“GENÇLERDE GÖRÜLEN KALP KRİZLERİ ÇOK ŞİDDETLİ VE ÖLÜMCÜLDÜR”

Gençlerde görülen kalp krizlerinin nedenleri hakkında açıklamalarda bulunan Denizli Özel Sağlık Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ömer Lütfi Aksoy, “gençlerdeki krizler daha şiddetli görülür. Bu yüzden çok şiddetli ve ölümcüldür. Bu tür olaylar da gençlerimizin bilinçli olması lazım, geçiştirmemeleri lazım” dedi.

Kalp krizi artık genç yaşlarda da sıkça yaşanıyor. Denizli Özel Sağlık Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Ömer Lütfi Aksoy, gencecik bedenleri yorgun düşüren ve kalp krizi geçirmelerine neden olan etmenler hakkında DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu. Op. Dr. Aksoy; “Kalp krizi erişkin insanlara göre gençlerde çok daha nadir görünmektedir. Kalp krizini oluşturan sebep koroner damarın spazmından ve damarın içinde koroner plak dediğimiz yapının pıhtıyla birlikte damarı tıkamasıyla ve koroner damarda tıkanma olduktan sonra kalbin beslenememesi nedeniyle o bölgenin hasar görmesine kalp krizi diyoruz. Gençlerde bunun sebepleri değişken. Öncelikle ailesel bir yatkınlık olabilir. Damarın seyrindeki bozukluklar, farklı damar yapılarının olması, sporcularda ağır spor sonrasında oluşabilir. Sporcu destek ürünleri, uyuşturucu gibi maddeler kalp krizine neden olabilir. Özellikle benim dikkat çekmek istediğim konu bunlardan spor destek ürünleri.  Bunların içeriğini kontrol etmek mümkün değil” dedi.

“KALP SAĞLIĞI İÇİN BESLENME DÜZENİ ÇOK ÖNEMLİ”
Kalp sağlığını korumada beslenmenin büyük etkisi olduğunun altını çizen Op. Dr. Aksoy; “Beslenmenin kötü olması bizim kalp sağlığımız için büyük bir risk taşımaktadır. Bu genelde daha sonraki yıllarda karşımıza çıkacaktır. Çocukluk yaşlarından gelen bir obezite varsa bunlarda kalp krizi normal bir gence göre daha yüksektir” diye konuştu.

“GENÇLERDE GÖRÜLEN KALP KRİZLERİ ÇOK ŞİDDETLİ VE ÖLÜMCÜLDÜR”
Kalp krizinin en büyük göstergesinin göğüs ağrısı olduğunu belirten Op. Dr. Aksoy şunları aktardı: “Kişi şeker hastası ise göğüs ağrısı olmadan da kalp krizi geçirebilir. Çünkü şeker hastalığında sinirler hasar gördüğü için o ağrıyı hissetmeyebilir. Ama gençlerdeki krizler daha şiddetli görülür. Bu yüzden çok şiddetli ve ölümcüldür. Bu tür olaylar da gençlerimizin bilinçli olması lazım, geçiştirmemeleri lazım. Bazen kalp tetikleyebilir. Böyle durumlarda eğer bir spor salonundaysak bu durumları ciddiye alıp sporun hemen kesilerek en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekir. Benim önerim ailesinde kalp hastalığı olanlar çok dikkat etmelilerdir. En ufak sıkıntılarda hastanelere başvurmalıdır. Belli bir spordan önce gerekli kontrollerden geçmesi gerekmektedir. Tüm sentetik uyarıcılardan, performans artırıcı ürünlerden uzak durması gerekmektedir.”

PINAR ÇANKAYA- İBRAHİM ALAYONT

 

Henüz bu habere yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz yapın!

Sağlık kategorisinde en çok okunanlar

VEFAT EDENLER

  • NEVZAT YILMAZMAHALLE CAMİİ Kırca Mezarlığı
  • MUSTAFA AKYOLMAHALLE CAMİİ Elmalı MezarlığI
  • GÜLLÜ ÇOBANKARAMAHALLE CAMİİ Garipköy Mezarlığı
  • BAYRAM FIŞKINLIMAHALLE CAMİİ Güzelköy Mezarlığı
  • DİLEK GÜLNAKİL EDİLEN YERDE Nakil Gidenler
  • CEMİL DEREBAŞMAHALLE CAMİİ Kadılar Mezarlığı
  • LEYLA AHMETMAHALLE CAMİİ Gümüşler Mezarlığı
  • RİFAT GÖKDEMİRMAHALLE CAMİİ Üzerlik Mezarlığı
  • ŞEFİKA ARZIMANMAHALLE CAMİİ Kızılca Mezarlığı
Döviz bilgileri TCMB'ndan alınmaktadır

DOLAR

4.7174

EURO

5.5201

STERLİN

6.2866

DENİZLİ

En Yüksek 28°
En Düşük 24°

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ