KIZILCABÖLÜK EL DOKUMALARI ANKARA'DA GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Denizli'nin Tavas ilçesine bağlı Kızılcabölük Mahallesi tekstil ve dokuma ürünleri Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından organize edilen 'Kızılcabölük Yöresel El Dokumaları Tanıtım Sergisi' Ankara Zafer Çarşısı'nda açıldı. Denizli Milletvekili Şahin Tin sergiye katılarak Tavaslı tekstilcilere destek verdi.

 Denizli'nin Tavas ilçesine bağlı Kızılcabölük Mahallesi’nde Esnaf ve Sanatkarlar Odası tarafından organize edilen 'Kızılcabölük Yöresel El Dokumaları Tanıtım Sergisi' Ankara Zafer Çarşısı'nda açıldı.  Sergiye çok sayıda tekstil ve dokumacı esnafı katıldı. Bu arada Denizli Milletvekili Şahin Tin sergiye katılarak Tavaslı tekstilcilere destek verdi. Şahin Tin tüm Ankara’lıları sergiyi ziyaret etmeye çağırdı.

Tavas Kızılcabölük Esnaf ve Sanatkarlar Odası yetkilileri, sergi hakkında yaptıkları açıklamada, Kızılcabölük'ün en önemli gelir kaynaklarının başında gelen tekstil ve dokumanın özellikle son yıllarda büyük bir gelişme kat ettiğini belirttiler. Ve Kızılcabölük’te 300-400 esnafın tekstil ve dokuma ile uğraştığını söylediler. Sergide ev tekstil grubunun tamamı, el dokuması ve otomatik tezgahlarında üretilen ürünler yer alıyor. Yöre ekonomisinin bel kemiği olan dokumacılık ve tekstil çoğunlukla evlerde birer ikişer makine ile gerçekleştiriliyor. El emeği göz nuru bu ürünlerde kullanılan el yapımı tekstil boyasının sağlık açısından hiçbir sakıncası da bulunmuyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi Güzel Sanatlar Galerisi Zafer Çarşısı’ndaki Denizli Tekstil Günleri Sergisi açılırken, Ankaralıların da sergiye yoğun ilgi gösterdiği kaydediliyor.

Kızılcabölük’ün el dokuma ürünü kumaşları, Truva filmi gibi gişe rekoru kıran bir çok antik ve tarihi Hollywood’un filminin kostümlerinin hazırlanmasında en çok tercih edilen tekstil ürünleri arasında yer alıyor.  

Henüz bu habere yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz yapın!

Güncel kategorisinde en çok okunanlar

VEFAT EDENLER

  • NEVZAT YILMAZMAHALLE CAMİİ Kırca Mezarlığı
  • MUSTAFA AKYOLMAHALLE CAMİİ Elmalı MezarlığI
  • GÜLLÜ ÇOBANKARAMAHALLE CAMİİ Garipköy Mezarlığı
  • BAYRAM FIŞKINLIMAHALLE CAMİİ Güzelköy Mezarlığı
  • DİLEK GÜLNAKİL EDİLEN YERDE Nakil Gidenler
  • CEMİL DEREBAŞMAHALLE CAMİİ Kadılar Mezarlığı
  • LEYLA AHMETMAHALLE CAMİİ Gümüşler Mezarlığı
  • RİFAT GÖKDEMİRMAHALLE CAMİİ Üzerlik Mezarlığı
  • ŞEFİKA ARZIMANMAHALLE CAMİİ Kızılca Mezarlığı
Döviz bilgileri TCMB'ndan alınmaktadır

DOLAR

4.7174

EURO

5.5201

STERLİN

6.2866

DENİZLİ

En Yüksek 28°
En Düşük 24°

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ