3794 kez okundu.

Denizli’nin istiridye mantarı kültür mantarını yendi

 İstiridye mantarına ilgi arttı, kültür mantarını zor günler bekliyor. Kültür mantarının kilosu 4, istiridye mantarının kilosu ise 15 liradan alıcı buluyor.

Türkiye’de yerleşik yabancılar, fiyatı pahalı olmasına rağmen istiridye mantarını tercih ediyor.

Denizli’de üretimi artan istiridye mantarı  tadı nedeniyle talep patlaması yaşıyor. Kültür mantarı satıcısı Mehmet Ali Yıldız, son bir yıl içinde bölgede istiridye mantarına ilginin arttığını söyledi. İstiridye mantarının  kilosunun 15 liradan alıcı bulduğunu belirten Yıldız, 3 ay içinde satışların kültür mantarını geçtiğini kaydetti.

 Yerleşik yabancılar ve turistlerin istiridye mantarını tercih ettiklerini belirten Yıldız, internet üzerinden tanımların da istiridye mantarına ilgiyi artırdığını kaydetti. Yıldız, 'Semt pazarı satışlarında istiridye mantarı kültür mantarı ile yarışıyor. İstiridye mantarını kilosunu 15 liradan satıyoruz. Kültür mantarının kilosu ise 4 lira. İstiridye mantarının kilosu kültür mantarına göre pahalı olsa da çok tercih ediliyor. Özellikle yerleşik yabancılar çok tercih ediyor. Tadını çok lezzetli bulduklarını belirtiyor.' diye konuştu.

Kültür ve istiridye mantarı yetiştirme uzmanı ziraat mühendisi Zeynep Olcabay, son yıllarda istiridye mantarının popüler olmaya başladığını söyledi. Kültür mantarı yetiştiricilerinin yavaş yavaş istiridye mantarı yetiştiriciliğine doğru kaymaya başladığını belirten Olcabay, lezzetli olması ve daha çok kazandırmasının bu durumda etkili olduğunu kaydetti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Yusuf Gülsever Denizli’de 15 üreticinin mantar ürettiğini günde 300 kg üretim kapasitesi bulunduğunu belirterek “110 bi kg yıllık üretim yapılıyor” dedi.

 


Yorumları göster (0)

Medya kategorisinde en çok okunanlar

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ