PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ - 1

Geçtiğimiz hafta annemin Genel Cerrahi bölümünde yapılan operasyonu nedeniyle Pamukkale Üniversitesi Hastanesini görme fırsatını buldum. Ameliyat öncesi ve sonrasını kapsayan beş günlük yatış sürecinde her gün hastaneye uğradım. Bir gece de refakatçi olarak kaldım.

Basit işlemler haricinde pek hastaneye yolum düşmediği için sağlık sistemimizdeki ilerlemeyi bu seviyede müşahede etme fırsatım olmamıştı. Tabii ki muayene olma, ilaç yazdırma gibi basit işlemler sırasında da farklılığı görüyordum. İlaç fiyatlarındaki indirimlerden tut, online randevu sistemlerine, istediğin doktoru seçebilmeye kadar birçok sistemsel ilerlemeyi görmemek mümkün mü? Bu gelişmeyi herkes görüyor.

Tabii ki yapılması gereken çok şeyler var. İnsanın olduğu yerde problemler ve ihtiyaçlar sürekli olacak. Önemli olan bu ihtiyaçlara kurumlarımızın ve kurallarımızın ne kadar çabuk cevap verdiği. İnşallah bu insan temelli politikalarla daha da gelişecek sağlık sistemimiz.

İnsan ancak kıyas yaparak bir şeyin daha iyi veya daha kötü olduğunu anlayabilir. Ben de yaklaşık 20 yıl önce gördüğüm Ankara’daki ileri seviyede bir devlet hastanesinin durumuyla kıyaslayınca şimdiki ortamın ne seviyede olduğunu anlayabiliyorum. Muayene sırası almak ve muayene olmak, yazılan reçeteleri onaylatmak ve hastane eczanelerinde ilaç almak için beklenen uzun kuyruklar, bulunamayan ilaçlar, 5-10 hastanın bir arada yatmak zorunda olduğu koğuş tipi odalar, hastalara bağıran, çağıran, hakaret eden görevliler… Daha neler neler!

Sadece son yılları bilen gençlerimiz böyle ortamları görmediği için şimdiki farkı da tam anlayamıyor doğal olarak. Onlar da şimdiki ortamın daha da ileri götürülmesi için çabalayacaklar. Ama en azından temel insani seviyenin bile çok altından buralara geldiğimizi bilmeleri çok önemli. Bilsinler ki, elde edilen kazanımların hakkını vererek daha da ileriye götürsünler.

Burada asıl bahsetmek istediğim konu Denizli Pamukkale Üniversite Hastanesi’nin beni, ailemi ve gözlemlediğim diğer hasta ve hasta yakınlarını memnun eden ortamı. Ama eski rezaletleri hatırlamaktan da günümüze gelemedik.

Ben kısaca PAÜ Hastanemizin sistemsel işleyişini, doktorlarından temizlikçilerine kadar tüm hastane personelinin özverili ve duyarlı çalışmasını, fiziki ortamdaki kalitenin niteliksel olarak da personelinde bulunmasını memnuniyetin ötesinde büyük bir gururla müşahede ettim.

Yazarken anladım ki tek yazıya sığacak bir konu değilmiş. O yüzden yarın devam edelim.

Sağlıcakla kalın!