ÇÖLYAK HASTALARINA GIDA DESTEĞİ

Denizli Büyükşehir Belediyesi kent merkezi ve ilçelerde yaşayan çölyak hastalarına glütensiz gıda yardımı yaptı.

Denizli Büyükşehir Belediyesi 5 yıldır sürdürdüğü çölyak hastalarına glütensiz gıda destek programını bu yıl da yaptı. Özellikle ramazan ayında çölyak hastalarının sıkıntı çekmemesi için yapılan yardımdan 250 çölyak hastası faydalandı. Çatalçeşme Oda Tiyatrosu'nda yapılan glütensiz gıda destek programına, Denizli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Erdal Işık, çölyak hastaları ve yakınları katıldı. Denizli Büyükşehir Belediyesinin çölyak hastalarına yaptığı gıda desteğini bu yıl da sürdürdüklerini ifade eden Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, “Denizli Büyükşehir Belediyesi, 5 yıldır çölyak hastalarına gıda yardımı yapıyor" dedi.

GLÜTENSİZ GIDALARA ULAŞILMASI ZOR

Glütensiz gıdaların ulaşılması zor ve maddi açıdan da herkesin ulaşabileceği ürünler olmadığına dikkati çeken Genel Sekreter Yardımcısı Gökoğlan, "Özellikle ramazan ayı nedeniyle çölyak hastalarımızın glütensiz ürünler konusunda sıkıntı çekmemesini ve rahat bir ramazan ayı geçirmelerini istedik.   

Denizli’de tespit ettiğimiz binin üzerinde çölyak hastamız var. Bugünde arkadaşlarımıza bu paketleri dağıttık. Çölyak hastaları glütensiz ürünler tükettikleri için hem bu ürünlerin tüketiminde sıkıntılar oluşabiliyor. Bir çok hastalarımız ve arkadaşlarımız internet üzerinden ya da kısıtlı üretilen yerlerden temin etmeye gidiyorlar. En küçük bir ekmek almak isteseniz bile bir çok zahmeti var. Unun glütensiz olması gerekiyor. Bizde burada devreye girip bu ürünleri üretilen ne varsa bir nebze olsun rahat ramazan geçirsinler istedik.” Diye konuştu.

“ÇÖLYAK BİR YAŞAM TARZI”

Denizli Çölyak Hastalığı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Keziban Uçar; “ Denizli Büyükşehir Belediye ve Derneğimizin çabalarıyla  2013 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlemiş olduğumuz etkinlikte bir araya geldik. Yılda bir kez ramazan ayında paket oluşturuyoruz. Bu  paketleri çölyak hastası arkadaşlarımıza hediye ediyoruz. Çölyak hastalığı bir yaşam tarzı diyebiliriz. Hastalıkta dememek gerekiyor.  Vücudun glütensiz besinlere ihtiyaç duyması ile maruz kaldıkları bir rahatsızlık diyebiliriz. Glüten buğday, çavdar, un gibi besinlerde bulunuyor. Bir çok gıdanın içinde varlığını sürdürdüğü için dışarıdaki sosyal yaşamımızda bundan arındırılmış gıdalar bulmamız çok zor. Bu yüzden genel olarak dışarıdan ithal olarak getirtilen besinler ile ihtiyaçlarını giderebiliyorlar. Bu hastalık dışarıda yaşamsal sıkıntılara yol açıyor. Dışarıda bir hayatınız olmuyor. “ ifadelerini kullandı.

 

Henüz bu habere yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz yapın!

Güncel kategorisinde en çok okunanlar

VEFAT EDENLER

  • NEVZAT YILMAZMAHALLE CAMİİ Kırca Mezarlığı
  • MUSTAFA AKYOLMAHALLE CAMİİ Elmalı MezarlığI
  • GÜLLÜ ÇOBANKARAMAHALLE CAMİİ Garipköy Mezarlığı
  • BAYRAM FIŞKINLIMAHALLE CAMİİ Güzelköy Mezarlığı
  • DİLEK GÜLNAKİL EDİLEN YERDE Nakil Gidenler
  • CEMİL DEREBAŞMAHALLE CAMİİ Kadılar Mezarlığı
  • LEYLA AHMETMAHALLE CAMİİ Gümüşler Mezarlığı
  • RİFAT GÖKDEMİRMAHALLE CAMİİ Üzerlik Mezarlığı
  • ŞEFİKA ARZIMANMAHALLE CAMİİ Kızılca Mezarlığı
Döviz bilgileri TCMB'ndan alınmaktadır

DOLAR

4.7174

EURO

5.5201

STERLİN

6.2866

DENİZLİ

En Yüksek 28°
En Düşük 24°

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ