SAMET CAN İÇİNİ DÖKTÜ

Denizli’nin yetiştirdiği en önemli sporculardan bir tanesi olan Milli Okçu Samet Can Yakalı DRT Denizli ve Denizli Gazetesine çok önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’ye Erkekler Makaralı Yay’da 2 Dünya Şampiyonluğu’nun yanı sıra sayısız Avrupa Şampiyonlukları kazandıran Samet Can; kariyerini, hayatını yaşadığı zorlukları açık bir dille anlattı.

Okçuluk güzel bir spor ayrıca sevdiğim için yapıyorum diye başlayan Milli Okçu Samet Can; “ Çok severek yapıyorum. Ayrıca yaşadığım duygular var. O yüzden açık konuşmak gerekirse bırakamıyorum. Sadece ülkemizde basketbol, futbol destekleniyor. Bu yüzden fazla destek görmüyor. Kısıtlı imkanlar içerisinde bu sporu yapmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“SONUÇTA VATANI TEMSİL EDİYORUZ”

Okçuluğa yakınların sayesinde başlayan ve sonrasında Dünya Şampiyonluğuna kadar uzanan yolu baştan anlatan Samet Can, “ Kendi isteğimle okçuluğa başlamamıştım.  9 yaşımda sosyal çevre olması açısından ailem tarafından bu spora kazandırıldım.  3 yıl boyunca düzenli bir şekilde okçulukla uğraştım.  İlerleyen zamanlarda 1 yıl ara vermek zorunda kaldım. 2010 yılında tekrardan başladım. Sonrasında bir şeylerin farkına vardım ve Milli Takım için hazırlıklara başladım. Bu çalışmalarının sonucunda da 2012 yılında milli takıma seçildim.  2012 yılında hemen Avrupa Şampiyonası’nda ülkemi temsil ettim. 2013 yılında Çin’de Dünya Şampiyonu oldum. Devam eden süreçte 2015 yılında Amerika’da tekrardan Dünya Şampiyonluğunu kazandım. Madalyalar bir yana önemli olan İstiklal Marşımızın orada duyulması diye düşünüyorum. Bayrağımızın göndere çekilmesi bunlar çok güzel duygular. Sonuçta orada vatanınızı temsil ediyorsunuz. Kendim içinde bunu yapıyorum ancak öncelik ülkemizin diyebilirim. Sonuçta 70 milyonun yükü omuzlarımızda oluyor. Oku atacağım zaman bu sorumluluk duygusunu hissediyorum” diyerek kısaca başladığı günden şampiyonluğa uzanan yolu anlattı.

“TEBRİK BİLE EDİLMEDİM”

Dünya Şampiyonu olduktan sonra yaşadıklarını anlatan Samet Can;   “ Şampiyon olduk sonrasında direk evime geldim. Herhangi bir karşılaşma olmaması beni üzdü diyebilirim. Kimse tarafından da davet edilmedim. Sadece Gençlik Spor Müdürünün bir daveti oldu. Fazla bir şey beklemiyordum ama bir tebrik bile edilmemek beni fazlasıyla etkiledi. İnsanlar başarılı olduğu zaman muhakkak ki bir şeyler bekler. Sonuçta Türkiye ve Denizli’yi temsil ediyordum. Maddi ve manevi anlamda büyük bir eksiklik yaşadım. Bu işi yapıyorum ama aynı zamanda kendim içinde bir şeyler yapmam gerekiyordu. Bunun içinde İstanbul Okçuluk DEMKA Spor Kulübü’ne geçmek durumunda kaldım" diyerek Denizli’de kendisine sahip çıkılmadığını söyledi.


“KİMSEYİ KÖTÜLEMEK İSTEMİYORUM”

Şu anda İstanbul’da bulunan ülkenin en büyük okçuluk kulübü İstanbul Okçuluk DEMKA ‘nın bünyesinde bulunan Samet Can;  “ Sponsor bulmakta çok zorlanıyoruz. Kulüp dışında maddi manevi destek olacak bir kurum veya kuruluş bulamadım.  O yüzden de DEMKA ile anlaştım.  Türkiye’nin en büyük kulübündeyim. Maddi ve manevi anlamda bana fazlasıyla destek sağlıyorlar. Orada kendimi daha da geliştirdim. Kimseyi kötülemek istemiyorum. Denizli’de gelişmemiz için fazla imkan yoktu. Ama şu anda bu imkanları yeterli seviyede alabiliyorum. Kimsenin düşüncesini etkilemek istemiyorum. Belki ilerleyen yıllarda okçuluk gelişir ve Denizli’de imkanlar artabilir. Okçuluk paha bir spor malzeme açısından, ciddi rakamlara varabiliyor. Bir okçunun setinin 12-15 bin TL arasında dizildiğini düşünürsek, kimse için kolay değil. Ancak Denizli’de okçuluk gelişiyor. Küçük arkadaşlarımız umarım bu sıkıntılarla karşılaşmaz” diye konuştu. 

İBRAHİM ALAYONT-MEHMET ÜNLER

Henüz bu habere yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz yapın!

Özel Haber kategorisinde en çok okunanlar

VEFAT EDENLER

 • ABDULLAH AKBIYIKULU CAMİİ Asri Mezarlık
 • FATMA GÖRGÜÇMAHALLE CAMİİ Altınova MezarlığI
 • FATMA YAVUZMAHALLE CAMİİ Güney Mezarlığı
 • NAİLE ÖZMENMAHALLE CAMİİ Bekirli Mezarlığı
 • ADNAN GÜNGÖRMAHALLE CAMİİ Olukbaşı Mezarlığı
 • SALİM OĞUZMAHALLE CAMİİ Kelekçi Mezarlığı
 • PERİŞAN ARGINMAHALLE CAMİİ Gümüşler Yeni Mah.Mezarlığı
 • HALİT KİRAZMAHALLE CAMİİ Kadıköy Mezarlığı
 • RAZİYE ÖZTÜRKMAHALLE CAMİİ Eşenler Mezarlığı
 • FEDAN GÜVENMAHALLE CAMİİ Karahüyük Mezarlığı
 • BEBEK GÜLTEKİNASRİ MEZARLIK CAMİİ Gümüşler Mezarlığı
 • GÜLPERİ SEÇGİNMAHALLE CAMİİ Cevizli Mezarlığı
Döviz bilgileri TCMB'ndan alınmaktadır

DOLAR

4.0304

EURO

4.9636

STERLİN

5.6573

DENİZLİ

En Yüksek 22°
En Düşük 22°

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ