KANSER TEDAVİSİNDE YENİ YÖNTEM: ‘AKILLI İLAÇ’

Özel Sağlık Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Ömer Uyanık kanser tedavisinde kullanılan ve yeni bir yöntem olan akıllı ilaç tedavisi ile ilgili bilgiler aktardı. Uzm. Dr. Uyanık akıllı ilaç tedavisinde başarı oranının kemoterapiye göre daha fazla olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de yılda ortalama 163 bin 500 kişiye, günde ise 450 kişiye kanser tanısı konuyor. Sürekli ensemizde hissettiğimiz tehlikenin tedavisinde gelişen teknolojiyle birlikte yeni yöntemler de ortaya çıkıyor. Özel Sağlık Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Dr. Ömer Uyanık kanser tedavisinde kullanılan ve yeni bir yöntem olan akıllı ilaç tedavisi ile ilgili bilgiler aktardı. Uzm Dr. Uyanık; “Kanser tedavisinde yıllardır ameliyat yöntemi uygulanıyor. Ameliyat tedavisi en önemli basamaklardan bir tanesi. İkinci basamakta Medikal Onkoloji doktorlarının uyguladığı kemoterapi tedavileri yer alıyor. Radyoterapi tedavileri ve son zamanlarda dünyada ve ülkemizde ilaç firmalarının keşfiyle ve teknolojinin gelişimiyle beraber uyguladığımız yeni bir yöntem olan; ‘akıllı ilaç tedavisi’ kullanılmaktadır. Türkiye’de yaklaşık 4-5 senedir bu yöntemi uyguluyoruz” dedi.

AKILLI İLAÇLAR NASIL UYGULANIYOR?
Akıllı ilaç tedavisinin nasıl uygulandığını anlatan Uzm. Dr. Uyanık; “Akıllı ilaç tedavisinden önce hastalarda bazı genetik incelemeler yapıyoruz. Bazı hastalarımızdan kan tahlili istiyoruz. Bazı hastalarımızda tümörlü dokuları genetik olarak inceletiyoruz. Bunlarda pozitiflik gelen hastalarda akıllı ilaç tedavileri uyguluyoruz. Negatif gelen hastalara ise başka tedaviler uyguluyoruz. Akıllı ilaç tedavileri çoğunlukla; meme, akciğer, bağırsak ve deri tümörü olan hastalara uygulanıyor. Örneğin; meme, deri ve bağırsak tümörlerinde damardan tedavi uyguluyoruz. Akciğer tümörlerinde hap olarak veriyoruz. İlaç firmalarının üretimi ve uygulama yöntemi bu şekilde. Cilt altı ilaç verdiğimiz uygulamalar da var. Her tümörün farklı tiplerinde çeşitli tedavi uygulamaları yapılıyor” diye konuştu.

“AKILLI İLAÇLAR KEMOTERAPİDEN DAHA BAŞARILI”
Kanser tedavilerinde akıllı ilaç tedavisi ile kemoterapiden daha fazla başarı elde ettiklerini vurgulayan Uzm. Dr. Uyanık sözlerine şöyle devam etti: “Akıllı ilaç tedavileri tümör hücresine yapışarak etkisini gösteriyor. Uzun yıllardır uyguladığımız kemoterapiler hem tümör hücrelerine hem de normal hücrelere etki gösteriyor. Akıllı ilaç tedavisinde ise direkt tümör hücresini tanıyarak etkisi ortaya çıkarıyor. Akıllı ilaçlarla kemoterapi ilaçları kıyaslandığında akıllı ilaçların çok daha fazla hastayı kurtardığı görülmektedir. Kemoterapide hastalarımızı maalesef uzun yıllar yaşatamıyorduk.”

“KANSERDEN KORKMAYIN”
Uzm. Dr. Uyanık vatandaşlara çağrıda bulunarak; “Kanserden korkmayın. Erken tanı çok önemli. Lütfen taramalarınızı düzgün bir şekilde yaptırmaya özen gösterin” dedi.

PINAR ÇANKAYA- ALPER PARLAK

 

Henüz bu habere yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz yapın!

Sağlık kategorisinde en çok okunanlar

VEFAT EDENLER

  • NEVZAT YILMAZMAHALLE CAMİİ Kırca Mezarlığı
  • MUSTAFA AKYOLMAHALLE CAMİİ Elmalı MezarlığI
  • GÜLLÜ ÇOBANKARAMAHALLE CAMİİ Garipköy Mezarlığı
  • BAYRAM FIŞKINLIMAHALLE CAMİİ Güzelköy Mezarlığı
  • DİLEK GÜLNAKİL EDİLEN YERDE Nakil Gidenler
  • CEMİL DEREBAŞMAHALLE CAMİİ Kadılar Mezarlığı
  • LEYLA AHMETMAHALLE CAMİİ Gümüşler Mezarlığı
  • RİFAT GÖKDEMİRMAHALLE CAMİİ Üzerlik Mezarlığı
  • ŞEFİKA ARZIMANMAHALLE CAMİİ Kızılca Mezarlığı
  • HAVANE TAŞSÖZMAHALLE CAMİİ Tavas Mezarlığı
Döviz bilgileri TCMB'ndan alınmaktadır

DOLAR

4.7174

EURO

5.5201

STERLİN

6.2866

DENİZLİ

En Yüksek 27°
En Düşük 27°

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ