ÇÖLYAK HASTALARINA GIDA DESTEĞİ

Denizli Büyükşehir Belediyesi kent merkezi ve ilçelerde yaşayan çölyak hastalarına glütensiz gıda yardımı yaptı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi 5 yıldır sürdürdüğü çölyak hastalarına glütensiz gıda destek programını bu yıl da yaptı. Özellikle ramazan ayında çölyak hastalarının sıkıntı çekmemesi için yapılan yardımdan 250 çölyak hastası faydalandı. Çatalçeşme Oda Tiyatrosu'nda yapılan glütensiz gıda destek programına, Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Erdal Işık, çölyak hastaları ve yakınları katıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesinin çölyak hastalarına yaptığı gıda desteğini bu yıl da sürdürdüklerini ifade eden Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, “Denizli Büyükşehir Belediyesi, 5 yıldır çölyak hastalarına gıda yardımı yapıyor" dedi.

GLÜTENSİZ GIDALARA ULAŞILMASI ZOR

Glütensiz gıdaların ulaşılması zor ve maddi açıdan da herkesin ulaşabileceği ürünler olmadığına dikkati çeken Genel Sekreter Yardımcısı Gökoğlan, "Özellikle ramazan ayı nedeniyle çölyak hastalarımızın glütensiz ürünler konusunda sıkıntı çekmemesini ve rahat bir ramazan ayı geçirmelerini istedik.   

Denizli’de tespit ettiğimiz binin üzerinde çölyak hastamız var. Bugünde arkadaşlarımıza bu paketleri dağıttık. Çölyak hastaları glütensiz ürünler tükettikleri için hem bu ürünlerin tüketiminde sıkıntılar oluşabiliyor. Bir çok hastalarımız ve arkadaşlarımız internet üzerinden ya da kısıtlı üretilen yerlerden temin etmeye gidiyorlar. En küçük bir ekmek almak isteseniz bile bir çok zahmeti var. Unun glütensiz olması gerekiyor. Bizde burada devreye girip bu ürünleri üretilen ne varsa bir nebze olsun rahat ramazan geçirsinler istedik.” Diye konuştu.

“ÇÖLYAK BİR YAŞAM TARZI”

Denizli Çölyak Hastalığı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Keziban Uçar; “ Denizli Büyükşehir Belediye ve Derneğimizin çabalarıyla  2013 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlemiş olduğumuz etkinlikte bir araya geldik. Yılda bir kez ramazan ayında paket oluşturuyoruz. Bu  paketleri çölyak hastası arkadaşlarımıza hediye ediyoruz. Çölyak hastalığı bir yaşam tarzı diyebiliriz. Hastalıkta dememek gerekiyor.  Vücudun glütensiz besinlere ihtiyaç duyması ile maruz kaldıkları bir rahatsızlık diyebiliriz. Glüten buğday, çavdar, un gibi besinlerde bulunuyor. Bir çok gıdanın içinde varlığını sürdürdüğü için dışarıdaki sosyal yaşamımızda bundan arındırılmış gıdalar bulmamız çok zor. Bu yüzden genel olarak dışarıdan ithal olarak getirtilen besinler ile ihtiyaçlarını giderebiliyorlar. Bu hastalık dışarıda yaşamsal sıkıntılara yol açıyor. Dışarıda bir hayatınız olmuyor. “ ifadelerini kullandı.

 

Henüz bu habere yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz yapın!

Güncel kategorisinde en çok okunanlar

VEFAT EDENLER

  • YAKUP DOĞANHİLAL CAMİİ Çakmak Mezarlığı
  • DURMUŞ GÜNGÖRMAHALLE CAMİİ Cevizli Mezarlığı
  • BEKİR TÜRKMAHALLE CAMİİ Çakır Mezarlığı
  • ÖMER KABAKMAHALLE CAMİİ Karabedirler Mezarlığı
  • TÜRKAN ALKANNAKİL EDİLEN YERDE Nakil Gidenler
  • OSMAN ÇOLAKMAHALLE CAMİİ Honaz Mezarlığı
  • RAMAZAN ULUTAŞMAHALLE CAMİİ Kozlar Mezarlığı
Döviz bilgileri TCMB'ndan alınmaktadır

DOLAR

3.9334

EURO

4.8302

STERLİN

5.4867

DENİZLİ

En Yüksek 12°
En Düşük 10°

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ