HAMİLELİKTE UZUN SÜRE AYAKTA KALMAK

Denizli

Ayakta çalışan ve ağır işlerle uğraşan hamile kadınlarda erken doğum riskinin yüksek olduğu belirtildi.

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Başak Yıldırım, yaptığı yazılı açıklamada, 35 haftanın altındaki sürede meydana gelen doğumların ''erken doğum'' olarak tanımlandığını belirtti. 
''Erken doğumlarda akciğerin gelişmemesine bağlı olarak, akciğer yetmezliği, gözün iyi gelişmemesine bağlı olarak göz hastalıklarının ortaya çıktığını anlatan Yıldırım, ''Sağlık dünyasının en önemli amaçlarından birisi erken doğumları engellemek. Çünkü erken doğumları engellemek yeni doğanların ölüm sayısını ciddi oranda düşürecektir'' dedi. 

Yıldırım, erken doğumları engellemek için çeşitli çalışmaların yapıldığını belirterek, şunları kaydetti: 

''Erken doğumu engellemede yatak istirahati bir çözüm değil. Hiç bir çalışmada erken doğumların yatak istirahatiyle engellendiğine dair bir sonuç yok. Ama gebelerin uzun süre ayakta durması rahme giden kanlanma oranını yüzde 75'e kadar azaltıyor. Bu azalma bebeğin beslenmesini bozabiliyor. Onun için uzun süre ayakta durmakta gebeler için uygun bir yöntem değil. Ayakta çalışan ve ağır işlerle uğraşan kadınlarda erken doğum riski yüksek. Yatak istirahatinin çözüm olmamasına rağmen uzun süre ayakta çalışan gebelerin bebeklerinde düşük doğum sık görülüyor. Onun için gebelere gün içinde dinlenmelerini tavsiye ediyoruz. Bebeğin hareketlerinin yavaşlaması annenin yorulduğu anlamına gelir. Böyle durumlarda annenin dinlenmesi gerekiyor.'' 
    Yorumları göster (0)

Sağlık kategorisinde en çok okunanlar

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ