BEDEL-ÖDEMEK-DEVAM

Değerli arkadaşım,Prof Dr. Bülent Topuz 29 ağustosta ne güzel yazmış…Yılmak yok…!

Ben de bunu  biraz gerilere taşıyayım..

Emperyalıist ülkeler önce Osmanlı yı her köşeden sıkıştırıp zayıflatmışlar;( birlik içerisinde olmamış baştan,Almanya mı İngiltere mi ? ikileminden Almanya tarafında yer alarak zayıf kalan Enver paşa ile iki büyük savaş kaybından sonra –Mısır ve Sarıkamış-ayrıca Irak Bağdat cephesi de var-Çanakkale sırada..

Ama ülke bütünlüğü ve birliktelik ,boğazların kaybı ile ülkenin hatta imparatorluğun teslimi söz konusu iken bir kere bile cepheye gelmeyen padişah ve yanları ki

önceleri padişahlar ordunun önünde yer alır hatta şehit düşenleri bile vardır;milli irade bütünlüğü ile aç susuz ve bir çok eksiklerle İngilizlerin çanta da keklik misali gördüğü devleşen ordumuz ve başarılı kahraman komutanlarımızla kazanılan bir zafer olmuştur.Bu İngilizlere ve ortaklarına büyük bir ders olmustur.Bu milletin iradesidir..1915

2nci sıkıntıları ise ,ikinci bir çantada keklik gördükleri zaman öyle ya İstanbul ve padişahlık ellerinde ,ne isteseler alıyorlar,fazladan ülkeyi paylaşırlarken bile kavga ediyorlar..

Kim ki Mustafa Kemal orduları,ve arkadaşları..?

Çanakkale ye  göre daha da sıkıntılı ordular..ayrıca ekonomik güç yok…İstanbul dan yardım parası toplanıyor…1 lıra ,1 kurus katılım yüksek..155 bin tl bağış toplanabiliyor.

Padişah bir an evvel  İngilizler e teslim olmak derdinde( gerçi farklı görüşler var ama tarih ne derse o .Bahse konu olan milletin Anadolu nun mücadele birliği)..

Ve 30 ağustos zafer bayramını da anarken ; 2nci kere İngilizler ve diğerleri bir kere daha  millet iradesine ve ülkesini terketmeyen bu dişi ve erkek Arslanlara keklik muamelesi yapamayacaklarını anladılar..

Benzer bir fırtına ve huzursukla mı beraberiz,sayın BüLENT..

Her iki savaşta ki kahramanların ,şehit ve gazilerin duygularına benzer bir yazı yazmışsın,dik durmaya devam demişsin;Yazını okuduktan sonra yazmayı planladığım ‘’30 ağustos l’’a birleştireyim dedim ;

Ruh ayni ruh ,demek ki değişen bir şey yok..