GÜZELLER YARIŞTI

Bu yıl 18’incisi düzenlenen Çivril Uluslararası Elma Tarım ve Kültür Festivali sona erdi. Festivalin son gününde yapılan “En İyi Elma Üreticisi”, “Elmalı Pasta” ve Yerel Giysili Elma Güzeli” yarışmaları yapıldı.

Tolga Alp DÜZGÖREN

Çivril, bu yıl 18’incisi düzenlenen Uluslararası Elma Tarım ve Kültür Festivali ile hareketli günler yaşadı. Festival kapsamında gerçekleştirilen “En İyi Elma Üreticisi”, “Elmalı Pasta” ve Yerel Giysili Elma Güzeli” yarışmaları yoğun ilgi gördü.
Festivalin ilk yarışması Elmalı Pasta Yarışması oldu. Dokuz yarışmacının birbirinden farklı tariflerle ve lezzette hazırladıkları pastalar, jüri üyeleri tarafından teker teker tadıldı. Puanlamanın ardından yarışmanın tek erkek yarışmacısı Tevfik Akkoyun birinci seçildi. 

Bir diğer yarışma “En İyi Elma Üreticisi” dalındaydı. Yarışmaya başvuran üreticilerin bahçe tesislerinden ağaçlarının bakımı ve ürünlerin kalitesine kadar sıkı bir inceleme yapan konunun uzmanları, dereceye girenler belirlendi. Yarışmada Emirhisar beldesinden Zekeriya Yiğit birinci, Koçak köyünden Ahmet Gökçe ikinci, Emirhisar beldesinden Yasin Aydın üçüncü oldu. Yarışmaya katılan tüm üreticilere 50 kilo gübre hediye edilirken, dereceye girenler altın ile ödüllendirildi.
 
İlgi ile izlenen bir diğer yarışma da Yerel Giysili Elma Güzeli Yarışmasıydı. Geleneksel yerel kıyafetler giyen 11 yarışmacı dereceye girebilmek için ellerine aldıkları Çivril elmaları ile jüri ve halkın önünden geçerek kendilerini tanıttılar. Jürinin oylamasının ardından 
1993 doğumlu Fadime Özen Çivril’in 2012 Yerel Giysili Elma Güzeli seçilirken, Gülhan Eren ikinci, Cansu Sevtap Sakallı ise üçüncü oldu. Güzeller çeşitli hediyeler ve altın ile ödüllendirildi. 


Yorumları göster (0)

Kültür Sanat kategorisinde en çok okunanlar

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ