ATATÜRK'ÜN RESSAMI ÇALLI'NIN TABLOSU REKOR FİYATA SATILDI

**İBRAHİM ÇALLI’NIN 80 YIL SONRA BULUNAN TABLOSU 500 BİN LİRAYA SATILDI**Ressam İbrahim Çallı’nın terk edilmiş bir evde uzun yıllar rulo halinde tutulan “Kayalıklarda Yıkanan Çıplaklar” adlı tablosu, İstanbul’daki müzayede de 500 bin liraya satıldı.
 
**Tablonun varlığından 1 hafta önce haberdar olan Ressam Yaşar Çallı, “Kayıp olan 80 yıllık bir eseri sanat camiasına kazandıranlara ve restorasyon işlerini gerçekleştirenlere çok teşekkür ediyorum” dedi. 

**1930’lu yıllarda Mustafa Kemal Atatürk’ün, İbrahim Çallı’nın çalışması için Kaşık Adası’nda bir yer tahsis ettiği, ve Çallı’nın ünlü tablosunu burada doktoru ve dostu Mehmet Medeni Akman için yaptığı bildirildi.


Tolga Alp Düzgören


Ressam İbrahim Çallı’nın terk edilmiş bir evde uzun yıllar rulo halinde tutulan “Kayalıklarda Yıkanan Çıplaklar” adlı tablosu, İstanbul’daki müzayede de satışa çıkarıldı. 
Karşı Müzayede tarafından Bağlarbaşı’ndaki International Art Center’de gerçekleştirilen Anadolu yakasının ilk müzayedesinde, 330 eser satışa çıkarıldı. Müzayedenin en ilgi çeken eseri, İbrahim Çallı’nın 3 metre boyundaki “en büyük ve mitolojik” tablosu olarak bilinen 80 yıllık “Kayalıklarda Yıkanan Çıplaklar” isimli eseri oldu. Eser uzun yıllar sonra bulundu ve müzayedeye çıkarıldı. 400 bin liradan satışa çıkarılan ve 4 sanatseverin almaya talip olduğu tablo, müzayedeye telefonla katılan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir sanatsevere 500 bin liraya satıldı. 1930’lu yıllarda Mustafa Kemal Atatürk’ün, İbrahim Çallı’nın çalışması için Kaşık Adası’nda bir yer tahsis ettiği, ve Çallı’nın ünlü tablosunu burada doktoru ve dostu Mehmet Medeni Akman için yaptığı bildirildi.


YAŞAR ÇALLI TABLODAN 1 
HAFTA ÖNCE HABERİM OLDU

İbrahim Çallı’nın torunu olan ve aynı dedesi gibi onun izinden giden Ressam Yaşar Çallı, 1930’lu yıllarda yapıldığı tahmin edilen tablo ve yapılan müzayede ile ilgili şunları söyledi. Çallı, “Ben bu tablonun varlığından geçtiğimiz hafta müzayedenin yapılacağının ve satışa sunulacak eserlerin açıklanmasının ardından haberdar oldum. İletişime geçtiğim yetkililer beni müzayedeye onur konuğu olarak davet ettiler. Çok etkilendiğimi ve tarihi bir ana tanık olduğumu belirtmek isterim. Tabloyu incelediğimde dedem İbrahim Çallı’nın kendine has üslubu, usta ve kıvrak fırçasıyla yaptığı Rönesans Dönemi’nin 20. yüz yıldaki versiyonu olan bir eserle karşılaştım. Beni şaşırtan bir diğer olayda bu tablonun varlığından haberdar olmadan dedemin de bu tabloda yer verdiği Yunan mitolojisinde Kentaur adı verilen yarı insan yarı at şeklindeki varlığı geçtiğimiz yıl Makedonya’da katıldığım bir etkinlikte ben de yaptığım bir tabloda resmetmiştim. Kayıp olan 80 yıllık bir eseri sanat camiasına kazandıranlara ve restorasyon işlerini gerçekleştiren Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan’a çok teşekkür ediyorum. Ben inanıyorum ki bu müzayede Avrupa ülkelerinden birinde yapılsaydı, bu tablo daha iyi bir fiyata satılırdı. Müzayedeye daha çok devlet erkanı ve sanatseverin katılmasını beklerdim” dedi.


TABLONUN YAPILMASINA 
ATATÜRK VESİLE OLDU


Çallı’nın “Kayalıklarda Yıkanan Çıplaklar” eserinin hikayesi şöyle: “1930’lu yıllarda Mustafa Kemal Atatürk, İbrahim Çallı’ya Kaşık Adası’nda çalışması için bir yer tahsis eder. O yıllarda Burgazada’da İbrahim Çallı’nın doktoru Mehmet Medeni Akman yaşamaktadır. Çallı ve Akman’ın dostluğu, uzun yıllar devam eder. Çallı, ‘Kayalıklarda Yıkanan Çıplaklar’ adlı eserini, Mehmet Medeni Bey için yapar. Çallı’nın o dönemde, bu kadar büyük tuval olmadığı için 2 tuvali birleştirerek yaptığı 2.98 x 2.18 boyutlarındaki tablo, Medeni Bey’in Burgazada’daki yalısında uzun yıllar asılı kalır. Mehmet Medeni Bey’in ölümünden sonra, boyutundan dolayı uzun süre bakımsız kalan tablo, Bayram Karşıt’ın gözetimine geçerek, restore edilir ve İbrahim Çallı’ya ait olduğu belgelenir, ayrıca Bayram Karşıt tarafından sertifikası da verilir. Ancak eser, rulo şeklinde saklandığı için Çallı’nın imzası dökülmüştür. Son olarak restorasyon işleri, Prof. Dr. Süleyman Saim Tekcan tarafından denetlenir ve korumaya alınır. Eserin, 1930’lu yıllarda yapıldığı tahmin ediliyor.” 


Yorumları göster (0)

Kültür Sanat kategorisinde en çok okunanlar

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ