“KURBAN FİYATLARINDA GEÇEN SENEYE GÖRE YÜZDE 40’LIK ARTIŞ VAR”

Kurban Bayramı’na az bir zaman kaldı. Vatandaşıysa kurbanlık telaşı sardı. Bu seneki fiyatlar ve kurbanlık alırken dikkat edilmesi gerekenleri ise Esen Besicilik İşletme Ortağı Kemal Esen açıkladı.

Kurban Bayramı için süre daraldı. Kurban ibadetini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlarıysa kurbanlık telaşı sardı. Ancak vatandaşın yüzü bu yıl kurbanlıktan yana gülmedi. Fiyatlarda yüzde 40 oranında artış gözlendi. Esen Besicilik İşletme Ortağı Kemal Esen konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Esen; “Kurban fiyatlarında bu sene geçen seneye göre yüzde 40 oranında bir artış var. Yemlemede kullandığımız girdilerde olan büyük bir artış var.  Geçen sene 57 kuruşa alınan bir arpa, bu sene 1 liranın üzerinde tutuyor. Diğer giderlerle birlikte maliyette artıyor. Bu artış da kurbanlık fiyatlarına yansıyor. Biz de yem olarak kuru besi arpa, buğday, mısır ve yonca tercih ediyoruz. Kaba yem kullanmıyoruz. Hayvanın tüylerinin parlaklığı, görüntü özelliği bunların hepsi kalitesini gösterir. Bu da fiyatta etmendir” dedi.

FİYATLAR CEP YAKIYOR

Küçükbaşlarda fiyatların bin 200 TL’den başlayıp, bin 700’e kadar değiştiğini söyleyen Esen, sözlerine şöyle devam etti: “Kilo bazında olursa 23-24 TL arasında değişiklik gösteriyor. Büyükbaşlarda pazarlık payı var.  Yine kilo bazında olursa 18-21 arası satışlarımız var. Elimizde az sayıda hayvanımız kaldı. Bu işe 5 yıl önce iki arkadaş 30 büyükbaş ve az sayıda küçükbaşla başladık.  Ama bu sene 300 baş hayvana ulaştık. Satışlarımız Ramazan ayının ilk günlerinde başladı. Kalitemizden emin olan arkadaşlar telefonla hem sırasını hem de malın cinsini belirterek ayırtırlar. Aradan 15 ya da 20 gün sonra gelip alırlar. Biz de bu güveni sağlarız.”

KURBANLIK ALIRKEN DİKKAT!

Kurban alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında da bilgiler aktaran Esen; “Hayvanın sağlığı çok önemli. Mutlaka veteriner kontrolünden geçmiş bir hayvan alınmalı. Hayvanın sağlığını tüyünün yapısından ve hayvanın görüntüsünde anlayabilirler. Çiftlikteki hayvanların yüzde 70’i aşkını yatıyor, yem yiyorsa hayvanın çok fazla sağlık sıkıntısının olmadığına delalettir. Tabii hayvanın yaşı da önemlidir” diye konuştu.

“EN ÖNEM VERDİĞİMİZ KONU: HİJYEN”

Esen Besicilik Baş Kasabı İbrahim Yenitürk, İslami usullere göre kesim yaptıklarını ve kesim sırasında hijyene çok dikkat ettiklerini vurguladı. Yenitürk; “Biz burada İslami usule göre kesiyoruz ve parçalıyoruz. Hisse pay olarak kesiyoruz. Soğuk dolaplarda dinlendirip, kurban sahibine veriyoruz. Burada en önem gösterdiğimiz şey hijyen. Kesim sırasında etin yere değmemesi için fazlaca uğraşıyoruz. Ekip halinde, sistemli bir şekilde çalışıyoruz. Müşterilerimiz sadece etini alıp götürüyorlar. Bildiğim kadarıyla büyükbaş hayvanların dışarıda kesimi yasak. Onun için büyükbaş hayvan alacaklar uygun yerlerde kesim yaptırmalılar. Küçükbaş hayvan alanlar ise kendileri kesebilirler. Ancak istenmeyen kazaların yaşanmaması için çok dikkatli olmalılar” ifadelerini kullandı.

 

PINAR ÇANKAYA- İBRAHİM ALAYONT

 

Henüz bu habere yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz yapın!

Özel Haber kategorisinde en çok okunanlar

Döviz bilgileri TCMB'ndan alınmaktadır

DOLAR

4.7044

EURO

5.4809

STERLİN

6.2430

DENİZLİ

En Yüksek 21°
En Düşük 21°

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ