“PAMUKKALE’YE UCUZA GİRMENİN BİR YOLU VAR”

Denizlili gazeteci Serkan Urgancı’nın sahibi olduğu yerel “denizlipost” haber sitesinde 19 Ağustos 2017 cumartesi günü çok çarpıcı bir haber vardı. Başlığı “Pamukkale’ye ucuza girmenin bir yolu var” idi.

Dikkatimi çekti… Pamukkale haber ve fotoğraflarına dikkat ediyoruz... Pamukkale’nin kaymağını yiyen firmanın yöneticileri  Denizli’de kaç kişi ile tanıştı… Protokol üyeleri dışında tanıştığını sanmıyorum…

Serkan Urgancı, “PAMUKKALE’YE UCUZA GİRMENİN BİR YOLU VAR” başlıklı haberleri ören yerlerine giriş ücretlerinin karşılaştırmasını yapmış… Gerçekten altın yumurtlayan tavuk olan Pamukkale’ye Denizlililer, artık çok sıcak bakmıyor…

İşte; denizlipost.com’un haberi:

Pamukkale’ye giriş ücretlerinin yüksekliği konusunda daha önce defalarca haber yaptık. 4 kişilik bir ailenin sıradan bir Pamukkale ziyaretlerinin 300 liranın altında çıkamayacağını, yerel halk ile Pamukkale’nin arasının açıldığını yazdık çizdik. Türkiye’nin giriş ücreti en pahalı 2. Örenyeri olması, işletmecilikte yeterli özenin gösterilmemesi, içerideki fahiş fiyatlar gün geçtikçe bizi Pamukkale’den soğutuyor.

Konuyu biraz daha detaylandıralım ve aşağıdaki listeye bir göz atalım;

•İSTANBUL AYASOFYA MÜZESİ   40,00

•İSTANBUL TOPKAPI SARAYI MÜZESİ      40,00

•İZMİR EFES ÖRENYERİ   40,00

•DENİZLİ HİERAPOLİS (PAMUKKALE) ÖRENYERİ  35,00

Bizden pahalı sadece 1 örenyeri var. Peki bizden ucuz olanlar?

•ÇANAKKALE TROİA ÖRENYERİ   25,00

•ANTALYA OLYMPOS ÖRENYERİ 20,00

Bunlar sadece çoğumuzun yakından bildiği örenyerleri. Aslında listede 376 örenyeri ve müze var. Ve neredeyse yarısı ücretsiz, büyük bir kısmı da 5 lira. Merak edenler bu adresten http://dosim.kulturturizm.gov.tr/giris-ucretleri inceleyebilirler.

Gelelim Pamukkale’ye nasıl daha ucuza gireceğimize. Aslında burada amaç daha ucuza girmekten çok, Pamukkale’yle olan bağlarımızı yeniden inşaa etmek, kendi değerimizi, adını bile bilmediğimiz (Turkuaz Tanıtım LTD ŞTİ) bir şirketin insafına bırakmayacağımızı göstermek.

Yapmamız gereken basit, ama topyekün yapılması gerekiyor. Giriş ücretinin aşağıya çekilmesi için BİMER’e bu adresten https://www.bimer.gov.tr/ bir mesaj göndereceğiz. Ben aşağıdaki mesajı gönderdim bile. Siz de kolay olması açısından kopyala yapıştır ile gönderebilirsiniz.

“Sayın yetkili, kentimizin yegâne değeri Pamukkale örenyerine giriş ücretleri son derece pahalıdır. Bizler Denizli halkı olarak burnumuzun dibindeki bu tarihi ve doğal hazinemizi ziyaret edemiyor, eşimizi dostumuzu götüremiyor, çocuklarımıza gösteremiyoruz. Giriş ücretlerinin makul sevilere çekilmesini talep ediyoruz. Saygılarımızla…”

Mobilden de kolayca yapılabilecek bu işlem en fazla 5 dakika sürecek ve kesinlikle sonuç verecektir. Kentimiz için değmez mi? / Serkan Urgancı

“PAMUKKALE VE LAODİKYA’NIN GELİRİ DENİZLİ’DE KALMALIDIR” ÇAĞRIMIZIN 916’NCI GÜNÜDÜR…

Pamukkale ve Laodikya Antik Kenti’nin gelirleri, Denizli’ye kalmıyor. Hierapolis, (Kutsal Şehir) binlerce yıldır, insanlara şifa dağıtıyor… Pamukkale ve Laodikya son yıllarda, Denizlililerin ilgi odağında değil… Artık, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın uygulamalarıyla Denizlililerin “Laodikya ve Pamukkale Sevgi Ateşi” söndü… Geçmişte, Denizlililer gelen konuklarını Pamukkale ve Loadikya’da ağırlar ve fotoğraf çektirerek anılarını ölümsüzleştirirdi… Şimdiler de ise; böyle anılar ölümsüzleşmiyor… Denizlililerin “Pamukkale ve Laodikya’nın Geliri Denizli’de Kalmalıdır” çağrımıza Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, yanıt verene kadar devam edeceğiz…

PAZARTESİ’NİN  SÖZÜ:

“Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir.”

Mustafa Kemal ATATÜRK