LYS’YE NASIL HAZIRLANMALIYIZ

YGS’ de 180 puan üstüne çıkan bir milyon 506bin 479 aday LYS sınavlarına girecek. Bu sayı YGS adaylarının %70.91’ni oluşturuyor. İkinci basamak dediğimiz Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) başvuruları yapıldı, sınava yaklaşık bir ay kaldı.

10 Haziranda Sosyal Bilgiler, 11 Haziranda Matematik- Fen, 17 Haziranda Edebiyat-Coğrafya bölümlerinden sınav yapılacak. YGS sınavlarında 15 dk. geç kalan öğrenciler sınava alınmadı, itirazları ÖSYM tarafından “ Eşitlik ilkesine” aykırı gerekçesiyle reddedildi. Tekrar bir mağduriyet yaşanmaması için sınava girecek adayların zamanında sınav yerinde bulunmaları zorunludur.

Günümüzde eğitim uzun vadeli ve pahalı bir yatırımdır. Çünkü eğitim doğrudan insana yapılan yatırımdır. Etkisi geç ortaya çıkan, meyvesini geç veren eğitim sistemimizin, gençlerimizin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda yönlendirilmesinde çok başarılı olduğu söylenemez. Çok farklı nedenleri  var.  Konumuzun dışında olduğu için değinmeyeceğiz. Bir milyon beş yüz binin üzerinde öğrenci sınava girecek. Bir tek soru bile çok önemlidir. Bir soru üzerinde on binlerce aday yoğunlaşınca, aynı puan aralıklarında çok yığılma olabiliyor.

                                                               ADAYLARA ÖNERİLER

LYS sonuçlarının yerleştirme puanına katkısı YGS’ den daha fazladır. Gelecek için öncelikli bir hedefiniz var. Hedefinizi belirlerken kendi akademik başarınızın, gösterdiğiniz performansın farkında olun. LYS sınavında daha çok alan bilgisi gerekmektedir. Hangi alanda sınava giriyorsanız konu eksiklerinizi bugüne kadar belirlemiş, bunlar üzerinde çalışmış olmalısınız.  Her aday alanı ile ilgili (TM, TS, FM, Y.Dil) bilgi birikimi ve bunu geliştirip pekiştirecek soru çözme pratiği kazanmalıdır. Bunun için çok farklı kaynaklardan, çok değişik soru türü çözülmelidir. Bu noktada önemli bir ayrıntıyı belirtelim. Adayların soru çözmeden önce, konuyla ilgili özet bilgileri tekrar etmelerinde yarar var. Bir çok soru bankasında özet bilgiler bu amaçla verilir. (BİLFEN, SADIK UYGUN, ESEN vb.) Konu özetleri, soru çözerken unuttuğunuz temel kavramları ulaşmanızı sağlar. Kullandığınız konu ile ilgili soru bankalarını, soru testlerini bitirdikten sonra mutlaka deneme sınavı yapın. Deneme sınavı sizin için bir uygulama niteliğindedir. Yaptığınız deneme sınavlarında mutlaka süre tutmaya özen gösteriniz. Deneme sınavları gerçek sınavda sizin süreyi etkin ve planlı kullanmanızı öğretir. Süreyi yetiştirememe gibi bir endişeniz varsa bunu bu yolla çözersiniz. Bazı öğrenciler süre sıkıntısı yaşayabilecekleri endişesiyle soruları çok hızlı okuyarak sınavdan erken çıkıyorlar. Bu yanlıştır, bekleyin kontrol edin.

Deneme sınavlarında kaç doğru kaç yanlış yaptığınızı öğrendikten sonra alan bilgisine dönüp eksiğinizi tamamlayın. Yanlışın doğrusunu öğreniniz. Yanlış  yaptığınız (fen-matematik) ise işlem hatasını, dikkatsizlik mi,  zamanı doğru kullanmadığınız için mi, tespit ediniz. Çünkü bir çok öğrenci yapamadığı matematik işlemine takılıp kalıyor. Bir soruya takılı kalmadan, tüm soruları bitirdikten sonra turlama tekniğini kullanarak kontrol edebilirsiniz.

Türkçe – Edebiyat bölümünde paragraf soruları için sorunun dikkatli okunması, olumlu ve olumsuz ifadelere dikkat edilerek ne istendiğini doğru belirleyin.

ÖSYM başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre “ açık uçlu sorular” bir sözcük, yada sözcük grubu olarak yazılacağını unutmayınız.