PAÜ REKTÖRÜ İLE DENİZLİ GÜNDEMDEN HİÇ DÜŞMÜYOR

Eşini üniversiteye enstitü sekreteri olarak atamasıyla ülke gündemine oturan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ yerel medya organları bir yana, ulusal basında da gündemden düşmek bilmiyor. 7 Temmuz tarihli gazetelerin 1’inci sayfalarında yine Rektör Bağ ve Pamukkale Üniversitesi ile ilgili haberler vardı.

BİZİM REKTÖR SÜPERMEN Mİ?

PAÜ Rektörü Hüseyin Bağ ile ilgili gelen en çarpıcı iddialardan biri de; “Sayın Rektör bu kadar çok görev üstündeyken üniversitede haftada yaklaşık 42 saat full nasıl derse giriyor” şeklinde oldu.

REKTÖR BAĞ SAYESİNDE; DENİZLİ

VE PAÜ GÜNDEMDEN DÜŞMÜYOR

Eşini üniversiteye enstitü sekreteri olarak atamasıyla ülke gündemine oturan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ yerel medya organları bir yana, ulusal basında da gündemden düşmek bilmiyor. 7 Temmuz tarihli gazetelerin 1’inci sayfalarında yine Rektör Bağ ve Pamukkale Üniversitesi ile ilgili haberler vardı. Türkiye’nin en yüksek tirajla gazetelerinden Posta Gazetesi’nin birinci sayfasında “iyi Bağlamış” manşeti ile yer alan haber; “Eşini genel sekreter yapan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ üniversiteyi kendi çiftliğine çevirmiş. Boş olan görevlere kendini atamış. Son atadığı görevin maaşı 9 bin 500 TL” diye verilmiş. Rektör Bağ ile ilgili bir 1’inci sayfa haberi de Ege Bölgesi’nin ve Türkiye’nin önemli gazetelerinden Yeni Asır Gazetesi’nde yer alıyor. Yeni Asır bu PAÜ ve Bağ ile ilgili haberi, “Bu nasıl iş hocam? Ve Bu neyin maaşı hocam?” başlığı ile yayınlandı. Bu arada Star Gazetesi köşe yazarı Ersoy Dede de Rektör Bağ olayını  “Yük olmayın, yük alın!” başlığı ile 7 Haziran tarihli yazısına taşıdı. Ersoy Dede yazısında şu yorumu yaptı; “Misal Prof. Dr. Hüseyin Bağ.. 15 Temmuz sonrası FETÖ operasyonları nedeniyle boşalan koltuklara atama yapılana kadar önemli bir görev icra etti.. 16 Fakültenin dekanlığına, 3 yüksekokul ve 2 enstitünün de müdürlüğüne vekalet etti. Devleti, ondan zor zamanda fedakarlık istedi.. Ama o yük almak yerine yük olmayı tercih etti.. ‘22 Koltuklu Rektör’ haberlerinin baş kahramanı oldu..”

Öte yandan tüm haber ve yorumlar sabahın erken saatlerinde Fox TV’de; “İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat” programına konu oldu. Küçükkaya Posta ve Yeni Asır Gazetelerinin PAÜ ve Rektör Bağ ile ilgili manşetlerini okudu. İsmail Küçükkaya CHP Milletvekili Melike Basmacı’nın aynı haberle ilgili kendisini aradığını da hatırlatarak yine PAÜ ve Rektör Hüseyin Bağ ile ilgili eşsiz yorumlarını döktürdü.

POSTA GAZETESİ; “İYİ BAĞLAMIŞ”

Türkiye’nin en yüksek tirajla gazetelerinden Posta Gazetesi Rektör Bağ ve PAÜ ile ilgili 7 Temmuz tarihli haberi birinci sayfasından “iyi Bağlamış” manşeti ile verdi. Posta’da yer alan haber ve yorum şöyle; Eşini genel sekreter yapan Rektör Prof. Dr. Hüseyin Bağ üniversiteyi kendi çiftliğine çevirmiş. Boş olan 23 göreve kendisini atamış. Son atadığı görevin maaşı 9 bin 500 TL. Gazetenin diğer spotunda ise şu ayrıntı yer alıyor; ŞOK.. “Eşinin istifasından sorumlu tuttuğu 11 kişiyi görevden aldı..”

YENİ ASIR; “BU NASIL İŞ HOCAM?”

Bölgenin ve Türkiye’nin önemli gazetelerinden Yeni Asır’da ise haber şu şekilde yayınlandı;  “BU NEYİN MAAŞI HOCAM? Eşini üniversiteye enstitü sekreteri olarak atamasıyla ülke gündemine oturan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ ile ilgili skandallar bitmiyor. Denizli'de eşini üniversiteye Enstitü sekreteri olarak atayan Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, tepkiler üzerine eşi Derya Bağ'ın Enstitü sekreterliği görevinden istifa ettiğini duyurdu. PAÜ'de rektörlük görevinin yanı sıra Eğitim Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Vekilliği başta olmak üzere 13 yöneticilik görevini rektör Bağ'ın, ayrıca kendisini üniversiteye bağlı Teknokent Yönetici A.Ş.'de de Genel Müdür olarak görevlendirdiği belirlendi. Yeni Asır'ın ulaştığı maaş bordrosunda rektör Bağ'ın Genel Müdürlük görevi için alacağı 4 bin 500 liralık maaşına da yüzde 105 zam yaparak, geçen Şubat ayı itibari ile 9 bin 500 liraya yükselttiği ortaya çıktı. Rektör Bağ'ın ayrıca eşi Derya Bağ'ın kamuoyunda gündeme gelmesi ile ortaya çıkan resmi görevlendirme yazısına ulaşma olasılığı bulunan birim yöneticilerinin görev yerlerini de değiştirdiği öğrenildi.

STAR GAZETESİ; “YÜK OLMAYIN YÜK ALIN!”

Bu arada Star Gazetesi köşe yazarı Ersoy Dede de köşesinde PAÜ ve Rektör Bağ’ı işledi.  Star’daki köşe yazısı ise şöyle; “Pamukkale Üniversitesi rektörü Hüseyin Bağ’ın yaptığı garip atama durduruldu.. Eşini enstitü sekreteri olarak atamış, eleştirilerin hedefi olmuştu.. Neyse dönüp dönüp aynı şeyleri yazmaya gerek yok. Yalnız bu örnekten hareketle bir noktanın altını çizmek lazım. Misal Prof. Dr. Hüseyin Bağ.. 15 Temmuz sonrası FETÖ operasyonları nedeniyle boşalan koltuklara atama yapılana kadar önemli bir görev icra etti.. 16 Fakültenin dekanlığına, 3 yüksekokul ve 2 enstitünün de müdürlüğüne vekalet etti. Devleti, ondan zor zamanda fedakarlık istedi.. Ama o yük almak yerine yük olmayı tercih etti.. ‘22 Koltuklu Rektör’ haberlerinin baş kahramanı oldu.. Bunca işi gücü arasında zor durumdaki bir çocuğun ameliyatı için yardım isteyen bir vatandaşla twitter’dan dalga geçti.. Son olarak karısını getirdi enstitü sekreterliği görevine oturttu.. Bütün bu süre içinde bilimsel hangi faaliyete imza attığını biiyor musunuz?.. Ben bilmiyorum da..”

YOKSA BİZİM REKTÖR SÜPERMEN Mİ?

PAÜ Rektörü Hüseyin Bağ ile ilgili gelen en çarpıcı iddialardan ve sorulardan biri de; “Sayın Rektör bu kadar çok görev üstündeyken üniversitede haftada yaklaşık 42 saat full derse giriyor. Hafta sonları da formasyon dersleri veriyor. Bir çok tam zamanlı görevi olan Rektör Bağ bu fiziken imkansız görevlerin hepsinin altından nasıl kalkıyor?” şeklinde oldu. Ve son dönemde Denizli ve PAÜ’de akademik çevrelerde, “Yoksa bizim Rektör Hoca Süpermen mi?” sorusu ön plana çıktı. Haksız da sayılmazlardı. Edindiğimiz bilgilere göre; böyle bir uygulama hiçbir üniversitede yok. Rektör bey tam zamanlı bir işi bu kadar görev arasında nasıl yerine getiriyor? Mesele; teknoloji geliştirmek, üniversite sanayi işbirliğini güçlendirmek mi yoksa, Genel Müdür maaşı almak mı? (Ayrıca Antalya'dan getirdiği ve Ünivesiter sistemi hiç tanımayan birini kendine danışman yapıp -Ali Turhan-Teknopark'tan 7500 tl maaş ödemekte olduğu bordro ve ödeme emirleri ile ortaya çıktı) Kısacası bizde kendi kendimize; “bu kadar tam zamanlı iş ve görevle Süpermen olmak gerek” demeyi ihmal etmedik.