"SUDAN'DAN BİZE UZANAN BİR EL VAR”

Denizli Büyükşehir Belediyesi ile Sudan'ın Kızıldeniz eyaleti kardeş şehir oldu. Sudan'ın Türkiye'yi çok sevdiğini kaydeden Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, "Sudan'dan bize uzanan bir el var. Bize güveniyorlar" dedi.

Denizli Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım Ayı Olağan Toplantısı 2. Birleşimi Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda gündemin ilk maddesinde yer alan Denizli Büyükşehir Belediyesinin uluslararası ilişkilerinin gelişmesi, Sudan'ın Kızıldeniz halkı ile geleceğe dönük kalıcı dostlukların kurulabilmesi, sosyal ve ticari ilişkilerin güçlendirilmesi amacıyla Denizli ve Kızıldeniz'in kardeş şehir olması konusu görüşüldü. Denizli Büyükşehir Belediyesi ile Sudan'ın Kızıldeniz eyaletinin kardeş şehir olma kararıyla ilgili açıklama yapan Başkan Zolan, Sudan'ın yeni gelişmekte olan, uzun yıllar süren mücadelelerden sonra huzur bulan bir ülke olduğunu söyledi. Sudan'ın birçok imkanı içinde barındıran bir ülke olduğuna dikkati çeken Başkan Zolan, "Sudan ile bugüne kadar çok yoğun bir ticari ilişkimiz yok. Bunun böyle sürmesini de kabul etmemiz mümkün değil. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız, Ekonomi Bakanımız ve Sudan heyetinde bulunan Sayın Milletvekilimiz Şahin Tin bey özellikle çok yoğun çalışmalar yaptı" dedi.

"BİZE GÜVENİYORLAR"
Sudan'ın Kızıldeniz eyaletinden Denizli'ye birkaç kez ticari heyetlerin ziyaretleri olduğunu anlatan Başkan Zolan, "Denizli üzerinden girişimler oldu. Sudan'da teknoloji eksikliği sebebiyle işlenemeyen araziler var. Bunun gibi birçok imkan var. Ayrıca Sudanlı kardeşlerimiz Türkiye'yi de çok seviyorlar. Sudan ile bizim derin tarihi ilişkilerimiz var. Ticaretimiz az ancak birbirimizi destekleyecek imkanlarımız var" diye konuştu. Bugün bazı ülkelerin zenginliklerinin Afrika Kıtası'na dayandığına dikkati çeken Başkan Zolan, şöyle konuştu: "Bize Sudan'dan uzanan bir el var. Bize güveniyorlar. 'Gelin' diyorlar. 'Biz sizinle ticaret yapmak istiyoruz. Sizlerin anlayışını biliyoruz. Sizler ülkemize geldiğinizde, sömürme üzerine değil karşılıklı menfaatler üzerine işbirliği yapma noktasındaki hassasiyetinizi ve kardeşliğinizi biliyoruz' diyorlar. Bu davet üzerine ön protokol çalışmamız oldu."

 

Henüz bu habere yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz yapın!

Güncel kategorisinde en çok okunanlar

VEFAT EDENLER

 • ABDULLAH AKBIYIKULU CAMİİ Asri Mezarlık
 • FATMA GÖRGÜÇMAHALLE CAMİİ Altınova MezarlığI
 • FATMA YAVUZMAHALLE CAMİİ Güney Mezarlığı
 • NAİLE ÖZMENMAHALLE CAMİİ Bekirli Mezarlığı
 • ADNAN GÜNGÖRMAHALLE CAMİİ Olukbaşı Mezarlığı
 • SALİM OĞUZMAHALLE CAMİİ Kelekçi Mezarlığı
 • PERİŞAN ARGINMAHALLE CAMİİ Gümüşler Yeni Mah.Mezarlığı
 • HALİT KİRAZMAHALLE CAMİİ Kadıköy Mezarlığı
 • RAZİYE ÖZTÜRKMAHALLE CAMİİ Eşenler Mezarlığı
 • FEDAN GÜVENMAHALLE CAMİİ Karahüyük Mezarlığı
 • BEBEK GÜLTEKİNASRİ MEZARLIK CAMİİ Gümüşler Mezarlığı
 • GÜLPERİ SEÇGİNMAHALLE CAMİİ Cevizli Mezarlığı
Döviz bilgileri TCMB'ndan alınmaktadır

DOLAR

4.0304

EURO

4.9636

STERLİN

5.6573

DENİZLİ

En Yüksek 22°
En Düşük 22°

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ