YGS ÖNCESİ

Yüksek Öğretime Geçiş Sınavına (YGS’ye) az bir zaman kaldı. 13 Mart 2016 Pazar günü tüm yurtta eşzamanlı uygulanacak . Bu yıl sınava başvuru yapan öğrenci sayısı 2 milyon 255 bin 386 olarak biliniyor. 


Bunların 1 milyonu aşkını üniversiteye girecek. 109 kamu, 79 vakıf olmak üzere 185 üniversitemiz var. Nicelik olarak oldukça iyi. Ancak yükseköğretimde nicelikten çok nitelik önemlidir. Öğrencilerimiz ailelerinin sınırlı olanakları çerçevesinde uzun süredir bu sınavlar için hazırlanıyor. 

Çünkü öğrencilerin ve ailelerin yükseköğretimden beklentileri çok büyük. (4+4+4) 12 yıllık bir eğitimden sonra iş bulabilmelerinin, yaşam kalitesinin yükselmesinin, toplumda edinecekleri yerin nitelikli bir yükseköğrenim sürecinden geçtiğine inanıyorlar. Son 10 yılda üniversiteler kurulurken belirli bir ölçüt dikkate alınmadı. Üniversitelere daha fazla öğrenci girsin anlayışından hareket edildi. Akademik yeterlilik, fiziki yapı, üniversite açılacak kentin ekonomik, sosyal, kültürel durumu gözetilmedi. Bu nedenle taşrada açılan üniversiteler ile gelişmiş merkezlerde bulunan üniversiteler arasında akademik yeterlilik bakımından önemli farklar oluştu. 


“EĞİTİMDE EGE BİRİNCİSİYİZ” 
Eğitim okul öncesinden başlayarak üniversite ve yaşam boyu sürer. İlimiz Denizli eğitim öğretim alanında önde gelen iller arasındadır. Milli Eğitim Müdürü Sayın Oğuz’un verdiği bilgiye göre; okul öncesi 5 yaş gurubunda 2014-2015 eğitim öğretim yılının verilerine göre yüzde 95.72 oranla Türkiye de 3., Ege bölgesinde 1. Sıradayız. 


Okullaşma oranı okul öncesinde yüzde 63.4, ilkokulda yüzde 100, ortaokulda yüzde 98.5, ortaöğretimde yüzde 85.1 ulaştı. Eğitim öğretimin alt yapısını oluşturan okullaşma oranı, yönetici ve öğretici yeterliği, kentin sosyoekonomik yapısı başarı grafiğini yükselten etkenler arasındadır. Okullaşma oranı sınıf öğrenci mevcudunun azaltacağı gibi çift öğretimden normal öğretime geçişi kolaylaştırır. 


“DOĞRU YANITLAMAYA ODAKLANIN” 
YGS’ deki puan LYS sınav sonucu tercih edilecek okullar açısından da önemlidir. Aileler ve öğrenciler “ mesleki yeterlilik” ve “iş bulma kaygısı” taşımalarında haklıdırlar. 2015’ de üniversite mezunu işsiz sayısı 774 bindir. Ülkemizde işsiz sayısının 3 milyon 58 bin olduğu düşünüldüğünde her dört kişiden biri üniversite mezunudur. 


Aday öğrencilerin sınav öncesi dikkat etmesi gereken bir noktayı özellikle belirtelim: öğrenciler çeldiricileri birbirine yakın zor soruları çözmek için zaman harcayıp o sorularda takılıp kalmasınlar. Her soruyu bağımsız soru olarak değerlendirin, bir sorunun çözümüyle uğraşırken, önceki sorulara verdiğiniz yanıtları aklınıza getirmeyin. 


ÖSYM’nin ölçme ve değerlendirme sistemine göre her test türünde yüzde 20 “çok zor”, yüzde 20 “çok kolay” ve yüzde 60 “ortalama” denebilecek sorular bulunmaktadır. Önce “çok kolay” ve “ortalama” diye nitelendirilen soruları doğru yanıtlamaya odaklanın. Size tanınan süreyi sonuna kalarak tam olarak kullanın. Tüm öğrencilerimize başarılar dilerim.