‘YEREL TELEVİZYONLAR SORUSU’NA MÜJDELİ YANIT

Yerel radyo ve televizyon kuruluşlarının sorunları, CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu’nun sözlü soru önergesiyle TBMM gündemine taşındı.

CHP’li Vekil Mehmet Bekaroğlu, verdiği sözlü soru önergesinde “Yerel radyo ve televizyonlar 1990’lı yıllarda çok büyük sıkıntılarla geçici lisansla kuruldu. Teknolojinin gelişmesi nedeniyle karasal yayınlar izlenmez hale gelince uyduya çıkmak zorunda kaldılar. Uyduya çıkmak da çok pahalıdır. Uydu yayın lisansı almak 300 bin liraya mal oluyor. Yerel TV’ler ücretli kamu spotları ile devlet tarafından desteklenmeli” dedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Markar Eseyan ise Bekaroğlu’nun önergesini yanıtladı ve; “Yerel radyo ve televizyonlara müjdemiz yakındır. Özellikle özel radyo ve televizyonlarımızın uyduya çıkarken daha adilane ve daha eşit şartlarda bu imkandan faydalanması yönünde çok önemli bir çalışma yapılıyor” diye konuştu.

Ulusal radyo ve televizyonlarla aynı kurallara tabi tutulan yerel radyo ve televizyon kuruluşlarının sorunları,CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşındı. Yerel radyo ve televizyonlarının sorunlarını Meclis kürsüsünden dile getiren CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, sözlü soru önergesi verdi. Bekaroğlu, “yerel radyo ve televizyonlar 1990’lı yıllarda çok büyük sıkıntılarla geçici lisansla kuruldu. Yerelde de çok büyük işler yaptılar. İstihdam sağlamaktan yerel kültürün korunmasına kadar, demokrasinin yerleşmesinden yerel yönetimlerin denetlenmesine kadar çok önemli işler yaptılar. Televizyonlar karasal yayın yapıyorlardı. Teknolojinin gelişmesi nedeniyle karasal yayınlar izlenmez hale gelince uyduya çıkmak zorunda kaldılar. Uyduya çıkmak da çok pahalıdır. Uydu yayın lisansı almak 300 bin Lira’ya mal oluyor. Ayrıca ayda 70 bin Lira kira ödüyorlar. Bunları yerel televizyonların ödemesi mümkün değildir. Temel sorun yerel radyo ve televizyonlarla ulusal radyo ve televizyonların aynı kurallara tabi olmaları, aynı masrafı yapmaları uygun olmuyor. Ulaştırma Bakanımız; ‘biz fiyatla rı yüzde 60 indirdik’ diyor. Fiyat indirimi olmadı. ‘MPEG-2’ diye teknik bir kavram var. Bunlar; uyduya çıkmak için kullanılan platformdur. Yerel televizyonlar bunu kullanıyorlar. Daha ucuz oluyor. Yeni televizyonlara uygun MPEG-4 platformu var. Bunu kullanmaya zorlanıyorlar. ‘Bunu kullanırsan yüzde 60 indirim yapacağım’ diyor. Bunu yapmaları da mümkün olmuyor. Dolayısıyla yerellerle ulusalları çalıştırmak çok ciddi problem oluyor” dedi.

“BİR KOMİSYON KURULSUN”
Televizyon kurumlarının, Radyo Televizyon Üst Kurumu’na para ödediklerini söyleyen Bekaroğlu, “Ödeyemediklerinde kapanma cezası alıyorlar. Cezalar da reklamlara göre yapılıyor. ‘Reklamların yüzde 1 ve 3’ü’ deniliyor. Ondan sonra da en az 15 bin TL istiyorlar. Yerel televizyonların zaten aylık geliri 15 bin TL. Bir ceza aldıklarında en az 15 bin TL kapanıyorlar. Bir komisyon kurulsun. Teknik bir çalışma yapılsın. Hükümetimize ve yetkililere yapılması gerekenler iletilsin. Bunlar yapılsın ve bu televizyonlar yaşasın” diye konuştu.

“YEREL RADYO VE TELEVİZYONLARA MÜJDEMİZ YAKINDIR”
Bekaroğlu’nun ardından söz alan AK Parti İstanbul Milletvekili MarkarEseyan; “yerel radyo ve televizyonlara müjdemiz yakındır. Bu konuda zaten hükümetimiz bir çalışma başlattı. Hükümet Sözcümüz ve Başbakan Yardımcımız Sayın Bekir Bozdağ2ın başkanlığında Başbakan Yardımcılarımız; Fikri Işık ve Hakan Çavuşoğlu’nun katılımıyla bu konuda bir kurul kurulmuştu. Bu konuda önemli mesafeler alındı. Özellikle özel radyo ve televizyonlarımızın uyduya çıkarken daha adilane ve daha eşit şartlarda bu imkandan faydalanması yönünde çok önemli bir çalışma yapılıyor. Buradan yerel radyo ve televizyon sahiplerine müjdeyi şimdiden vermek isterim. Bu vesile için CHP’ye teşekkür ederiz. Bu konudaki çalışmalar yakında nihayetlenecek ve bu konudaki sıkıntılar, fiyat yüksekliği ve adaletsizlikleri noktasında değerli medya kuruluşlarımıza yakında müjde verilecektir” dedi.

HATİCE DEMİR-CANSU KARACIK

Henüz bu habere yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz yapın!

Güncel kategorisinde en çok okunanlar

VEFAT EDENLER

 • VELİ CİVELEKMAHALLE CAMİİ Selcen Mezarlığı
 • MUSTAFA TEPELİMAHALLE CAMİİ Gümüşler Şemikler Mezarlığı
 • HATİCE İZMİRASRİ MEZARLIK CAMİİ Çakmak Mezarlığı
 • NAHİDE YILDIZMAHALLE CAMİİ İsabey Mezarlığı
 • MEHMET ŞEKERKAYHAN MERKEZ CAMİİ Kayhan Mezarlığı
 • ALİ DENİZULU CAMİİ Asri Mezarlık
 • AHMET KAPLANMAHALLE CAMİİ Ovacık Mezarlığı
 • CELAL DUMANMAHALLE CAMİİ Şenköy Mezarlığı
 • ZAHİDE KANDEMİRMAHALLE CAMİİ Yumrutaş Mezarlığı
 • VELİ DAYIBAŞMAHALLE CAMİİ Selcen Mezarlığı
 • EYÜP KÖSEMAHALLE CAMİİ İnceler Mezarlığı
 • CÜFERİYE KURBANMAHALLE CAMİİ Akpınar Mezarlığı
 • EROL BAĞMAHALLE CAMİİ Çameli Yeni Mahalle Mezarlığı
 • HASAN ALKANMAHALLE CAMİİ Kocapınar Mezarlığı
 • NUMAN PEKERMAHALLE CAMİİ Sığma Mezarlığı
 • EYÜP AYDEMİRMAHALLE CAMİİ Karabedirler Mezarlığı
 • AYŞE ÇALIŞKANULU CAMİİ Çakmak Mezarlığı
 • MUSA İPEKMAHALLE CAMİİ Çakır Mezarlığı
 • MEHMET EMİN KAYALIMAHALLE CAMİİ Acıpayam Mezarlığı
 • SEVİLAY TULANMAHALLE CAMİİ Karakıran Mezarlığı
 • CENNET ŞAHANMAHALLE CAMİİ Konak Mezarlığı
Döviz bilgileri TCMB'ndan alınmaktadır

DOLAR

4.0304

EURO

4.9636

STERLİN

5.6573

DENİZLİ

En Yüksek 16.3°
En Düşük 16.3°

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ