5 YIL OKUDULAR 50 YIL SONRA BULUŞTULAR

Gazi İlkokulu’ndan 1967 yılında mezun olanlar, aradan geçen 50 yılın ardından yeniden buluştu. 50 yıl önceki sınıflarına giren eski mezunları, okulda hatıralarını tazeledi.

Gazi İlkokulu’nun 1967 mezunları, mezuniyetlerinin 50’nci yılını mezun oldukları okulda buluşarak kutladı. Türkiye’nin ve dünyanın 4 bir yanından gelen mezunlar, Gazi İlkokulu’ndaki Atatürk heykeli önünde bir araya geldi. Daha sonra sınıflarına giren mezunlar, ilkokuldaki sıralarına tekrar oturdu. 50 yıl önceki anılarını tazeleyen mezunlar, bunları DRT Denizli ve Denizli Gazetesi ekibiyle paylaştı. Mezunlar adına konuşan Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Öğrenci ve Bilişim Koordinatörü Prof. Dr. Ayşen Apaydın; “Bugün ben 42 yıl önce gittiğim Ankara’dan arkadaşlarımız için tekrar buraya geldim. 50 yıl önce mezun olduğum okula geldim. Buraya gelerek, çocukluğumu anavatanımı tekrar ziyaret ediyorum. İnanılmaz bir duygu 50 yıldır görmediğim, arkadaşlarım var. Ara ara görüştüklerim var. Ama bizim gerçekten çok güzel. Temelimizi atan, bizi güzel bir fidan gibi yetiştiren hocalarımızın ve bu okulun emeği çok. Çünküilkokul çok önemli ondan sonraki aşamalar hep bu ilkokulun üzerine kurulan bir süreçtir. Gazi İlkokulu da bu anlamda gerçekten çok iyi bir temel, çok büyük bir çınar çok güzel çınarların yetiştirdiği bir okul.Buradan çok güzel mezunlar yetişti. Çok farklı konuşmalar yaptım, çok konferanslara gittim ama bu değişik bir duygu.Yani gerçekten buradaki konuşma ders anlatmaya hiç benzemiyor” dedi.

“Adalet Bakanına mektup yazdım”

İlkokul yıllarına dair anılarını da paylaşan Prof. Dr. Apaydın, “Bir yerlere gelebildiysek, bu okul ve o zamanki hocalarımıza borçluyuz. Burada çok şeyi öğrendik, aşağıda önlüğümüzü takıp, orada bulaşık yıkadığımızı, bir bulaşığın nasıl yıkanması gerektiğini bir düğmenin nasıl dikilmesi gerektiğini biz burada öğrendik. Bir elektrik sigortası attığında nasıl yapıldığını yine burada bu okulda öğrendik. Çok büyük bir mutluluk duyuyorum.Lisede akademisyen olmak istiyordum. Tek idealim oydu. Tam üniversite sınavlarına hazırlanacağım sırada babam;dediki ‘eğer Ankara’yı kazanamasan seni hiçbir yere göndermem.’ Denizli’de kalacağız. Eğer tayinim Ankara’ya gitmezse bende o dönemin Adalet Bakanı’na mektup yazdım. Dedim ki ‘ben Akademisyen olmak istiyorum. Evin en büyük çocuğuyum.Babam kesinlikle beni göndermeyecek. Eğer babam Ankara’ya gelebilirse benimde ideallerim gerçekleşecek.’ Bakandan bana geri dönüş geldi. ‘Babanızın işi ile ben bizzat ilgileniyorum.’ Ben üniversiteyi Ankara’yı kazandım. Babamın tayini de Ankara’ya çıktı. Bu olayı hiç babama açmadım, söylemedim. Ancak babam ölmeden 6 ay önce annem söylemiş. O mektubu hala saklıyorum. Babamın tek ideali benim profesör olmamdı. Çok şükür babamın okulunda şu onun istediği ve benim hayalim olan mesleği yapıyorum” diye konuştu.

GÜRKAN GÖK-MUHAMMET KARAÇAY

 


Yorumları göster (0)

Güncel kategorisinde en çok okunanlar

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ