FAYTONUN EFENDİSİNDEN ŞİMDİ DE ŞARJLI OTOBÜS

Daha önce üretmiş olduğu şarjlı faytonlarla ülke gündemine oturan Referans Otomotiv sahibi Metin Demir, 120 kilometre kat edebilen yüzde yüz yerli otobüs için kolları sıvadı ve yapımına başladı.

Uzun yıllar Almanya'da fayton üretim merkezinde çalıştıktan sonra 1995 yılında kesin dönüş yaparak; Sarayköy İlçesi’ne yerleşen Metin Demir, hünerlerini konuşturmaya devam ediyor. Başta İngiltere ve Hollanda olmak üzere ABD, Almanya, Fransa, İsviçre ve Avusturya gibi ülkelere ihraç eden Demir, bu sefer yüzde 100 yerli otobüs üretmek içim kolları sıvadı.

15 kişilik ve 210 kilometre yol gidebilen otobüs yapma serüveni hakkında bilgiler aktaran Demir, “İlklere imza atan bir kişiyim. Şarjlı faytonu dünyada ilk defa ben yapmıştım. Geçtiğimiz günlerde Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci’nin Sarayköy ziyaretinde 6 kişilik elektrikli faytona 16 kişi bindik. Dolaştırdım. ‘Neden bir otobüs yapmak olmasın’ dedim. O fikirle yola çıktık. Şu anda 15 kişilik otobüs projemizi gerçekleştirdik. Önümüzdeki günlerde inşallah denemesini yapacağız. Otobüsümüz yine şarjlı olacak. 120 kilometre yol kat edeceğiz. Turistik amaçlı büyük otellerde, tatil köylerine takdim edeceğiz” dedi.

GÜRKAN GÖK- İBRAHİM ALAYONT


Yorumları göster (0)

Özel Haber kategorisinde en çok okunanlar

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ