DİKKAT! HAVUZ VE DENİZ SEZONU AÇILDI

Havaların ısınmasıyla birlikte havuzlara ve denizlere olan ilgi yavaş yavaş artıyor. Ancak dikkat. Kulak burun boğaz hastalıklarınız varsa veya potansiyel hasta iseniz bu haber sizin için önemli.

Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Bülent Topuz kulak sorunu olanları bilhassa uyarırken, kulak sorunu olmayanları da dikkatli olmaya çağırıyor. Prof.Dr. Topuz konuya ilişkin şunları söyledi;

“Yaz döneminde görülen KBB hastalıkları daha ziyade su teması ile ortaya çıkan hastalıklardır diyebiliriz. Kulak zarı delik olan, akıntılı kulak problemi olan hastalarımız bu durumu çok iyi bilirler. Havuz, deniz ve hamam gibi ortamlarda kafanın suya sokulması ile dış kulak yoluna giren su beraberinde nem, klor vb kimyasalların teması ve çeşitli mikroorganizmaların doku ile temasına yol açar. “diye konuştu.

Kulakla ilgili bir sorunu olmayanları da havuzlardan bulaşan enfeksiyonlara karşı uyaran KBB uzmanı Prof.Dr. Bülent Topuz, kulak problemi olmayan kişilerde sağlam bir cilt yapısının kendi korunma mekanizmaları olmakla birlikte özellikle kulak kaşıma eylemi ile yapılan küçük cilt yaralanmaları dış kulak yolunu enfeksiyonlara açık hale getireceğine dikkat çekerek “Bu açıklıktan su ile taşınan mikroplar kolayca enfeksiyona yol açabilir. Bu durumda Kulak problemi olan hastaların kulaklarına su kaçırmamak için kafalarını su içine sokmamaları veya kulak tıkacı kullanmaları gerekir. Kulakları elimize geçirdiğimiz çeşitli cisimlerle kaşımak doğru değildir.” Dedi.

Henüz bu habere yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz yapın!

Sağlık kategorisinde en çok okunanlar

Döviz bilgileri TCMB'ndan alınmaktadır

DOLAR

4.0640

EURO

4.9468

STERLİN

5.6542

DENİZLİ

En Yüksek 14°
En Düşük 14°

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ