“ 50 GÜNDÜR MERKEZEFENDİ VE PAMUKKALE’DE BAZI PARSELLERE RUHSAT VERİLMİYOR”

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Denizli Şube Başkanı Doç. Dr. Şevket Murat Şenel,  DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Haberin Merkezi’ programına konuk oldu. Başkan Şenel, programda; Türkiye’de ve Denizli’de inşaat mühendislerinin durumunu değerlendirdi.

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Tolga Alp Düzgören tarafından hazırlanıp sunulan ‘Haberin Merkezi’ programına konuk olan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Denizli Şube Başkanı Doç. Dr. Şevket Murat Şenel,  programda Türkiye’de ve Denizli’de inşaat mühendislerinin durumunu değerlendirdi . Başkan Şenel; “Bu, Mimar ve İnşaat Mühendisleri arkadaşlardan bu sorunun bir an önce halledilmesi yönünde talepler aldığımız bir konu.  Yaklaşık 50 gün gibi bir süredir, Merkezefendi ve Pamukkale Belediyelerimizde bazı parsellere ruhsat verilemiyor. Bu ‘bazı’ dediğimiz sayı da ciddi bir sayı. Merkezefendi Belediyesi’nde yaklaşık 10 bin kadar parsel, Pamukkale Belediyesi için de yaklaşık 30 bin parseli ilgilendiren bir sorun bu. 1985 yılından sonra imarla ilgili yapılaşma şartları tekrar belirlenirken bir takım düzenlemeler getiriliyor. Denizli’deki sorun şu; eskiden beri gelen bir yapılaşma var. Parseller daha ziyade kadastro parselleri şeklinde, küçük küçük. Şu anki mevzuattaki yapılaşma şartını birebir uygulamaya kalktığınız zaman ciddi anlamda sıkıntılar var. Bir kişinin 100 metrekare parseli var. Siz TAKS: 0,40 uygulamaya kalktığınız zaman oraya hiçbir şey sığmıyor. Yeni bir şehir kuruyor olsak, belki de şu anki mevzuatı uygulamak daha kolay olacak. Çünkü parseller ona göre belirlenecek. Biz mevcutta parsel alt yapısını tamamlamış bir eski bir şehre yeni bir elbise giydirmeye çalıştığımız anda birtakım açmazlarla karşılaşıyoruz. Şu da bir gerçek ki; mesela İstiklal, Çaybaşı, şehrin bu görüntüsü de hiç hoş değil. 1 metrekare boş alan yok. Yeşil alan yok. Hak sahipleri var. Şehircilik anlamında bir adım atmaya kalksanız ciddi anlamda hak kaybı var. Bu zamana kadar alan almış, satan satmış. Diğer taraftan bakarsak; Denizli’nin şu anki halinden memnun muyuz? Memnun değiliz. Şehircilik anlamında İstiklal’in, Çaybaşı’nın hali geleceğe umut vermiyor. Bu konuda bir orta yol bulunması ve çalışma yapılması lazım” dedi.

“DENİZLİ KENDİ KIRMIZI KİTABINI YAZMAK ZORUNDA”

 Denizli’nin Büyükşehir olarak kendi anayasasını yazmak zorunda olduğunu vurgulayan Başkan Şenel; “Büyükşehir olduk ve şehir anayasasını yazmak zorunda. Büyükşehirler artık kendi yönetmeliklerini hazırlıyorlar. 3 yıl geçti. Ne kadar haklı olduğumuzu zaman gösteriyor. 3 yıl geçti ve Büyükşehir artık kendi yönetmeliğini yazmak zorunda, bu hakka sahip. Yapılaşma şartlarının adını koymalıyız. Encümen kararlarıyla bu işin sürdürülebilir olması mümkün görünmüyor. Tıkanma da bundan kaynaklanıyor. İlçe belediyelerimiz meclislerinde bu işi karara bağlamalı, Büyükşehirle istişare ederek bunları onaylayıp, yapılaşma şartlarının adını koymalı. Şehrin anayasası bu anlamda yazılmalı. Yönetmeliğimiz de bir an önce yayınlanarak, soru işaretli durum ortadan kalkmalı. Bunun çözümü biraz zaman alacak gibi. Çözüm yönünde irade olduğunu söylemek isterim. Bu durum Denizli’deki sektörü çok kötü etkiliyor. Şu anda meslektaşlarımız mal sahipleriyle sözleşme yapmış. Her şeyini hazırlamış, tam işe başlayacakken hazırladığı her şey çöp olmuş. Bu anlamda meslektaşlarımız, müteahhitlerimiz feryat ediyor. Bıçak kemiğe dayanmış halde ama çok hızlı bir çözüm olur mu? Mimarlar Odası ve İnşaat Mühendisleri Odası olarak bunun için uğraşıyoruz” diye konuştu. 

PINAR ÇANKAYA

Henüz bu habere yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz yapın!

Özel Haber kategorisinde en çok okunanlar

Döviz bilgileri TCMB'ndan alınmaktadır

DOLAR

4.7044

EURO

5.4809

STERLİN

6.2430

DENİZLİ

En Yüksek 21°
En Düşük 21°

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ