TAVASLI GEZGİN, HİNDİSTAN VE NEPAL’DE DENİZLİ’Yİ TANITTI

Hollanda'da yaşayan Gurbetçi Denizlili gezgin Mehmet Han, 8 yıl önce başladığı Dünya turu macerasını bu yılda Hindistan ve Orta Asya'nın mistik, keşfedilmeye bekleyen ülkesi Nepal'e gitti.

Sri Lanka, Peru, Tanzanya, Vietnam, Küba, Amerika, Arap Emirlikleri ve Avrupa'nın tüm başkentlerine seyahat eden Denizli Tavaslı gezgin Mehmet Han, gittiği ülkelerde Denizli'yi de tanıtıyor ve bununla ilgili kısa filmler de çekiyor.

Gezgin Mehmet Han en son gittiği Hindistan ve Nepal'de de bir birinden güzel görüntü ve fotoğraf kareleri çekerek amatörce de olsa seyahatlerini belgeselleştirdi.

Gezgin Mehmet Han, Hindistanlılara, Tavas Zeybeğini dinleti. Tavas Zeybeği’ni dinleyen Hintliler, ilk kez duydukları zeybek müziği karşısında şaşkınlıklarını gizleyemediler.  

Her yıl farklı bir kıtada farklı bir ülkeye seyahat eden gezgin Mehmet Han, bu yıl gittiği Hindistan'da başta Dünya mirasları listesinde ki muhteşem yapı olan Taç Mahal'ı ve Nepal'de ise Dünyanın en ilginç mekanlarından biri olan, Hinduların öldükleri zaman yakıldığı Pashupatınath Tapınağı'nı gezerek, Hinduların kutsal saydıkları Bagmati Nehri kıyısında nasıl yakıldıklarını gözlemledi. Sonra aynı tapınakta yaşam süren ülkedeki en üst makama sahip olan Saduları ziyaret ederek onlarla birlikte memleketi Denizli'ye 6980 km öteden selam gönderdi.


Geçen yıl eylül ayında Denizli'de ilk fotoğraf sergisini açan gezgin Mehmet Han, Hindistan ve Nepal fotoğraflarından oluşacak 2. Sergisini de çok yakın bir zaman içinde yine Denizli'de açmak istiyor.
 

Henüz bu habere yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz yapın!

Medya kategorisinde en çok okunanlar

Döviz bilgileri TCMB'ndan alınmaktadır

DOLAR

4.7044

EURO

5.4809

STERLİN

6.2430

DENİZLİ

En Yüksek 21°
En Düşük 21°

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ