KERVANSARAY KADINLARI KANSER TARAMASINDAN GEÇTİ

Kervansaray Mahalle Muhtarı Döne Tuna, mahallesinde ikamet eden 11 kadını, Denizli Kanser Erken Teşhis Tarama Ve Eğitim Merkezi’ne (KETEM) getirerek kanser taraması yaptırdı.

Denizli’nin sayılı kadın muhtarlarından olan Kervansaray Mahalle Muhtarı Döne Tuna, göreve başlamasıyla birlikte pazitif ayrımcılık yaparak; mahallesinde ikamet eden 11 kadını Denizli Kanser Erken Teşhis Tarama Ve Eğitim Merkezi’ne (KETEM) getirerek kanser taraması yaptırdı. 30 ile 69 yaş arasındaki kadınlara ulaşıp,  muayenelerini yaptırmayı amaçlayan Muhtar Tuna, “Kadınlarımız biraz da namahrem gördüğü için onları mahalleden çıkardık ve buraya getirdik. Bilinçlendirerek yol alıyoruz. İlk etapta 11 kişilik bir grupla geldik. Temmuz’un 17’sinde 30 kişilik başka bir grubumuz var. Çalışmalarımız devam edecek. Kadınlarımız korkmasın diye bende bugün onlarla birlikte muayene olacağım” diyerek iyi sonuçlarla ayrılmayı temenni etti.

“40 YAŞ ÜSTÜ KADINLARI İKİ YILDA BİR TARIYORUZ”
Kadınların muayenesini yapan ve 2000 yılından bu yana Denizli Pamukkale KETEM sorumlu hekimi olarak görev yapan Dr. Tülay Alan, KETEM’in özellikle kadınlarda meme ve servis kanseri taraması yaptığını belirterek, “Mamografi ile 40 yaş üstü kadınları iki yılda bir tarıyoruz. Ancak aile riski olduğu takdirde daha sık çağırabiliyoruz.30 yaş üstü kadınları ise yine servis kanseri açısından 5 yılda bir taramasını yapıyoruz. Büyük abdestle ilgili yine bir tarama testimiz var. Bu bağırsak kanseriyle de alakalı. Bunu 50 yaş üzeri kadın ve erkeklere uyguluyoruz. Sinir yani HPV ile gizli kan testini aile hekimlerine de vatandaşlar aldırabilirler. Ancak mamografi için buradan randevu alarak müracaat etmeleri gerekiyor. Bu taramalarla alakalı şüpheli vakaların takibini yapıyoruz. En son Bakanlığa bildirmelerini de biz buradan sağlıyoruz. Aylık ve 3 aylık bildirimlerimiz oluyor. Sonra bu veriler ülkemizin kanser kayıtları şeklinde toplanıp, daha sonra bize ışık tutacaktır” dedi.

“ARTIK GÜNÜMÜZDE “KANSER ÖLDÜRÜCÜDÜR’ KAVRAMI YOK”
En sık görülen kanserlerden birinin meme kanseri olduğunu vurgulayan Dr. Alan, şunları söyledi: “Meme kanserinde en önemli şey erken teşhis. Erken teşhisi sonucunda tedavisi mümkün. Eskiden olduğu gibi ‘kanser öldürücüdür’ kavramı yok artık günümüzde. Kanser erken teşhis edildiği takdirde ne meme kanserinden, ne de bağırsak kanserinden ölüm olmuyor. Meme kanserinden erken korunmak içinse 3 modalite var. Bir tanesi kendi kendine meme muayenesi. Biz bunun eğitimini veriyoruz.20 yaşından itibaren her bayan kendi kendini meme muayenesini yapmalı. Normal meme dokusunu tanımalı ki anormali fark edebilmeli. İkincisi ise, hekim muayenesi. Hekim muayenesinden sonra ise iki yılda bir 40 yaşından sonra mamografi çekimleri geliyor. Düzenli olarak taramalarını yaptıran kadınlarda, büyük oranda meme kanserinin erken yakalanması, ölümlerin azaltılması, organ kayıplarının önlenmesi mümkün. Servis kanseri daha uzun dönemde ilerleyen bir kanser. Virüsle karşılaştığında 10 yılda kansere dönüşüyor. Önlemek çok kolay. Kadın müracaat ettiğinde sinirini ya da HPV’sini yaptırdığında servis kanserinde ölümler görülmüyor.”

“AZERBAYCAN’DA KADINLAR KENDİLERİNİ UNUTUYOR”
Tarama yaptırmak amacıyla gelen kadınlardan olan 48 yaşındaki Azerbaycan kökenli, İran uyruklu Hacer Sultani, “Azerbaycan’da böyle bir şey yoktu. Orada kadınlar kendilerini unutuyor. Öncelik kendilerinin değil. Burada ben böyle bir farkındalık oluşturulmasına çok mutlu oldum. Umarım ki Dünya’nın her yerinde, Azerbaycan’da da böyle bir şeyler olsun” diyerek herkese teşekkür etti.

GÜRKAN GÖK

Henüz bu habere yorum yapılmamış.
İlk yorumu siz yapın!

Sağlık kategorisinde en çok okunanlar

VEFAT EDENLER

  • NEVZAT YILMAZMAHALLE CAMİİ Kırca Mezarlığı
  • MUSTAFA AKYOLMAHALLE CAMİİ Elmalı MezarlığI
  • GÜLLÜ ÇOBANKARAMAHALLE CAMİİ Garipköy Mezarlığı
  • BAYRAM FIŞKINLIMAHALLE CAMİİ Güzelköy Mezarlığı
  • DİLEK GÜLNAKİL EDİLEN YERDE Nakil Gidenler
  • CEMİL DEREBAŞMAHALLE CAMİİ Kadılar Mezarlığı
  • LEYLA AHMETMAHALLE CAMİİ Gümüşler Mezarlığı
  • RİFAT GÖKDEMİRMAHALLE CAMİİ Üzerlik Mezarlığı
  • ŞEFİKA ARZIMANMAHALLE CAMİİ Kızılca Mezarlığı
Döviz bilgileri TCMB'ndan alınmaktadır

DOLAR

4.7174

EURO

5.5201

STERLİN

6.2866

DENİZLİ

En Yüksek 28°
En Düşük 24°

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ