“DENİZLİ, HAM KÖSELENİN ÜRETİM MERKEZİDİR”

Kösele Türkiye’de sadece Denizli’de üretildiğinin altını çizen Sarıkayalar Ayakkabı Sanayi Genel Müdürü Ali Sarıkaya; “Ham köselenin üretim merkezi Denizli’dir. Biz de hiç yapmıyoruz. Devamlı yağış olunca kösele kullanmak zor ve fiyatı yüksek” dedi.

Denizli’de 30 yıldır ayakkabı üreten, ayakkabı üretimin  başkenti Yeşilyuva doğumlu  olduğunu belirten Sarıkayalar Ayakkabı Sanayi Genel Müdürü Ali Sarıkaya; “Ben Yeşilyuvalıyım. Ayakkabıcılık Yeşilyuva’da yaklaşık 300 yıllık bir geçmişe sahip ama, şu anda bitmiş durumda. Ayakkabıcılığın geleceğinden çok fazla ümitli değiliz. Son zamanlarda ayakkabı ihtiyaçtan çok kıyafeti tamamlayan bir giysi haline geldi. Bizim yaptığımız ayakkabılar, her kesime hitap ediyor. Üst gelir grubuna hitap edebilecek şekilde ayakkabı da üretebiliyoruz.10 yıldır ihracata yönelmemiştik. Avrupa’dan birkaç müşterimiz var. Avrupa’daki bazı büyük firmalara numuneler gönderdik. Bundan sonra ihracata da yönelmek istiyoruz. İyi olacağını ümit ediyoruz. Lastik tabanlı ayakkabı ile kösele arasında fiyat farkı var. Kösele Türkiye’de sadece Denizli’de üretiliyor. Bunu belki Denizlililer de bilmiyor. Denizli’de hem deri hem de kösele üretimi yapılıyor. Belki yüzde 1 kişi bile bunu kullanmıyor. Ham köselenin üretim merkezi Denizli’dir. Biz de hiç yapmıyoruz. Devamlı yağış olunca kösele kullanmak zor ve fiyatı yüksek” dedi.

“GÜNDE 10 BİN ÇİFT TABAN ÜRETİMİMİZ VAR”

Denizli’de 1982 yılından beri tüm Dünyaya hizmet verdiklerini belirten Sarıkayalar Ayakkabı Sanayi  Danışmanı Serkan Sarıca, “Ayakkabılarımızda yüzde yüz gerçek deri kullanıyoruz. Tabanı dahi kendi imalatımızdır. Birde büyük bir indirime gittik. Biz genelde dünyaca ünlü markalara ayakkabı yapıyoruz. El işçiliği de çok kullanıyoruz. Durgun sezonlarda 300 ila 400 çift ayakkabı üretiyoruz. Yoğun sezon olduğunda ise bu sayı bin çiftlere kadar çıkabiliyor. 10 bin çift ise taban üretimimiz var. Bu mesleği 1982 yılından beri yapmaktayız. Ayakkabılığı ile ünlü olan Yeşilyuva Mahallesi’ndeniz. Babadan oğula, dededen toruna bu meslek geçmektedir” diye konuştu.

“82’DEN BERİ AYAKKABI ÜRETİYORUZ”

Denizli’de ayakkabıyı ve tabanını imal eden tek firma olarak hizmet veren Sarıkaya Ayakkabı, ünlü markalara ayakkabı yaptıklarını belirtti.

Denizli’de ayakkabıyı ve tabanını imal eden tek firma olarak hizmet veren Sarıkaya Ayakkabı, ünlü markalara ayakkabı yaptıklarını belirtti. Firmanın satış danışmanı olan 36 yaşındaki Serkan Sarıca, 82 yılından beri tüm Dünya’ya hizmet verdiklerini belirtip “Ayakkabılarımızda yüzde yüz gerçek deri kullanıyoruz. Tabanı dahi kendi imalatımızdır. Birde büyük bir indirime gittik. Biz genelde dünyaca ünlü markalara ayakkabı yapıyoruz. El işçiliği de çok kullanıyoruz. Durgun sezonlarda 300 ila 400 çift ayakkabı üretiyoruz. Yoğun sezon olduğunda ise bu sayı bin çiftlere kadar çıkabiliyor. 10 bin çift ise taban üretimimiz var. Bu mesleği 1982 yılından beri yapmaktayız. Ayakkabılığı ile ünlü olan Yeşilyuva Mahallesi’ndeniz. Babadan oğula, dededen toruna bu meslek geçmektedir” diye konuştu. 

Muhammet Karaçay- Cennet Şayan- Gürkan Gök- İbrahim Alayont​

Henüz bu habere yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz yapın!

Özel Haber kategorisinde en çok okunanlar

VEFAT EDENLER

  • NEVZAT YILMAZMAHALLE CAMİİ Kırca Mezarlığı
  • MUSTAFA AKYOLMAHALLE CAMİİ Elmalı MezarlığI
  • GÜLLÜ ÇOBANKARAMAHALLE CAMİİ Garipköy Mezarlığı
  • BAYRAM FIŞKINLIMAHALLE CAMİİ Güzelköy Mezarlığı
  • DİLEK GÜLNAKİL EDİLEN YERDE Nakil Gidenler
  • CEMİL DEREBAŞMAHALLE CAMİİ Kadılar Mezarlığı
  • LEYLA AHMETMAHALLE CAMİİ Gümüşler Mezarlığı
  • RİFAT GÖKDEMİRMAHALLE CAMİİ Üzerlik Mezarlığı
  • ŞEFİKA ARZIMANMAHALLE CAMİİ Kızılca Mezarlığı
Döviz bilgileri TCMB'ndan alınmaktadır

DOLAR

4.7174

EURO

5.5201

STERLİN

6.2866

DENİZLİ

En Yüksek 28°
En Düşük 24°

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ