KIZILDENİZ İLE KARDEŞİZ

Denizli Büyükşehir Belediyesi ile Sudan'ın Kızıldeniz Eyaleti kardeş şehir oluyor. Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ve Sudan'ın Kızıldeniz Eyalet Valisi Ali Ahmed Hamid Abdelgadir iki kent arasında kardeş şehir ön protokolü imzaladı.

Sudan Kızıldeniz Eyalet Valisi Ali Ahmed Hamid ve beraberindeki heyet Denizli Milletvekili Şahin Tin eşliğinde Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ı ziyaret etti. Kızıldeniz Eyalet Valisi Ali Ahmed Hamid Abdelgadir burada yaptığı konuşmada, Denizli’de olmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Türkiye, son yıllarda dünyanın yükselen bir değeri. Türkiye ile Sudan arasında özellikle de Denizli ve Kızıldeniz arasında ekonomik bir yapı oluşturuluyor. Bunun birikiminden faydalanmak istiyoruz, bizim oradaki imkanlarımızdan da Türkiye’nin yararlanmasını istiyoruz" dedi. Türkiye'nin İslam ve Arap dünyası için önemli bir ülke olduğunu vurgulayan Vali Abdelgadir," Son yıllarda Türkiye’nin yapmış olduğu atılım bizleri hem cesaretlendiriyor hem de ümitlendiriyor. Türkiye’nin hem kamu hem de özel sektör anlamında uyguladığı politikalar bizim için örnek teşkil ediyor” dedi.

YEREL YÖNETİMLER OLARAK İLİŞKİLERİ GELİŞTİRMELİYİZ
Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise, “Sudan ile aramızda tarih birliği var. Köklerimiz bir, geçmişimiz bir ve biz birbirimizi kardeş olarak görüyoruz. Birlikte çalışıldığında her iki ülke de fayda sağlayabilir. Her ülkenin kendisine göre avantajı var. Yerel yönetimler olarak ilişkiler daha üst seviyeye çıkabilir. Ekonomik ilişkilerin bile önüne geçilip bir öncülük yapılabilir. Belediyeler olarak geliştireceğimiz ilişkiler güven verecektir. Kardeş ülkemizin gelişmesinde ve yeni güzelliklerin olması da bizi daha mutlu ediyor" dedi. Büyüyen Türkiye’nin mazlumların sesi olmaya devam ettiğini kaydeden Başkan Zolan, "Türkiye ekonomi ve teknoloji anlamında da büyük bir ülke. Biz dünyada herkesin gülmesini istiyoruz. Ziyaretinizden mutluluk duyduk. Biz de sizleri ziyaret etmek istiyoruz” dedi.

MİLLETVEKİLİ TİN: "İŞ BİRLİĞİNİN GELİŞMESİNİ İSTİYORUZ"
Denizli Milletvekili Şahin Tin, “Sudan ile son zamanlarda aramızdaki ticari ilişkilerin gelişmesinde Eyalet Valimizin katkısı oldukça fazla, kendisine teşekkür ediyoruz. Bu noktada Denizli Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Zolan da bu ilişkilerin güçlenmesi için gayret ve çaba sarf ediyor. Biz bu iş birliğinin gelişmesini istiyoruz. İki şehir arasında köprü kurulmasını ve iki ülkenin zenginliklerini paylaşmasını istiyoruz" dedi. Sudan’daki iş dünyası ile ilişkilerin ileri bir noktaya geldiğini ifade eden Tin, "Bu ilişkinin Kızıldeniz ve Denizli kardeşliğiyle de gelişeceğini düşünüyorum. Bizlere destek veren başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum” dedi.

ÖN PROTOKOL İMZALANDI
Konuşmaların ardında Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ile Kızıldeniz Eyaleti Valisi Ali Ahmed Hamid Abdelgadir arasında Denizli Büyükşehir Belediyesi-Kızıldeniz Eyaleti arasında kardeş şehir ön protokolü imzalandı. Denizli Büyükşehir Belediyesinin uluslararası ilişkilerinin gelişmesi, Kızıldeniz halkı ile geleceğe dönük kalıcı dostlukların kurulabilmesi, sosyal ve ticari ilişkilerin güçlenmesi amacı ile imzalanan ön protokolün ardından gerekli hukuki alt yapının sağlanması sonrası ayrıntılı protokolün imzalanacağı kaydedildi.       

Henüz bu habere yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz yapın!

Güncel kategorisinde en çok okunanlar

VEFAT EDENLER

 • NURTEN ULUSOYSERVERGAZİ FETİH CAMİİ Servergazi Mezarlığı
 • MEHMET AKKÖSEULU CAMİİ Çakmak Mezarlığı
 • HAYRİYE GÜRAYNAKİL EDİLEN YERDE Nakil Gidenler
 • HAFİZE OTAKLIMAHALLE CAMİİ Pınarlar Mezarlığı
 • AHMET OKURMAHALLE CAMİİ Karaköy Mezarlığı
 • AYŞE HANIM SARDOĞANMAHALLE CAMİİ Vakıf Mezarlığı
 • AHMET KOCAKÖSEMAHALLE CAMİİ İnceğiz Mezarlığı
 • EGEMEN GÜRCANASRİ MEZARLIK CAMİİ Pınarkent Mezarlığı
 • MUSA AKINMAHALLE CAMİİ Hisar Mezarlığı
 • HÜSEYİN KIZILYARMAHALLE CAMİİ Hırka Mezarlığı
 • HAVVA ŞENMAHALLE CAMİİ Asri Mezarlık
 • KADİR KAYAMAHALLE CAMİİ Yeşildere Mezarlığı
 • LEYLA GEZERMAHALLE CAMİİ Çakmak Mezarlığı
 • AYŞE AKINMAHALLE CAMİİ Hisar Mezarlığı
 • AYŞE KURTMAHALLE CAMİİ Yeniköy Mezarlığı
 • SADETTİN BÖCEOĞLUMAHALLE CAMİİ Sarayköy Mezarlığı
Döviz bilgileri TCMB'ndan alınmaktadır

DOLAR

3.9059

EURO

4.8212

STERLİN

5.5197

DENİZLİ

En Yüksek 23°
En Düşük 23°

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ