RAMAZANOĞLU 3’ÜNCÜ KEZ AK PARTİ MKY’DA

22 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilen AK Parti 2. Olağanüstü kongresinde Binali Yıldırım tek Genel Başkan adayı olarak girdiği seçimden yeni genel başkan olarak çıktı. Bu arada AK Parti’nin 50 kişiden oluşan yeni Merkez Karar Yürütme Kurulu üyeleri listesi de seçildi. AK Parti MKYK’ya daha önce 2 kez giren Nihat Zeybekci bu kez AK Parti MKYK listesinde yoktu. AK Parti’nin kendi meclisi olan MKYK’da bu kez Denizli’den Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Sema Ramazanoğlu yer aldı. Ramazanoğlu, kurucu olarak yer aldığı AK Parti’nin ilk 2 MKYK’sında da görev almıştı.


MKYK- BAKANLAR KURULU BALANSI

AK Parti yeni Merkez Karar Yönetim Kurulu'nda (MKYK) başta Ekonomi eski Bakanı ve Denizli Milletvekili Nihat Zeybekci, Genel Başkan Yardımcısı ve Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ ile Hükümet Sözcüsü ve ismi Dışişleri Bakanlığı için sıklıkla geçen Ömer Çelik, olmak üzere; Yalçın Akdoğan, Faruk Çelik, Mehmet Ali Şahin, Bülent Gedikli, Recep Akdağ, Mevlüt Çavuşoğlu, Mehmet Özhaseki, Naci Ağbal, Ayhan Sefer Üstün, Volkan Bozkır ve Cemil Çiçek gibi güçlü politik isimler ve yeni kabinede olmaları muhtemel isimler yer almadı. AK Parti’nin MKYK’sında yüzde 40 oranında bir değişim yaşandı ve özellikle genç isimlere yer verildiği gözlendi. Listeyle ilgili hakim yorumlardan birine göre ise; “Binali Yıldırım’ın yeni kabinesine girecek ‘olası Bakanların’ üzerindeki iş yükünü azaltıp, Bakanlık Görevleri ile ilgili yürütme işlerine odaklanmalarını sağlamanın amaçlandığı” belirtiliyor. Bu arada önceki MKYK’da bakanlar kurulu üyeleri ve eski bakanlar kurulu üyelerinin yoğun olarak bulunmasının “seçim hükümeti” politikası olarak hayata geçirildiği ve artık bu sürecin normale döndürüldüğü, yani “birinde olanın, diğerinde olmaması” genel dengesinin yeniden tesis edildiği kaydedildi. Kısacası AK Parti’de Kurucu İrade’nin; “MKYK üyeliği-Kabine üyeliği dengesini (balansını)” bu kongrede gözettiği ağırlıklı olarak hissedildi..


“RAMAZANOĞLU İLE MKYK TAMAM,

SIRADA ZEYBEKCİ İLE BAKANLIK VAR”

Kongre öncesi kulislerde yoğun olarak geçen ve tartışılan, ayrıca “aynı ilden iki bakan olmasın” şerhine bağlı olarak kabine için içlerinden biri tercih edilecek” yorumları yapılan; Denizli Milletvekilleri Ekonomi eski Bakanı Nihat Zeybekci ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Selma Aliye Kavaf önümüzdeki birkaç günde yine Denizli Politikasının odağında yer alacak. Zeybekci’nin; “Önemli olan Denizli’nin politikanın hep 1’inci masasında olması” sözünün ilk adımı böylece Dr. Sema Ramazanoğlu’nun AK Parti MKYK listesine girmesiyle gerçekleşmiş oldu. Denizli’nin ikinci adımda isteği ve beklentisi ise Binali Yıldırım kabinesinde Denizli’nin de olması. Bunun için de Denizli kamuoyu ve siyasi gözlemciler; “Ramazanoğlu ile MKYK tamam, sırada Zeybekci ile Bakanlık var”yorumları yapıyor.. Öte yandan Denizli siyasetinin önemli isimlerinden (DTO Başkan Yardımcısı) İmran Eraslan da Denizli açısından bütün gözlerin Ankara’da olduğunu belirtti. Ve, “Zeybekci yüzde 99 Bakan olacak. Tüm Denizli’nin temennisi budur” diyor. İmran Eraslan kısa politik değerlendirmesinde ayrıca, “Bu süreç hem ‘her hükümette bir bakanı olsun isteyen’ Denizli için, hem de Bakan olmasını özlemle beklediğimiz Nihat Zeybekci için çok öğretici olmuştur” yorumu yapmadan da geçemiyor.


DENİZLİ’DE “BİNALİ YILDIRIM SEVİNCİ”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın AK Parti Genel Başkan adaylığı ve 22 Mayıs Pazar günü gerçekleştirilen 2. Olağanüstü Büyük Kongre ile Genel Başkan seçilmesi Denizli’de sevinçle karşılandı ve olumlu tepkiler aldı.. Denizli’nin önde gelen duayen işadamlarından Zafer Katrancı “Binali Yıldırım’ın Genel Başkan adaylığı ve müstakbel Başbakanlığı’na en çok hangi Denizlili sevindi?” sorumuza yanıt veren isimler arasındaydı. Binali Yıldırım’la birlikte samimi bir fotoğrafına ulaştığımız Katrancı, “Binali bey kardeşimizin AK Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlığı ülkemiz ve milletimiz için hayırlara vesile olsun” dedi ve ekledi; “Binali beyi seviyoruz. İsabetli bir karar..” Öte yandan Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili facebook sayfasında “Binali Yıldırım’la birlikte olduğu” bir fotoğrafını paylaştı. Tefenlili’nin fotoğrafında; “DSO Başkanı Müjdat Keçeci, Bakan Binali Yıldırım ve DTB Başkanı İbrahim Tefenlili (kendisi)” bir arada idi..


MEHMET KORKMAZ’IN İÇİNE Mİ DOĞDU?

Öte yandan Denizli Kültür ve Turizm İl Müdürü Mehmet Korkmaz’ın facebook adresinden paylaştığı bir fotoğraf ise bizim iddiamızı haklı çıkarıyordu. Fotoğraf 10 Nisan 2016 tarihinde yayınlandı. Fotoğrafta; AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım ile Ulaştırma Bakanlığı Baş Danışmanı Denizli Çallı Saim İlçioğlu vardı. Muhammet Karaçay’ın facebook’ta gördüğü ve indirdiği fotoğraf bizim; “Binali Yıldırım’ın Başbakanlığı’na en çok sevinen Denizlili” olarak ilan ettiğimiz Saim İlçioğlu isminde ne kadar haklı olduğumuz gösteriyordu. Bu arada “Acaba bu politik gelişmeler günler öncesi sayın İl Müdürü Mehmet Korkmaz’ın içine mi doğdu?” diye sormadan edemedik.