ERDOĞAN, 91 YAŞINDAKİ DTO’YA DİNAMİZİM KAZANDIRDI

Denizli’nin Anadolu Kaplanı olmasında Denizli Ticaret Odası’nın payı hiçbir zaman unutulmaz. Denizli ticaretinde 91 yıllık bir tecrübesi bulunan Denizli Ticaret Odası’nın direksiyonuna geçen Uğur Erdoğan, farklı bir çizgi izleyerek, Denizli ekonomisine köprü olma görevini sürdürüyor. Temmuz ayı meclis toplantısında çalışmaları değerlendiren Başkan Erdoğan,”Şirket Kurarken Tek Adres DTO” diyor.

Başkan Erdoğan, şirket kuracak olanları bürokrasinin “BUGÜN GİT, YARIN GEL” deyiminden kurtarıyor..

Erdoğan, “Şirket kuruluşlarında artık notere ya da vergi dairesine gitmeden Odamızın giriş katındaki Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne başvurularak işlemler tek adreste tamamlanabilecektir. Vakit kaybını ortadan kaldıracak ve işlemleri hızlandıracak bu gelişmenin iş alemimiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum” diyor.

“DENİZLİ, SON 6 AYDA 1 MİYAR 436 MİLYON 847 BİN DOLAR İHRACAT YAPTI”

Erdoğan, Denizli ihracatındaki artışın sürdüğünü belirterek, 2017 Haziran ayı sonu itibariyle Denizli ihracatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6.77 oranında artışla 1 miyar 436 milyon 847 bin dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı.

 “Şirket kurarken notere ya da vergi dairesine gitmek zorunda değilsiniz” diyen Başkan Erdoğan, şirket kurmak için gereken 8 adet olan formalite sayısının 3’e düştüğünü, maliyetin de yüzde 60 azaldığını belirterek, “Bunu işyerinizden ya da evinizden bilgisayar ortamında temin etmeniz mümkündür” şeklinde konuştu.

“DENİZLİ’YE 250 MİLYAR LİRAYA KADAR  KREDİ HACMİ SAĞLANDI”

TOBB üzerinden çeşitli Bakanlıklar nezdinde yapılan girişimlerin sonuçlandığını da aktaran Erdoğan, ticari hayatı kolaylaştıran diğer uygulamaların şöyle açıkladı:

“Kredi Garanti Fonunun kefalet kapasitesinin artması talep edildi, Türkiye genelinde KGF kefaletiyle 250 Milyar liraya kadar yeni kredi hacmi sağlandı. Bundan 297 bin KOBİ (%89) faydalandı. İhracat Kredilerinde KGF kefaleti %85’ten %100’e çıkarıldı. TOBB nefes kredisinden Türkiye’de 27 bin firma, Denizli’de 526 firma faydalanarak 40 milyon 421 bin 500 TL tutarında kredi kullandı. Taşınır Rehni Kanunu Yürürlüğe girdi. İktisadi değer taşıyan her şey teminat olabilecek hale geldi. Sicil affı düzenlemesi yasalaştı. Vergisini düzenli ödeyenler için %5 teşvik primi uygulaması geldi ancak bunun yeterli olmadığını ilettik. İstihdam Seferberliği hayata geçti. Yeni işe alınan bir kişinin her türlü ödemesini 3 ay devlet karşılıyor. 2017 yılı sonuna kadar vergi ve primler devletten. 2018 Ocak ayından itibaren Sosyal yardım alan bir kişi istihdam edildiğinde, 1 yıl boyunca SGK işveren payı ödenmiyor. (Asgari ücretli biri için 364 TL). Yatırım teşvik belgesi kapsamında imalata yönelik yatırım harcamaları için kurumlar ve gelir vergisi indirimi geldi. Yatırıma yönelik inşaatlara KDV iadesi ödenecek. Üretim reform paketi yasalaştı. Sanayi ve Üretim bölgelerinde yer alan binalara emlak vergisi muafiyeti, Sanayi sicile kayıtlı işletmelerin elektrik faturalarından alınan %2 TRT payı kalktı. Hafta sonu çalışmaları için izin alma uygulamasına son verildi. Bazı Damga vergisi ve harçlar kaldırılıyor. Arsa tahsislerinden damga vergisi ve gayrimenkul işlemlerinden harç alınmayacak. OSB yatırımcıları finansmana erişimde tapularını teminat olarak gösterebilecek. KDV iadelerinde yaşanman sıkıntılar konusunda da hükümetin çalışmaları var.”

KARAHAN’A, ASAYİŞ RAPORLARINI SORDUM

Vali Hasan Karahan, göreve başladıktan sonra Denizli’de hizmet veren yerel televizyon temsilcilerini geçen hafta makamında ağırladı. Ziyarete, DRT Denizli Haber Koordinatörü Muhammet Karaçay, Reklam Müdürü Arif Zor, Pamukkale TV Yönetim Kurulu Başkanı Emin Barıner, DEHA TV Genel Yayın Yönetmeni Adnan Özdemir ve Kanal 58 Genel Müdürü Adem Erdağı katıldık.

Denizli Valisi Hasan Karahan, yerel basına çok büyük sorumluklar düştüğünü belirterek, “Denizli’de basını güçlü gördüm. Bir dayanışma var. Televizyonların, bu kentin gelişmesine verdiği katkı yansınamaz” dedi.

Vali Yavuz Erkmen döneminde kaldırılan veya askıya alınan 24 saatin olaylarının dökümünün yayınladığı “Asayiş Raporu’nun yayınlanıp yayınlanmayacağını Vali Hasan Karahan’a sordum… Karahan, “Konuyu İnceleyelim” dedi.

24 saatin asayiş raporları neden önemli.. Bu kentte ne olup bittiğini resmi makamlardan öğrenmek daha sağlıklıdır… En doğru haber vermiş oluruz.. Kulaktan dolma dedikoduya manşet olan haberleri vermek daha mı iyi, doğru haberleri vermek mi daha iyidir..?

Yerel TV temsilcileri ise, Denizli’nin uyduda dört televizyonu bulduğunu belirterek, kamu kurumlarından  beklenilen desteği göremediklerini dile getirdi.

“PAMUKKALE VE LAODİKYA’NIN GELİRİ DENİZLİ’DE KALMALIDIR” ÇAĞRIMIZIN 895’NCİ GÜNÜDÜR…

Pamukkale ve Laodikya Antik Kenti’nin gelirleri, Denizli’ye kalmıyor. Hierapolis, (Kutsal Şehir) binlerce yıldır, insanlara şifa dağıtıyor… Pamukkale ve Laodikya son yıllarda, Denizlililerin ilgi odağında değil… Artık, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın uygulamalarıyla Denizlililerin “Laodikya ve Pamukkale Sevgi Ateşi” söndü… Geçmişte, Denizlililer gelen konuklarını Pamukkale ve Loadikya’da ağırlar ve fotoğraf çektirerek anılarını ölümsüzleştirirdi… Şimdiler de ise; böyle anılar ölümsüzleşmiyor… Denizlililerin “Pamukkale ve Laodikya’nın Geliri Denizli’de Kalmalıdır” çağrımıza Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, yanıt verene kadar devam edeceğiz…

PAZARTESİ’NİN  SÖZÜ:

“Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.”Mustafa Kemal ATATÜRK