MOSKOVA'DA “TÜRKİYE FESTİVALİ” COŞKUSU YAŞANDI

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın girişimiyle düzenlenenT”ürkiye Festivali” Rusya’nın Başkenti Moskova'da gerçekleşti. Son dönemde iki ülke arasında gelişen ilişkilerin canlandırılması amacıyla düzenlenen festivalde katılımcıların Türkiye kültürü, tarihi ve gelenekleriyle tanışacakları etkinlikler düzenlendi.

Moskova'da bu yıl ilki düzenlenen festivalde ayrıca Türk ve Rus işadamlarının ticari görüşmeler yapmaları amacıyla Türkiye İhracat Ürünleri alanı oluşturuldu. Denizli’yi ise sektörün köklü firmalarından Ozanteks temsil etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın girişimiyle, Türkiye'nin Rusya Büyükelçiliği ve Moskova kent yönetimi işbirliği ile TÜROFED’in koordinasyonunda, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD), Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Turist Rehberleri Birliği (TUREB) ve Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) tarafından desteklenen Türkiye Festivali Moskova’da yapıldı.

Festival Rusya'nın başkenti Moskova'daki KrasnayaPresnya Parkı’ndaki 165 dönümlük alanda gerçekleştirildi. Düzenlenen festivalde katılımcılar Türk kültürü, tarihi, dili ve gelenekleriyle tanışma fırsatı buldu. Rusya'nın başkenti Moskova'da Türkiye Festivali için Park Krasnaya'da Topkapı Sarayı, Kapalı Çarşı ve Şehitler Köprüsü'nün maketleri kuruldu.

Festival alanı içerisinde oldukça önemli bir bölüm de turizm işletmelerine ve tur operatörleri için ayrıldı. Ruslara tur paketleri, destinasyonlar ve oteller hakkında bilgiler verilip Rusların tatil tercihlerini Türkiye’den yana kullanması için tanıtımlar gerçekleştirildi.

Türk ve Rus sanatçıların aynı sahneyi paylaştığı festivalde, edebiyat söyleşileri, defileler, gastronomi sunumları, Türk el sanatları sergileri de yer aldı.

MOSKOVA’DA KÜÇÜK TÜRKİYE KURULDU

Festivalin düzenlendiği 165 dönümlük alan adeta küçük bir Türkiye'ye dönüştürüldü.Parkın kapısından giren ziyaretçiler, Topkapı Sarayı'nda dönemin kıyafetlerini inceleyip Kapalı Çarşı'da alışveriş yapabilme imkanına sahip oldu. Kültür, spor ve sanat gibi alanlarda birçok etkinliğin düzenlendiği ve 3 gün süren festivale, yaklaşık 150 bin kişinin katıldığı belirtildi.

MOSKOVA’DA DENİZLİ’Yİ OZANTEKS TEMSİL ETTİ

Türkiye ve Rusya arasındaki ihracat ürünlerinin Rusya’da tanıtımına katkıda bulunmak ve her iki ülke arasındaki ticareti geliştirmek amacıyla oluşturulan Türkiye pazarında da Türk ürünleri Rusların beğenisine sunuldu. Moskova'da bu yıl ilki düzenlenen festivalde Denizli’yi ise sektörün köklü firmalarından Ozanteks temsil etti. Türkiye İhracat Ürünleri alanındaki Türk pazarında kurulan HobbyHome Collection standında tanıtılan ev tekstili ürünleri de Rusların yoğun ilgisi ile karşılaştı. Ayrıca ihracata konu tüm ürünlerin markalarıyla beraber tanıtıldığı alanda sempozyumlar, sergiler, sunumlar, tanıtımlar ve etkinlikler gerçekleştirildi.

Henüz bu habere yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz yapın!

Güncel kategorisinde en çok okunanlar

VEFAT EDENLER

 • SANİYE ÖZHANASRİ MEZARLIK CAMİİ Asri Mezarlık
 • NEFİSE BARAKMAHALLE CAMİİ Bahçeköy Mezarlığı
 • CAFER ÇIRALIULU CAMİİ Asri Mezarlık
 • NURAY ÇINARHİLAL CAMİİ Çakmak Mezarlığı
 • ÜMMÜ YURDAGÜL VERİMLİMAHALLE CAMİİ Sarayköy Mezarlığı
 • HAVA TURANMAHALLE CAMİİ Denizler Mezarlığı
 • ÜMMÜ KULALIMAHALLE CAMİİ Kadıköy Mezarlığı
 • HALİLİBRAHİM ERENLERMAHALLE CAMİİ Yeşiloba Mezarlığı
 • SAFİYE MAYDANULU CAMİİ Asri Mezarlık
 • NAİME ERTUĞRULMAHALLE CAMİİ Serinhisar Mezarlığı
 • ŞERİFE ERENMAHALLE CAMİİ Pınarlar Mezarlığı
 • HÜSEYİN ERCANMAHALLE CAMİİ Köprübaşı Mezarlığı
 • İSMAİL ADAKMAHALLE CAMİİ Kolak Mezarlığı
 • MİNA OYTUNMAHALLE CAMİİ Çağırgan Mezarlığı
 • ÜMMÜ GÜVENMAHALLE CAMİİ Karaçay Mezarlığı
Döviz bilgileri TCMB'ndan alınmaktadır

DOLAR

4.7511

EURO

5.4930

STERLİN

6.2540

DENİZLİ

En Yüksek 26°
En Düşük 25°

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ