PAMUKKALE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ - 2

Dünkü Pamukkale Üniversitesi Hastanesi hakkında yazımız eski dönemlerdeki hastanelerden bahsetmeye başlayınca uzadı da uzadı. Aslında daha da uzayacak da kısa kestik. Geçmişten ders almadan gelecek için iyi bir vizyon da oluşmuyor ki!

PAÜ Hastanemizden gurur duymama sebep olan, doktorların ve hemşirelerin zaten üst seviyede olan kalitesinden, tam zamanındaki kontrollerinden, hastaya karşı ilgilerinden öte şu davranış örneğini vermek istiyorum:

Annemin ameliyatı sırasında hangi aşamada olduğunu büyük bir merakla takip ediyoruz. Genel aşamalar bekleme salonundaki büyük ekranda yazıyor. Ama tam olarak ne zaman odaya çıkacağını öğrenemiyoruz. Aklıma girişte bulunan danışmaya sormak geldi. Gerçi onların da standart cevap vereceğini, ekrandan takip etmemiz gerektiğini söyleyeceğini tahmin etmiştim. Yine de sordum. Aaa! O da ne! Hemen telefona sarıldı ve ameliyat sonrası uyandırma servisinde olduğunu, 10 dakika sonra odaya çıkacağını söyledi. Gerçekten de 10 dk. sonra odaya getirildi. “Ne var bunda?” diyenler olabilir ama bence bu bananecilikten uzak davranış bile hastane personelinin duyarlılığına bir örnek.

Yataklı servislerde odalar 2 kişilik. Günlük 25 TL alınıyor. Refakatçiyle beraber yemekler de düşünüldüğünde neredeyse bedava. Özel oda istersen günlük 100 TL. İlerde belki bütün odalar böyle tek kişilik olacak. Ama şu an için özel oda fiyatı da normal karşılanmalı. Yemekler de eski dönemlerle kıyaslanırsa çok iyi. Yemek konusu kişiye göre değiştiği ve maliyetleri de çok etkilediği için ne kadar iyileştirilse yine de herkesi memnun etmek mümkün değil. Maddi durumu uygun olmayanlardan oda ücreti olarak 25 TL’nin de alınmadığını öğrenince verilen hizmete lüks demek yanlış olmaz. Bence tüm sağlık hizmetlerinde çok cüz’i de olsa katkı payı alınması çok doğru. Yoksa suiistimalin önüne geçilemiyor. Sağlık ocaklarından hiç ücret alınmadığı 8-10 yıl önce mahallenin teyzelerinin sohbet noktası olarak buraları kullanması aklıma geldi bir anda. Bunun önüne geçmek için 1 TL alınmaya başlanınca kıyameti koparmıştı muhalefet. Neyse…

Hasta yakınlarının ve hastaların istifadesine sunulmuş sade fakat kaliteli bir ortam olan kantin, kafeterya ve oturma alanları sıkıntılı süreç içindeki insanlara en azından moral aşılamak için güzel hizmet alanları. Fiyatlar da genel olarak makul seviyede. Fiyatlara kıyasla yiyeceklerin ve servisin kalitesi üst seviyede denebilir.

Park yerinden 4-5 TL gibi normal bir ücret alınıyor. Bu da olmasa otoparkta araç park edecek yer kalmayacak. 1 saatliğine giriş çıkıştan ücret de alınmıyor. Bu da güzel. Aracıyla gelip uzun süre kalacak olan da bir zahmet hastaneye ek katkı sağlasın.

Burada yazdığım memnuniyetin şahsım için ek, özel bir ayrıcalık yapılmadan oluştuğunu özellikle belirtmek istiyorum. Her hizmet alanında olduğu gibi burada veya diğer hastanelerde de bazı eksiklikler bulunabilir. Hatta genel olarak hastanelerdeki bazı sistemsel sorunları da ayrı bir yazıda paylaşmayı düşünüyorum. Böyle sorunları ben şahsen hastane yönetimlerine bildirerek, gerekirse CİMER ve BİMER gibi platformlar aracılığıyla iletiyorum. Vatandaşlarımızın da gerçekten tüm devlet hizmetlerinin gelişmesine katkı sağlayıcı önerilerini bu platformlar aracılığıyla bildirmelerini tavsiye ediyorum.

Burada memnuniyetin ötesinde gurur duyduğum üstün hizmetlerinden dolayı tüm Pamukkale Üniversitesi Hastanesi personeline, özel olarak Sn. Prof.Dr. Burhan KABAY’a, PAÜ Rektörü Sn. Prof.Dr. Hüseyin BAĞ’a ve Başhekim Sn. Prof. Dr. İbrahim TÜRKÇÜER’e tebrik, teşekkür ve saygılarımı sunuyorum.

Vatanımızın vatan olarak pekişmesinde önemli bir yeri olan 30 Ağustos Zafer Bayramımız hepimize kutlu olsun.  

İslam âleminde Allah’a yakınlaşmanın, yardımlaşmanın, fedakârlığın simgesi olan Kurban Bayramımız mübarek olsun. Cenâb-ı Hâkk İslam âlemine huzur ve Müslümanlara feraset versin inşallah.