PAÜ’DE HAK YERİNİ BULDU 118 AKADEMİSYEN AKLANDI

Pamukkale Üniversitesi’nde gerçekleştirilen FETÖ operasyonlarına bağlı olarak “şüpheli sıfatıyla” haklarında adli inceleme yapılan ve ayrıca PAÜ Yönetimi ile YÖK tarafından haklarında idari soruşturma gerçekleştirilen, daha sonra da açığa alınan ve ardından ihraç edilen 118 PAÜ’lü akademisyen ve üniversite personeli aklandı.

Pamukkale Üniversitesi’nde gerçekleştirilen FETÖ operasyonlarına bağlı olarak “şüpheli sıfatıyla” haklarında adli inceleme yapılan ve ayrıca PAÜ Yönetimi ile YÖK tarafından haklarında idari soruşturma gerçekleştirilen, daha sonra da açığa alınan ve ardından ihraç edilen 118 PAÜ’lü akademisyen ve üniversite personeli aklandı. Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı; Pamukkale Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi, Öğretim Görevlisi ve Üniversite Personeli Memur ve İşçi olarak görev yapan ancak 15 Temmuz darbe girişimi sonrası gerçekleştirilen soruşturmalarda açığa alınan ve ihraç edilen 118 kişi hakkında kararını açıkladı. Başsavcılık PAÜ’lü 118 akademisyen ve üniversite personeli için “delil yetersizliği” nedeniyle “haklarında kamu adına kovuşturma yapılmasına yer yoktur” kararı verdi. Ve karar Cumhuriyet Savcısı Hasan Cumbul imzası ile hakkında inceleme ve soruşturma yapılan, 118 isme tebliğ edildi.

15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası başlayan süreçte Pamukkale Üniversitesi; FETÖ Operasyonlarında en çok Akademisyen ve üniversite personelini açığı alan ve ihraç eden üniversite olarak Türkiye’deki diğer üniversiteler arasında ilk 3’e girdi. Bu arada FETÖ/PDY üyesi olmak şüphesi ile yapılan inceleme ve soruşturmalarda mağdur edildiğini iddia eden ve itiraz da bulunanların en fazla sesinin yükseldiği üniversite de yine PAÜ oldu. “Suçsuzuz, mağdur edildik. Komploya kurban gittik” diyen PAÜ’lü Akademisyenler de Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bu kararı ile sonunda derin bir nefes aldı. Kısacası PAÜ ve Denizli’de hak yerini buldu.

Öte yandan; Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bir süre önce verdiği; “şüpheliler ve hakkında inceleme yapılanlar için yeterli delil elde edilemediğinden dolayı haklarında kamu adına kovuşturma yapılmasına yer yoktur” kararı PÜ Akademi Camiasında ve mağdur bilim adamları arasında büyük bir sevinçle karşılandı.

Pamukkale Üniversitesi’nden haklarında polisiye ve adli işlem yapılan 23 şüpheli ile haklarında YÖK ve PAÜ Yönetimi tarafından idari soruşturma yapılan veya hiç soruşturma yapılmayan, ancak açığa alınıp görevlerinden ihraç edilmeye kadar götürülen 95 kişiden oluşan toplam 118 PAÜ’lü Akademisyen kendilerine birkaç gün önce tebliğ edilen bu kararla resmen aklandı.

 

MUSTAFA KAYA

Henüz bu habere yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz yapın!

Özel Haber kategorisinde en çok okunanlar

Döviz bilgileri TCMB'ndan alınmaktadır

DOLAR

4.7044

EURO

5.4809

STERLİN

6.2430

DENİZLİ

En Yüksek 21°
En Düşük 21°

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ