KURBAN BAYRAMINI KARŞILARKEN

Zilhicce ayının ilk günlerinde bulunuyoruz. Zilhicce ayı mübarek ve muhterem aylardan biridir. İlk on gününe Allah (C.C.) yemin ederek dikkatimizi çekmiştir. Şu günlerde mümkün olduğunca oruç tutalım, Kur’an-ı Kerim okuyalım. Bolca sadaka verelim. Arefe günü  sabah namazından sonra teşrik tekbirlerine başlayacağız, unutmayalım.

Allah (C.C.) nasip ederse 1 Eylül Cuma günü Kurban Bayramı’nın birinci günü olacak. Şartlarımız gerektiriyorsa mutlaka kurban keselim. Peygamber Efendimiz (S.A.V.): “Kimin malî gücü yeterli olur da kurban kesmezse, bizim namazgâhımıza gelmesin” buyurmuştur.

Kurban Kitap, Sünnet ve İcma ile sabit olan bir ibadettir.

Kurbandan maksat, Hz. İbrahim ve Hz. İsmail aleyhimüsselâmın serüvenini hatırlamak, onlardaki ilâhi hikmetten nasiplenmek, teslimiyetle kulluk yapmaktır.

Kurban, insanın ruhunu kaplayan dünya ve madde sevgisini kesip atmanın ve hepsini Allah yolunca feda etmenin işaretidir. Allah’a ulaşacak olan kurbanın eti, derisi, kanı değil, kurban vesilesiyle kulunun takvasıdır. Bundan dolayı Mevlâna Celâleddin Rumi hazretleri: “Keçinin gölgesini kurban etmeye kalkışma…” diyor. Kurban ibadetinin özünü unutup da sadece şekliyle meşgul olarak kendini avutma, demek istemiştir.

Helâl kazançla kurbanlarınızı keserseniz Allah’ın izniyle kendinizden ve ev halkınızdan belâya ve cezaya uğrayacakların bu olumsuzluklarını kurbanlarınız onların üzerlerinden uzaklaştırır.

Mevlâna bir nasihatinde bizlere şu hatırlatmalarda bulunur. Namaz kılanlara der ki: “Muttakiler tekbir getirip namaza başlayınca, kurban gibi bu dünyadan çıkıp gittiler. Sen de onların ardınca ilerlemek için mihraptaki mum gibi kıyam ederek namaz kıl. Bilesin ki, namaza başlarken ALLAHU EKBER demenin manası şudur: Ey Allah’ım! Biz Senin huzurunda kurban olduk. Nasıl ki kurban keserken Allah-u Ekber deriz. İşte öldürülmeye lâyık olan nefsi kurban ederken de bu sözü söylüyoruz.” Kurbanlarımızı bu mana ve maksat doğrultusunda yapalım…

"Kurban yapmaya imkânı varken yapmayanlar musallamıza gelmesin" buyuran Peygamberimiz (SAV) Efendimiz, bu ibadetin önemini ifade eder. Bayramlar bizim bayramlarımız, fakir-fukaralarımızı gözetelim.

Müslümanlar olarak bayramımızı hep birlikte yaşayalım. Ölülerimizi de dirilerimizi de ziyaret edelim.

İdrak edeceğimiz Kurban Bayramının Denizlili tüm hemşehrilerimize, ülkemize, milletimize ve tüm Allem-i İslam’a hayırlar, güzellikler, barış ve huzur getirmesi temennisiyle…

Bayramınız mübarek olsun…

Selam ve dua ile…