5 YIL OKUDULAR 50 YIL SONRA BULUŞTULAR

Gazi İlkokulu’ndan 1967 yılında mezun olanlar, aradan geçen 50 yılın ardından yeniden buluştu. 50 yıl önceki sınıflarına giren eski mezunları, okulda hatıralarını tazeledi.

Gazi İlkokulu’nun 1967 mezunları, mezuniyetlerinin 50’nci yılını mezun oldukları okulda buluşarak kutladı. Türkiye’nin ve dünyanın 4 bir yanından gelen mezunlar, Gazi İlkokulu’ndaki Atatürk heykeli önünde bir araya geldi. Daha sonra sınıflarına giren mezunlar, ilkokuldaki sıralarına tekrar oturdu. 50 yıl önceki anılarını tazeleyen mezunlar, bunları DRT Denizli ve Denizli Gazetesi ekibiyle paylaştı. Mezunlar adına konuşan Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Öğrenci ve Bilişim Koordinatörü Prof. Dr. Ayşen Apaydın; “Bugün ben 42 yıl önce gittiğim Ankara’dan arkadaşlarımız için tekrar buraya geldim. 50 yıl önce mezun olduğum okula geldim. Buraya gelerek, çocukluğumu anavatanımı tekrar ziyaret ediyorum. İnanılmaz bir duygu 50 yıldır görmediğim, arkadaşlarım var. Ara ara görüştüklerim var. Ama bizim gerçekten çok güzel. Temelimizi atan, bizi güzel bir fidan gibi yetiştiren hocalarımızın ve bu okulun emeği çok. Çünküilkokul çok önemli ondan sonraki aşamalar hep bu ilkokulun üzerine kurulan bir süreçtir. Gazi İlkokulu da bu anlamda gerçekten çok iyi bir temel, çok büyük bir çınar çok güzel çınarların yetiştirdiği bir okul.Buradan çok güzel mezunlar yetişti. Çok farklı konuşmalar yaptım, çok konferanslara gittim ama bu değişik bir duygu.Yani gerçekten buradaki konuşma ders anlatmaya hiç benzemiyor” dedi.

“Adalet Bakanına mektup yazdım”

İlkokul yıllarına dair anılarını da paylaşan Prof. Dr. Apaydın, “Bir yerlere gelebildiysek, bu okul ve o zamanki hocalarımıza borçluyuz. Burada çok şeyi öğrendik, aşağıda önlüğümüzü takıp, orada bulaşık yıkadığımızı, bir bulaşığın nasıl yıkanması gerektiğini bir düğmenin nasıl dikilmesi gerektiğini biz burada öğrendik. Bir elektrik sigortası attığında nasıl yapıldığını yine burada bu okulda öğrendik. Çok büyük bir mutluluk duyuyorum.Lisede akademisyen olmak istiyordum. Tek idealim oydu. Tam üniversite sınavlarına hazırlanacağım sırada babam;dediki ‘eğer Ankara’yı kazanamasan seni hiçbir yere göndermem.’ Denizli’de kalacağız. Eğer tayinim Ankara’ya gitmezse bende o dönemin Adalet Bakanı’na mektup yazdım. Dedim ki ‘ben Akademisyen olmak istiyorum. Evin en büyük çocuğuyum.Babam kesinlikle beni göndermeyecek. Eğer babam Ankara’ya gelebilirse benimde ideallerim gerçekleşecek.’ Bakandan bana geri dönüş geldi. ‘Babanızın işi ile ben bizzat ilgileniyorum.’ Ben üniversiteyi Ankara’yı kazandım. Babamın tayini de Ankara’ya çıktı. Bu olayı hiç babama açmadım, söylemedim. Ancak babam ölmeden 6 ay önce annem söylemiş. O mektubu hala saklıyorum. Babamın tek ideali benim profesör olmamdı. Çok şükür babamın okulunda şu onun istediği ve benim hayalim olan mesleği yapıyorum” diye konuştu.

GÜRKAN GÖK-MUHAMMET KARAÇAY

 

Henüz bu habere yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz yapın!

Güncel kategorisinde en çok okunanlar

VEFAT EDENLER

 • SANİYE ÖZHANASRİ MEZARLIK CAMİİ Asri Mezarlık
 • NEFİSE BARAKMAHALLE CAMİİ Bahçeköy Mezarlığı
 • CAFER ÇIRALIULU CAMİİ Asri Mezarlık
 • NURAY ÇINARHİLAL CAMİİ Çakmak Mezarlığı
 • ÜMMÜ YURDAGÜL VERİMLİMAHALLE CAMİİ Sarayköy Mezarlığı
 • HAVA TURANMAHALLE CAMİİ Denizler Mezarlığı
 • ÜMMÜ KULALIMAHALLE CAMİİ Kadıköy Mezarlığı
 • HALİLİBRAHİM ERENLERMAHALLE CAMİİ Yeşiloba Mezarlığı
 • SAFİYE MAYDANULU CAMİİ Asri Mezarlık
 • NAİME ERTUĞRULMAHALLE CAMİİ Serinhisar Mezarlığı
 • ŞERİFE ERENMAHALLE CAMİİ Pınarlar Mezarlığı
 • HÜSEYİN ERCANMAHALLE CAMİİ Köprübaşı Mezarlığı
 • İSMAİL ADAKMAHALLE CAMİİ Kolak Mezarlığı
 • MİNA OYTUNMAHALLE CAMİİ Çağırgan Mezarlığı
 • ÜMMÜ GÜVENMAHALLE CAMİİ Karaçay Mezarlığı
Döviz bilgileri TCMB'ndan alınmaktadır

DOLAR

4.7511

EURO

5.4930

STERLİN

6.2540

DENİZLİ

En Yüksek 26°
En Düşük 25°

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ