“BİZİM NİHAT BAKAN; ADETA 4 BAKAN GÜCÜNDE BİR BAKAN”

Denizli’nin adeta 4 Bakanı var.. Denizli’nin 1 değil, artık 4 Bakanı var, dersek yalan söylemiş olmayız.. Tavas Belediye eski Başkanlarından Mehmet Karabay’ın müsteşar yardımcısı olarak görev yaptığı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na; “üçlü kararname” ile Bakan Yardımcısı atanması; “Denizli’nin bakan sayısı adeta 4’e çıktı” yorumlarını da hızlandırdı.. Tavas’lı Karabay, Serinhisar’lı Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı Bilal Uçar ve Bozkurt’lu Dışişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız'ın ardından Denizlili üçüncü bakan yardımcısı oldu.

“VAR MI DENİZLİ’YE YAN BAKAN?”

Denizli’nin Ankara’daki politik ağırlığı; Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin bundan 4,5 yıl önce kabineye girmesi ile ivme kazanırken; Dışişleri, Adalet ve son olarak da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı “Bakan Yardımcıları” Denizlili isimler oldu. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin 2011 yılından bu yana her fırsatta anlattığı “Denizli her daim politikada; Türkiye’nin birinci masasında olacak” iddiası da artık  tam bir realiteye dönüştü. Şu anda Türkiye’nin en önemli 4 Bakanlığı’nda; Denizlili 1 Bakan ve Denizlili 3 Bakan Yardımcısı görev yapıyor. Denizlililer de; “Bizim Nihat Bakan; 4 Bakan gücünde bir Bakan, Var mı Denizli’ye yan bakan?” değerlendirmesini dillerinden düşürmüyor.

MEHMET YÜKSEL; “BOZKURT’LU BAKAN YARDIMCIMIZI ATLADINIZ..”

Geçtiğimiz günlerde bu köşede yazdığım; “Denizli’nin 1 değil, artık 3 Bakanı var. Tavas eski Belediye Başkanı Mehmet Karabay’ın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na; Bakan Yardımcısı atanması ile Denizli’nin Bakan sayısı adeta 3’e çıktı” yorumu, daha o akşam gündemin en önemli konusu haline geldi. Mehmet abi (eski vekil Mehmet Yüksel) uyardı. Ve, “Bizim Denizlili Bakan Yardımcısı sayımız 2 değil 3 oldu. Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız Bozkurt’lu bir diplomat” dedi. Bunun üzerine yazımızı hemen düzelttik. Ve son haliyle yukarıdaki bu başlığı attık; “Bizim Bakan 4 Bakan gücünde bir Bakan..”

MÜJDAT KEÇECİ “BİZİM İÇİN BAKANLAR KURULU DA, HÜKÜMET’TE ZEYBEKCİ..”

Bizim “Denizli’nin Bakan sayısı 4, ya da Denizli’nin 4 Bakan Gücünde 1 Bakanı var” yazılarımıza bir katkı da DSO Başkanı ve TOBB KOBİ A.Ş Genel Müdürü Müjdat Keçeci’den geldi. Müjdat Keçeci’ye göre “Bakanlar Kurulu eşittir Nihat Zeybekci, Hükümet eşittir Nihat Zeybekci..” Dün DSO Başkanı Müjdat Keçeci ile yazıştık. Mehmet abi (Yüksel) gibi Bakan Yardımcıları konusunda beni uyaran isimlerden biri de Müjdat abi (Keçeci) oldu. Keçeci şöyle diyordu; “Bizden ‘bakan gibi’ bir isim daha var.. Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız da hakiki Denizlili.. Hem de epey etkili.. Köşk’ten geldi buraya.. Ama O da diğerleri gibi Bakan Yardımcısı.. Bizim Bakan bana göre; Bakanlar Kurulu.. (sen ne diyorsun?) Zira bizim, Denizli’nin hangi Bakanla işimiz var, biz yine de bizim Bakanımıza gidiyoruz. (Yani Zeybekci’ye) Bizim için Hükümet O, Bakanlar Kurulu da O. Ciddiyim, seninle paylaşmak güzel oluyor..”

Ne diyelim? Denizli şu sıralar yaklaşık 27-28 kez kenti ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı bekliyor. Ama Denizli’de gözler yine her yerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile özdeşleşen Zeybekci ile parlıyor.

CHP’NİN BÜYÜKŞEHİR ADAYI KESKİN Mİ?

Denizli politikasının en ünlü ismi ve CHP’nin en tanınmış Denizlili üyesi; eski Bakan, CHP eski Genel Sekreteri ve Genel Başkan eski Yardımcısı Adnan Keskin’in Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday olacağı ve adaylığı konusunda yoğun talep geldiği iddia edildi. “Politikada başarı birebir temastan geçer” parolasının Türkiye’deki en iyi uygulayıcılarından biri olan 45 yıllık politikacı Adnan Keskin’in iddiaya göre büyükşehir adaylığı için şimdiden çalışmalara başladığı belirtildi.. Keskin 2019 yılı 30 Mart’ında yapılacak olan yerel seçimlerde Denizli Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olacak mı? Tecrübeli Siyasetçi Keskin'in Büyükşehir Adaylığı İle Politikada Şık Bir Finale Hazırlandığı Ve İsminin Denizlili Seçmeni Heyecanlandırdığı Ne Kadar Doğru? Keskin’in başkan adaylığı Denizli Politikasında dengeleri ne kadar etkiler, hangi oranda değiştirir? Ayrıntılar 21 Ağustos Pazartesi günü bu köşede..

CHP, HALİS ÖDEL İÇİN TÜZÜK DEĞİŞTİRİR Mİ?

Denizli CHP’de Eylül ayında başlayacak kongreler süreci için bundan 4 ay önce il başkanlığına dilekçe vererek “il başkanlığına aday olacağım” diyen CHP’li İşadamı ve Milletvekili Adayı Halis Ödel yine herkesi şaşırttı. Ödel’in ilginç başvurusu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na kadar gitti. Peki, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Denizlili Ödel’in bu başvurusu için ne dedi? Nasıl bir tepki verdi? Edinilen bilgiye göre olayın öyküsü şöyle gelişti; “Halis Ödel’in İl Başkanlığı’na başvurusu CHP Genel Merkezi’ne de duyuruldu. Ancak CHP Parti Tüzüğü’ne göre İl ve İlçe Başkanı adayı olmanın yolu dilekçe vermekten geçmiyordu. CHP Tüzüğü’ne göre; bu partide il veya ilçe başkanlığına aday olmak için kongrede delegeler tarafından divana belli sayıda ortak imzanın bulunduğu ortak bir dilekçe verilmesi gerekiyor. Halis Ödel bu detayı belki de İl Kongresinde yerine getirecekti, ancak aylar önce niyetini belli eden bir dilekçeyi CHP Denizli İl Başkanlığı’na verdi. Bir süre sonra Kemal Kılıçdaroğlu bir Denizlili partili ile görüşmesi sırasında konuyla ilgili dilekçe sahibini sordu. Bu arkadaşımız kim, dedi. CHP’yi yönetici ‘sizin Denizli ziyaretinizde yaptığınız işadamları toplantısında konuşan partili işadamı sayın Genel Başkanım’ dedi. Kılıçdaroğlu ‘Hatırladım’ dedi. Ve ardından CHP Genel Başkanı yarı esprili bir şekilde ‘bu arkadaşımız için parti tüzüğünü mü değiştirsek ne?’ demekten de kendini alamadı. Biz de bunun üzerine soruyoruz; ‘Acaba CHP; İl Başkan Adayı Ödel için tüzük değiştirme işine kalkışır mı?.”