BEN YAZMADIM AMA HERKES YAZDI (2)

Biz “biraz bekleyelim, bakalım” kararı alıp konuyla ilgili hiç haber yapmazken, 1 Haziran 2017’de tarihinde Rektör Bağ’ın icraatını anlatan “haber sağanağı” başladı. Ulusal ve yerel medya organları sıraya girmiş, bu atamayı haber üzerine haber yapıyordu.

“Aile Boyu Üniversite.. Rektör Eşini Atadı, Kendini Böyle Savundu.. Denizli Bu Atamayı Konuşuyor.. Denizli, Rektör Hüseyin Bağ ve ilk önemli icraatı; eşi Derya Bağ’ı Enstitü Sekreteri ataması olayı ile çalkalanıyor..Rektör Bağ eşi ile ilgili konuştu..” haberleri yerel ve ulusal medya organlarında yer alan konuyla ilgili haberin başlıkları oldu..

BEN YAZMADIM AMA HERKES YAZDI (2)

Denizli’de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından vekaleten Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan, ardından 19 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından asaleten ataması yapılan Prof. Dr. Hüseyin Bağ ile ilgili ilk haber Yeni Asır Gazetesi’nden geldi.. Haberde “eski bir fotoğraf” ve FETÖ ile eski bağlantılar, arkadaşlıklar vs. vurgulanıyordu. Ancak Rektör Bağ’ın eşi Derya Bağ’ıPAÜ’de Enstitü Sekreteri yapması (CV’si bu görev ve kadro için yeterli mi? tartışmalarına rağmen) olayın tuzu biberi oldu.

HÜRRİYET (DHA); “REKTÖR EŞİNİ
ATADI, KENDİNİ BÖYLE SAVUNDU”


Rektör Bağ’ın eşini ataması ile ilgili haberi Doğan Haber Ajansı Denizli Temsilcisi Osman Nuri Boyacı yaptı. Boyacı’nın Hürriyet Gazetesi ve birçok yayın organı ve internet haber sitesinde 1-2 Haziran tarihlerinde yayınlanan haberi ise şöyle idi; “Denizli’de 15 Temmuz darbe girişiminin ardından vekaleten Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan, ardından 19 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından asaleten rektörlük ataması yapılan Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Bereketli İmam Hatip Ortaokulu’nda öğretmen olarak görev yapan eşi Derya Bağ’ı, Pamukkale Üniversitesi İslami İlimler Enstitüsü’ne Enstitü Sekreteri olarak atadı. Eleştirileri yanıtlayan Rektör Bağ, eşini göreve yetkin olduğu için getirdiğini belirtti. Bereketli İmam Hatip Lisesi’nin kurucu müdürü olan, bir yıl müdürlük, iki yıl müdür yardımcılığı yapan öğretmen eşi Derya Bağ’ı Milli Eğitim Bakanlığı’ndan isteyerek naklen atamasını yapan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Milli Eğitim Bakanlığı’na 4 Mayıs’ta gönderdiği yazıda, ‘Bakanlığınıza bağlı Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü Bereketli İmam Hatip Ortaokulu’nda öğretmen kadrosunda görev yapmakta olan Derya Bağ’ın üniversitemiz İslami İlimler Enstitüsü’ne tahsisli Enstitü Sekreteri kadrosuna naklen ataması yapılmıştır. Adı geçene tebliğ edilerek görevden ayrılış tarihinin bildirilmesini, maaş nakil ilmühaberi, sigortalı işten ayrılış bildirgesi (4/1-c kapsamındaki sigortalı için) ile şahsi dosyasının gönderilmesini ve Sosyal Güvenlik Kurumu HİTAP sisteminden ayrılış işleminin yapılmasını arz ederim’ ifadelerine yer verildi. Derya Bağ’ın iki gün önce ilişiğini keserek Pamukkale Üniversitesi’ndeki görevine başladığı öğrenildi..”

"EŞİM OLDUĞU İÇİN DEĞİL YETKİN OLDUĞU İÇİN ATADIM"

Hürriyet’in haberi şöyle devam  ediyordu; “Eğitim Fakültesi Dekanlığı ile Pamukkale Teknokent’in Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı da yürüten Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, yaptığı atamayı savundu. Atamayı yaptığında eleştirileceğini bildiğini belirten Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Derya Bağ’ı eşi olduğu için değil, görev için yetkin birisi olduğu için atadığını söyledi. Eşinin İlahiyat Fakültesi ön lisans mezunu olduğunu, Dokuz Eylül Üniversitesi İlahiyat Fatültesi’nin lisans programını bitirmek üzere olduğunu, Bereketli İmam Hatip Ortaokulu’nun kurucu müdürlüğünü yaptığını belirten Prof. Dr. Hüseyin Bağ, ‘Atamayı eşim olduğu için yapmadım. İlahiyatla ilgili konularda yetkin olduğu için yaptım. Eşim iki yıllık ilahiyat ön lisans mezunudur. Ayrıca 4 yıllık lisanstan da son sınıfta iki dersi kaldı. İlahiyattan da mezun olacak. Kesinlikle eşime sıfırdan bir iş sağlama olayı değildir. İslam İlimleri Enstitüsü, Cevat Akşit Hoca’nın girişimleri ve Cumhurbaşkanımızın oluruyla kuruldu. Şu anda kuruluş çalışmaları sürüyor. Enstitü, Yatağan Mahallesi’nde kurulacak. Bu enstitü bizim göz bebeğimiz. Bizim için bu kadar önemli olan bir kuruma yetkin birisini aradığım için bu atamayı yaptım. Tepkiler geleceğini biliyordum ama bunları göğüsleyerek bu atamayı yapmalıyım dedim ve atamayı gerçekleştirdim’ dedi..”

ODA TV: “AİLE BOYU ÜNİVERSİTE”

“Odatv.com’dan” Sami Menteş imzalı “Aile Boyu Üniversite” başlıklı haberde ise PAÜ Rektörü Hüseyin Bağ ile ilgili yazılanlar ise şöyle oldu;

“Hüseyin Bağ, PAÜ’de Rektörlük görevinin yanı sıra Eğitim Fakültesi dekanlığını da yürütüyor. Görevleri Rektörlük ve Dekanlık’la sınırlı kalmayan Bağ kendisini ayrıca PAÜ’ye bağlı olan Teknokent’e de müdür yaptı. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı FETÖ operasyonları kapsamında gözaltına alındı. YÖK Bağcı’yı açığa alarak görevinden uzaklaştırdı. Bağcı’nın yerine rektörlük koltuğuna 19 Nisan 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Prof. Dr. Hüseyin Bağ atandı. Bağ, rektörlüğe atanmasının ardından ilk yaptığı açıklamada ‘Daha yapılacak çok işimiz var. Bizi bu göreve layık gören büyüklerimize ve Pamukkale Üniversitesi’ni, Denizli’ye yakışır bir hizmeti ortaya koymamız lazım’ dedi..”

“İLK İŞ EŞİNİ ATAMAK OLDU”

Oda TV’nin haberi şöyle devam ediyordu; “Rektör Bağ’ınPAÜ’de ilk işlerden biri ise 5 Mayıs 2017 tarihinde Bereketli İmam Hatip Ortaokulu’nda öğretmen olan eşi Derya Bağ’ı İslami Bilimler Enstitüsü Sekreteri olarak atamak oldu. 

Hüseyin Bağ, PAÜ’de Rektörlük görevinin yanı sıra Eğitim Fakültesi dekanlığını da yürütüyor. Görevleri Rektörlük ve Dekanlık’la sınırlı kalmayan Bağ kendisini ayrıca PAÜ’ye bağlı olan Teknokent’e de müdür yaptı..”

DÖNER SERMAYE

Yine “Odatv.com’da” yayınlanan1 Haziran 2017 tarihli haberde şu iddialara yer verildi; ‘PAÜ’ye yakın kaynaklar Odatv’ye yaptıkları açıklamada Bağ’ın bu görevlere kendisini atamasının sebebinin döner sermayeden kendisine daha fazla pay almak olduğunu söylediler ve iddia ettiler. PAÜ’nün Döner Sermaye İşletmesi Yönetmeliği'nde ise Döner Sermaye İşletmesi Yönetim Kurulu’nun amiri olarak üniversitesi rektörü gösteriliyor. Döner Sermaye İşletmesi Yönetmeliği'nde şu ifadeler yer alıyor: ‘Döner Sermaye İşletmesi Yönetim Kurulu Pamukkale Üniversitesi Yönetim Kuruludur. İta Amiri Rektördür. Rektör bu yetkisini uygun gördüğü ölçüde yardımcılarına, dekanlara ve enstitü, yüksekokul ve araştırma uygulama merkezi müdürlerine devredebilir. 

Üniversite Yönetim Kurulu, yetkilerini uygun gördüğü ölçüde, kuracakları yürütme kuruluna devredebilir. Yürütme Kurulu, Üniversite Yönetim Kurulunca seçilecek bir rektör yardımcısı, üç öğretim elemanı (dekan ve yüksekokul müdürü de olabilir) ve bir sayman olmak üzere beş kişiden oluşur.’..”

WWW.DENİZLİHABER; “DENİZLİ
BU ATAMAYI KONUŞUYOR”


PAÜ Rektörü Hüseyin Bağ ve Eşi Derya Bağ ile ilgili haberler ulusal yayın organlarının yanı sıra, Denizli’deki yerel medyada da geniş yer buldu. Sedat Kurt’un sitesi www.denizlihaber.com  konuyla ilgili en doğru saptamalardan birini yaptı;  Ve “Denizli bu atamayı konuşuyor” başlığı attı.(Biraz eksik de olsa)

WWW.DENİZLİSİYASET.COM;
“BAĞ EŞİ İLE İLGİLİ KONUŞTU”


Son bir haftadır sadece Denizli değil, tüm Türkiye “Rektör Hüseyin Bağ’ı ve ilk önemli icraatı; eşi Derya Bağ’ın Enstitü Sekreteri ataması olayı ile çalkalanıyor” haberi yapan haber sitelerinden biri de “Rektör Bağ eşi ile ilgili konuştu” başlığı ile Hüseyin Bağ ile bir röportaja yer veren www.denizlisiyaset.com’un sahibi Mustafa Karapınar oldu. Ulusal internet sitelerinde yer alan haberlerden biri de; “Lisans öğrencisi eşini enstitüye sekreter atayan rektör: Bunu yapmalıyım dedim” başlığını taşıyordu. Ve haber; Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, lisans öğrencisi eşini okulda yeni kurulan enstitüye sekreter olarak atadı, diye devam ediyordu.