30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN…

Destanlar vardır, binlerce yıl dillerden düşmez… Kuşaktan kuşağa aktarılır… Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı 30 Ağustos Zafer Bayramı da bunlardan birisidir… 30 Ağustos büyük taarruzunun emrini veren Mustafa kemal Atatürk, “30 Ağustos Zaferi, Türk Tarihi’nin en önemli dönüm noktasıdır. Ulusal tarihimiz çok büyük, parlak zaferlerle doludur, ama Türk Ulusu’nun burada kazandığı zafer kadar kesin sonuçlu, yalnız bizim tarihimize değil, dünya tarihine yeni bir akım vermekte kesin etkili bir meydan savaşı hatırlamıyorum. Besbelli ki yeni Türk Devleti’nin, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli burada sağlamlaştırıldı, ölümsüz yaşayışı burada taçlandırıldı. Bu alanda akan Türk kanları, bu göklerde uçuşan şehit ruhları, devletimizin, cumhuriyetimizin ölümsüz koruyucularıdır.” Diyor.

Zafer Bayramınız kutlu olsun…

KOCAPINAR KÜLTÜR EVİ AÇILIYOR
Kocapınar Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nce, “Kocapınar Kültür Evi’ 31 Ağustos 2017 Perşembe günü açılıyor.

“Kocapınar Kültür Evi’nin oluşmasına destek olan, Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar’a, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’a, Serinhisar Belediye Başkanı Mehmet Kobaş’a, MHP Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ahmet Durmaz’a, Kocapınar doğumlu ödüllü Yazar Yaşar Çağbayır’a, Kocapınar Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Sezai Söylemez’e, Kocapınar Köyü Muhtarı Hasan Söylemez’e, Türksan İnşaat Şirketi sahibi Ramazan Sakınan’na, “4 K ve Alevgaz” Yönetim Kurulu Başkanı Nail Gündüz’e, Hacı Şerif’in güler yüzlü ortaklarından Necip Helvacı’ya, Emel Giyim sahibi Enver Akbulut’a, Selcan Sarrafiye’ye, Yavuz Bazlama ve Yufka’nın sahibi Yusuf İriş’e, Bozkurt Kuruyemiş’e, Osmanlı Antika Evi sahibi Uğur Çetin’e, Baskıevim sahibi İbrahim Akbulut’a, Melek Pastanesi sahibi Arif Ekin’e ve Denizli Türk Halk Müziği sanatçı Sadi Cesuroğlu’na çok teşekkür ederiz. 

“Yukarı Karaçay (Kocapınar) Köyü Ağzı” Kitabının yazarı Yaşar Çağbayır’ın “Kocapınar Kültür Evi” için kaleme aldığı yazıyı sizinle paylaşıyorum. 

“YUKARI KARAÇAY'IN HAFIZASI”

“Her yerleşim biriminin kendine özgü ve özel geçmişi vardır. Bu geçmiş, oranın kuruluşuyla başlayan ve günümüze kadar uzayıp gelen bir dizi, üst üste konulmuş ve iç içe geçip kaynaşmış tarihî olay ve olgulardan ibarettir. Bu tarihî olay ve olguları gündeme taşıyarak günümüze ışık tutacak hâle getirmek tarihçilerin olduğu kadar sanatçıların, halkbilimcilerin, etnografyacıların da görevidir. Bir yerin hafızasını gündeme taşımak, "Nereden nereye gelmişiz?" veya "Dün neydik; bugün neyiz?" sorularının cevabını görünür hâle getirmekle mümkündür. 

“KOCAPINAR KÜLTÜR EVİ”
Kocapınar hakkındaki bilgilerin, geçmişe doğru gittikçe silikleştiğini, belirsizleştiğini görüyoruz. Yakın geçmişi, ileride geçmiştekiler gibi silikleşmekten, belirsizliğe uğramaktan korumayı hedefleyerek bu "Kocapınar Kültür Evini" oluşturduk. Burada,sadece tarihî bilgiler değil geçmiş yaşantımıza ait ne varsa iğneden ipliğe, beşikten ocak taşına, çarıktan gelinliğe kadar hiçbir şeyi küçümsemeden sergilemek amacındayız.Bu işe gönül vermiş girişimcilerle,gönül birliği ederek katkıda bulunan halkımıza teşekkür borçluyuz. KOCAPINAR KÜLTÜR EVİ'nin büyük bir kültür hizmeti vereceği ümidiyle…”
 Dirmilli Yaşar ÇAĞBAYIR

SADİ CESUROĞLU KONSER VERECEK
“Kocapınar Kültür Evi”
 kurban Bayramı arifesi günü saat 16:00 açılacak. Açılıştan önce lokma dökülecek ve açılış öncesi Denizli Büyükşehir Belediyesi Konservatuarı Türk Halk Müziği Sanatçısı Sadi Cesuroğlu, konser verecek.

İSTANBUL’DAN DENİZLİ’YE UZANAN AŞKTA ÇİĞDEM VE UĞUR HAYATLARINI BİRLEŞTİRDİ
Düğün davetiyelerinde “İstanbul’dan Denizli’ye uzanan hikayemizde mutlu sonu birlikte yazmak için siz sevdiklerinizi düğünümüze davet ediyoruz” diyen Çiğdem ve Uğur YADE Kır Bahçesi’nde rüya gibi bir düğünle dünya evine girdiler. Akmanlı ve Gürkan Ailelerinin çiçeği burnundaki çiftler Çiğdem ve Uğur’a bir yastıkta sağlıkla kocamalarını diliyoruz.

“PAMUKKALE VE LAODİKYA’NIN GELİRİ DENİZLİ’DE KALMALIDIR” ÇAĞRIMIZIN 923’NCÜ GÜNÜDÜR…
Pamukkale ve Laodikya Antik Kenti’nin
 gelirleri, Denizli’ye kalmıyor. Hierapolis, (Kutsal Şehir) binlerce yıldır, insanlara şifa dağıtıyor… Pamukkale ve Laodikya son yıllarda, Denizlililerin ilgi odağında değil… Artık, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın uygulamalarıyla Denizlililerin “Laodikya ve Pamukkale Sevgi Ateşi” söndü… Geçmişte, Denizlililer gelen konuklarını Pamukkale ve Loadikya’da ağırlar ve fotoğraf çektirerek anılarını ölümsüzleştirirdi… Şimdiler de ise; böyle anılar ölümsüzleşmiyor… Denizlililerin “Pamukkale ve Laodikya’nın Geliri Denizli’de Kalmalıdır” çağrımıza Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, yanıt verene kadar devam edeceğiz…

PAZARTESİ’NİN  SÖZÜ:
Cumhuriyet, fikir serbestliği taraftarıdır. Samimi ve meşru olmak şartıyla her fikre hürmet ederiz.”

Mustafa Kemal ATATÜRK