“BEN YAZMADIM AMA HERKES YAZDI, REKTÖR BEY SINIFTA MI KALDI?”

BEN YAZMADIM AMA HERKES YAZDI (1)

Denizli’de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından vekaleten Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan, ardından 19 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından asaleten ataması yapılan Prof. Dr. Hüseyin Bağ ile ilgili ilk haber Yeni Asır Gazetesi’nden geldi.. Haberde “eski bir fotoğraf” ve FETÖ ile eski bağlantılar, arkadaşlıklar vs. vurgulanıyordu.

Ancak Rektör Bağ’ın; “CV’si bu görev ve kadro için yeterli mi?” tartışmalarına rağmen eşi Derya Bağ’ı PAÜ’de Enstitü Sekreteri yapması, bu haberin de önüne geçti ve akademi çevrelerinde yaşanan olayların tuzu biberi oldu. Ve; art arda gelen “PAÜ haberleri” ile ortalık iyice karıştı. Kısacası; “Biz yazmadık ama onlar yazdı. Herkes yazdı. Ve Rektör Bağ adeta sınıfta kaldı..”

“BEN YAZMADIM AMA HERKES YAZDI,
REKTÖR BEY SINIFTA MI KALDI?”


Tarih 24 Mayıs Çarşamba, saat; 23.57.. WhatsApp’tan bir mesaj düştü telefonuma. Neydi bu mesajda yazanlar? Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderilmiş bir resmi yazı. Ve “Bunun haber değeri var mıdır, bilmiyorum?” şeklinde bir not. Evet, bu mesaj ve resmi bir dilekçeden oluşan notlar PAÜ Rektörü Hüseyin Bağ ile ilgiliydi. Şu sıralar ülke gündeminin en tepe konuları arasına yerleşen “Rektör, eşini enstitü sekreteri olarak atadı” haberinden aslında ilk haberdar olan bizdik. Ancak kendi içimizde “Bekleyelim bakalım biraz, bu gazetecilik açısından önemli ve güzel bir haber. Bakalım bizden başka yazan olacak mı?” kararı aldık ve bekledik. Çünkü sayın Rektör’le ilgili yazdığımız her “bomba” haberde, “Ya Rektör beyle niye bu kadar uğraşıyorsunuz?” ekseninde sözler ve eleştiriler alıyorduk. İşte bu nedenle yine bekledik.. Ancak biz beklerken, diğer medya organları ve gazeteci arkadaşlar hiç beklemedi. Ve; art arda gelen “olay gündem haberleri” ile ortalık iyice karıştı. Kısacası; “Ben yazmadım ama, onlar yazdı. Herkes yazdı. Ve Rektör Bağ adeta sınıfta kaldı..”

YENİ ASIR; “FETÖ HATIRASI!

İşte o günlerde ilk haber Yeni Asır Gazetesi’nden geldi. Gazetenin 27.05.2017 tarihli nüshası  “FETÖ Hatırası!” başlıklı haberi iç sayfa manşetinden vermiş ve PAÜ Rektörü Hüseyin Bağ’la ilgili bir haber yapmıştı. (Oysa bu hatırat fotolarından bizde o kadar çok örnek vardı ki?) Toplam 11 yıl çalıştığım ve abartı olmazsa “okulundan” yetiştiğim Yeni Asır (ve Sabah) Gazetesi’nin “FETÖ Hatırası!” başlıklı haberi ise şöyleydi;

“2008’e kadar çalıştığı FETÖ’ye bu tarihten sonra savaş açtığını belirten Rektör Hüseyin Bağ ile ilgili ilginç iddialar gündeme geldi. 2014 yılına ait bir fotoğrafta, Rektör Bağ dışındaki 4 kişinin FETÖ’den tutuklandığı ve ihraç edildiği belirlendi.Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ'la ilgili 2008'den sonra FETÖ ile mücadele ettiğine yönelik açıklamalarıyla çelişen fotoğraflar ortaya çıktı. Bu fotoğraflarda 8 Mayıs 2014'te PAÜ Teknokent'te yapılan 8. Bilimsel Proje Şenliği'nin açılış töreninde çekildiği ve 5 kişinin göründüğü fotoğraf karesindeki Rektör Bağ dışındaki diğer dört kişinin FETÖ'den tutuklanması ve mesleklerinden ihraç edilmesi günün konusu oldu. PAÜ Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği Ana Bilim Dalı Başkanı ve Rektör adayı Prof. Dr. Ceyhun Karpuz, sosyal medyada yaptığı açıklamada Rektör Bağ'a; ‘Sayın Bağ yoksa siz, FETÖ/PDY mensubu profesyonel bir KRİPTO musunuz?’ sorusunu yöneltti..”

YENİ ASIR; “BASİT BİR ARAŞTIRMA”

Yeni Asır Gazetesi’nin 27-05-2017 tarihli haberi şöyle devam ediyordu; “Prof. Dr. Ceyhun Karpuz 'Varan 1' isimli yazısında, ‘Basit bir internet araştırmasında da kolayca görülebileceği gibi, Rektör Bağ'ın FETÖ/PDY bağlantılı birçok akademisyenle 2008 sonrasında da aynı ilişkilerini sürdürüldüğü ve hatta bu bariz ilişkiye gittikçe kriptovari bir hal aldırmaya çalışıldığı görülmektedir.

FETÖ/PDY'den tutuklu eski Doç. Dr. Kudret Gezer'in yüksek lisans yaptırdığı öğretim görevlisi Gül Hanım Erol'a doktora çalışması yaptıran Hüseyin Bağ, öğrencisinin tezini 2014 yılında tamamlattırmış ve ne hikmetse jüriye yine FETÖ/ PDY nedeniyle açığa alınan ve sonradan göreve iade edilen Uşak Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Lütfullah Türkmen'i çağırmıştır’ ifadelerine yer verdi..’

(Rektör adayı Prof. Dr. Ceyhun Karpuz aynı iddiaları daha önce DRT Denizli’de konuk olduğu programlarda da anlatmıştı)

YENİ ASIR; “ÖRNEKLER BİTMİYOR”

Yine; Yeni Asır’ın 27-05-2017 tarihli haberinde şu içeriklere de yer veriliyordu; “Çok sayıda benzer örnek olduğunu aktaran Prof. Dr. Karpuz, ‘2014 yılında Kapadokya'da düzenlenen ISER konferansının ortak oturum başkanlığını yapan Muhammet Uşak'ın bulunduğu faaliyette, onursal oturum başkanlığını Hüseyin Bağ yapmıştır. Hatta eşi Esma Uşak ile yurt dışına kaçmak üzereyken Edirne Keşan'da yakalanan ve terör örgütü üyeliğinden tutuklu Gazi Üniversitesi eski öğretim üyesi Doç. Dr. Muhammet Uşak, 2002 yılında Prof. Dr. Hüseyin Bağ ile yaptığı çalışmasını, 2006 yılında yine Prof. Dr. Hüseyin Bağ ve FETÖ/PDY'den tutuksuz yargılanan Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde (AİBÜ) eski Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Bahar, AİBÜ'den eski Eğitim Bilimleri Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Soner Durmuş, Uşak Üniversitesi'nden Prof. Dr. Lütfullah Türkmen, Amasya Üniversitesi'nde eski Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Gökdere ile birlikte yazdıkları kitapla pekiştirmişler. Hüseyin Bağ'ın tutuklu kitap arkadaşlarının da birçok akademik çalışmayı birlikte yürüttükleri internet kayıtlarında mevcuttur’ açıklamasını yaptı..”

CV’Sİ ENSTİTÜ SEKRETERLİĞİ

KADROSU İÇİN YETERLİ Mİ?

Denizli’de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından vekaleten Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan, ardından 19 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından asaleten ataması yapılan Prof. Dr. Hüseyin Bağ ile ilgili ilk haber Yeni Asır Gazetesi’nden geldi.. Haberde “eski bir fotoğraf” ve FETÖ ile eski bağlantılar, arkadaşlıklar vs. vurgulanıyordu. Ancak Rektör Bağ’ın eşi Derya Bağ’ı PAÜ’de Enstitü Sekreteri yapması (CV’si bu görev ve kadro için yeterli mi? tartışmalarına rağmen) olayın tuzu biberi oldu.


Biz “biraz bekleyelim, bakalım” kararı alıp konuyla ilgili hiç haber yapmazken, 1 Haziran 2017’de tarihinde Rektör Bağ’ın icratını anlatan “haber sağanağı” başladı. Ulusal ve yerel medya organları sıraya girmiş, bu atamayı haber üzerine haber yapıyordu. “Aile Boyu Üniversite.. Rektör Eşini Atadı, Kendini Böyle Savundu.. Denizli Bu Atamayı Konuşuyor.. Denizli, Rektör Hüseyin Bağ ve ilk önemli icraatı; eşi Derya Bağ’ı Enstitü Sekreteri ataması olayı ile çalkalanıyor.. Rektör Bağ eşi ile ilgili konuştu..” haberleri yerel ve ulusal medya organlarında yer alan konuyla ilgili haberin başlıkları oldu..

MUSTAFA KAYA

Henüz bu habere yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz yapın!

Güncel kategorisinde en çok okunanlar

VEFAT EDENLER

 • SANİYE ÖZHANASRİ MEZARLIK CAMİİ Asri Mezarlık
 • NEFİSE BARAKMAHALLE CAMİİ Bahçeköy Mezarlığı
 • CAFER ÇIRALIULU CAMİİ Asri Mezarlık
 • NURAY ÇINARHİLAL CAMİİ Çakmak Mezarlığı
 • ÜMMÜ YURDAGÜL VERİMLİMAHALLE CAMİİ Sarayköy Mezarlığı
 • HAVA TURANMAHALLE CAMİİ Denizler Mezarlığı
 • ÜMMÜ KULALIMAHALLE CAMİİ Kadıköy Mezarlığı
 • HALİLİBRAHİM ERENLERMAHALLE CAMİİ Yeşiloba Mezarlığı
 • SAFİYE MAYDANULU CAMİİ Asri Mezarlık
 • NAİME ERTUĞRULMAHALLE CAMİİ Serinhisar Mezarlığı
 • ŞERİFE ERENMAHALLE CAMİİ Pınarlar Mezarlığı
 • HÜSEYİN ERCANMAHALLE CAMİİ Köprübaşı Mezarlığı
 • İSMAİL ADAKMAHALLE CAMİİ Kolak Mezarlığı
 • MİNA OYTUNMAHALLE CAMİİ Çağırgan Mezarlığı
 • ÜMMÜ GÜVENMAHALLE CAMİİ Karaçay Mezarlığı
Döviz bilgileri TCMB'ndan alınmaktadır

DOLAR

4.7511

EURO

5.4930

STERLİN

6.2540

DENİZLİ

En Yüksek 26°
En Düşük 25°

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ