubu Denizli için çok önemli bir karar verdi. Jeotermal elektrik santralinin ardından MTA yeni bulduğu 2 bin hektarlık bir alanda 150 derecelik bir kaynak buldu. Bu alan satışa çıkıyor. Özel idarede ve özel sektörün elinde de kaynaklar var. Bu değerleri ekonomik hale getirmek için çalışmalar yapıyoruz.  Karahayıt bölgesi termal sağlık turizmine önderlik edebilecek bir potansiyeli var. Dünyanın kabul ettiği bir değere sahip. Yatırım yapacak olan 5 otelin dışında Almanya’da turizm fuarında bize 3-4 firma gelerek yatırım yapmak istediklerini belirterek yer konusunda talepte bulundular.  Kentsel dönüşüme ilgili inşaat başladı. ” şeklinde açıklama yaptı.

Havaalanı konusunda da bir değerlendirme yapan Vali Demir, “İkinci havaalanı sıkıntısını biliyoruz. Ama ikinci bir havaalanı kısa vadede çözülebilecek gibi gözükmüyor. Mevcut havaalanı ile ilgili düzenlemeler yapılacak. Havaalanına giden yol geçitlerle ve düzenlemelerle trafiğin akışı hızlandırılacak. THY hergün olan uçak seferlerine haftana üç gün yeni sefer konulacak. Bu yeterli değil. Sayının artırılmasını istiyoruz. Fiyatlandırma içinde çalışmalar olacaktır. Turizm acenteleri ile yaptığımız toplantıda yurt dışından doğrudan uçuş talebi olmuştu. Öğer Tur bu konuda ilk adımı attı” diye konuştu.  


Yorumları göster (0)

Ekonomi kategorisinde en çok okunanlar

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ