PAÜ’DE YILLAR SONRA “EĞİTİM FAKÜLTESİ AĞIRLIĞI”

Rektör Hüseyin Bağ ile birlikte Pamukkale Üniversitesi’nde Rektör Yardımcıları ile Teknokent Genel Müdürlüğü’ne yeni isimler atanırken yeni rektör danışmanı görevlendirmeleri de yapıldı.

Pamukkale Üniversitesi Rektör Yardımcılıklarına Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Uyak ile Eğitim Fakültesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdinç Duru getirildi. Pamukkale Teknokent Genel Müdürü ise Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdinç Şahin Çonkur oldu. Pamukkale Üniversitesi Rektörü Basın Danışmanlığına İbrahim Akman getirildi. Pamukkale Üniversitesi’nin kuruluş temellerinde eski Denizli Eğitim Enstitüsü ve ardından açılan Mühendislik Akademisi vardır.

Bu 2 yüksekokul da yıllarca İzmir’deki üniversitelere bağlı Denizli’de hizmet vermişlerdir. Bu arada Eğitim ve Mühendisliğin hemen ardından PAÜ Tıp Fakültesi de (öğrencilerini Dokuz Eylül Üniversitesi’nde ilk yıl eğitim öğretimlerini İzmir’de vererek) faaliyete geçmiştir.  Yani 1992 yılında PAÜ kurulurken temel birimlerini oluşturan okullar çoktan hazırdır. Bugün 24 yaşında olan PAÜ’nün gelmiş geçmiş rektörleri arasında Eğitim Fakültesi ve öğretmen kökenli rektör yoktur. Prof Dr. Hüseyin Bağ PAÜ’nün Eğitim kökenli ilk rektörü olmuştur.

 

PAÜ REKTÖRÜ BAĞ; İMAM

HATİP MEZUNU ODTÜ’LÜ

Evet, PAÜ Rektörü Hüseyin Bağcı’nın üniversitede başlatılan FETÖ operasyonları üzerine açığa alınmasının ardından YÖK tarafından aynı gün yerine atanan Prof. Dr. Hüseyin Bağ, PAÜ’nün 24 yıllık tarihinde Eğitim Fakültesi kökenli ilk PAÜ Rektörü oldu. Rektör Hüseyin Bağ; Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Kimya Öğretmenliği mezunu bir eğitimcidir. Orta öğretim döneminde ise İmam Hatipli’dir. (Bu arada ÖDP Genel Başkanı Alper Taş’ın da bir Hatip Lisesi mezunu olduğunu hatırlayalım)  Kısacası Bağ İmam Hatip mezunu bir ODTÜ’lüdür.. Hüseyin Bağ şu anda PAÜ’nün Vekil Rektörüdür. PAÜ’de soruşturma süresinin ardından yani; 3 ay sonra (6 ay içerisinde) yeni bir rektörlük seçimi sürecine girilecek. (Bu arada açığa alınan Rektör Bağcı, aklanırsa eski görevine iade edilebilecek)

 

AHMET KAYHAN ARANIYOR MU, TUTUKLU MU?

Denizli’deki FETÖ soruşturmalarında işadamlarına yönelik 2’nci Dalga Operasyonda: 29 gözaltı ve arama gerçekleştirildi. Denizli'de, darbe girişiminin ardından başlatılan FETÖ soruşturmaları kapsamında kentte bu kez 15 işadamı gözaltına alınırken, 14 işadamının ise arandığı öğrenildi. Bu arada gözaltına alınan veya aranan işadamları arasında AK Parti eski Merkezefendi İlçe Başkanı Ahmet Kayhan’ın da bulunduğu bildirildi. Öte yandan FETÖ operasyonu kapsamında çıkarıldıkları mahkemece adli kontrol şartı ile serbest bırakılan ve aralarında Kenan Çoyan ile Ali Keskin' in de bulunduğu PAÜ' lü 9 akademisyen Savcının itirazı üzerine tutuklandı..

 

ESKİ REKTÖR KAZDAĞLI’DAN PAÜ SENATOSU’NA ÖNEMLİ ÖNERİ

PAÜ eski rektörlerinden Prof. Dr. Hasan Kazdağlı PAÜ Senatosu’na önemli bir öneride bulundu Kazdağlı, “PAÜ Spor Merkezi’ne Ömer Halisdemir' in adının verilmesini” önerdi.  PAÜ’nün Efsane Rektörü Hasan Kazdağlı’nın önerisi ise şöyle; “15 Temmuz darbe kalkışmasının önlenmesinde hayatını hiçe sayarak çok kritik bir rol oynayan Şehit Astsubay Ömer Halisdemir' in adının PAÜ Spor Merkezi’ne verilmesi çok isabetli bir karar olacaktır. Üniversite Senatosu’nun bu yönde bir karar alacağına inanıyorum.”