SİZLERDE FUTBOLA YABANCISINIZ, LÜTFEN ELLERİNİZİ ÇEKİN

Bu hafta ülke gündemini meşgul eden yabancı sınırı hakkında biraz görüş bildirmek istiyorum.

Malum son günlerde bazı kişi ve kuruluşların zemin hazırladığı ve son olarak siyasilerinde katıldığı yabancı sınırının kaldırılması hususu çok farklı boyutlara ulaştı.

Türk futbolunun gerçekten tek sorunu, yabancı sınırlaması mıdır? Sayın Başbakanımız Binalı Yıldırım’ın hanımı televizyonda maç izlerken hiç Türk futbolcu göremediği için kanalı değiştirtmiş. Çok iyi değil mi? Bence de öyle yapmalı herkes. Yabancı sınırı değişmesin, beğenmeyenler kumandayı elinde tutsun ve kanalı değiştirsin. Neden mi?

Bizim futboldan çok anlayan idarecilerimiz, 2008 yılındaki Avrupa Şampiyonası’na Marco Aurelio, Colin Kazım Richards gibi yabancı isimlerle gitti. O zamanlarda sizin şimdi çok istediğiniz yabancı sınırlaması vardı. Kısacası sınırlama olmadığı zamanlarda siz yabancı futbolcuları kadroya aldınız. Siz futboldan anlamayan, enerji grubu sahipleri, inşaatçılar, turizmciler vs. sizler aldınız.

Takımlarımız sınırlama olduğu dönemlerde Mehmet Topuz’u 9 Milyon Euro’ya alırken, sınırlama kaktığı zamanlarda Van Persie’yi 5 Milyon Euro’ya aldı. Buna benzer daha nice örnekler Türk futbolunda mevcut.

Avrupa’ya gidecek olursak,

Son Avrupa Şampiyonu Portekiz’in kadrosunda yer alan futbolcuların kadrosunda bulunan futbolcuların yüzde 75’i dış ülkelerde forma giyiyor.

Ayrıca Portekiz’de yabancı sınırlaması da yok. Benfica kadrosunda 22 yabancı futbolcu bulunduruyor. Keza en büyük rakibi Porto’da 18 yabancı futbolcu var. Portekiz’li futbolcu yetişmiyordur değil mi? Nelson Semedo, Andre Silva, Ruben Neves gibi oyunculardan sadece bu yaz transfer sezonunda 100 Milyon Euro’ya yakın gelir elde ettiler.

Almanya’da aynı durum var. Yabancı sınırlaması yok. Son Dünya Şampiyonu, Avrupa Şampiyonası yarı finalisti, Fransa’da da serbest son Avrupa Şampiyonası finalisti, 2006 Dünya Kupası finalisti…

İtalya’da da durum farksız Dünya Şampiyonu apoletli, 2012 Avrupa Şampiyonu Finalisti. Kulüp takımlarında da aynı tarife var. Juventus son 5 senenin İtalya Şampiyonu, ayrıca 2015 ve 2017 yılları Şampiyonlar Ligi finalisti kadrosunda bulunan İtalyan futbolcusu sadece 9. Sorun sadece yabancı sınırlaması mı?

“SİZLER YABANCIYA, YABANCISINIZ”
Sevgili Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ta yabancı sınırlamasına karşı olduğunu söyledi. Sayın bakanım, 2017 Londra’da 4x100 bayrak takımımız tarihinde ilk kez finalde yarıştı. Çok mutlu olduğunuz değil mi? Bende öyle Yiğitcan Hekimoğlu, Emre Zafer Barnes, Jak Ali Harvey ve Ramil Guliyev 4’lüsü 7’inci olarak bizleri sevindirdi. Ayrıca 400 Metrede yarışan Yasmani Copello Escobar’da gümüş madalya alarak bizleri sevince boğdu. Ama tek çift laf etmediniz neden?

Türkiye Basketbol Milli Takımı’da aynı durumda sayın bakanım. 2010 Dünya 2’incisi, 2001 Avrupa 2’incisi takımın oyun kurucusu Boby Dixon. Sizler Kenan Sipahi’nin, Barış Ermiş’in, Mehmet Yağmur gibi isimlerin hiç şikayet ettiğini gördünüz mü?

Bayan Milli Milli Takımımızda da aynı sorun var. Kuanitra Hollingsvorth ve Lara Sanders ilk 5’te çıkıyor. Hiç buna dikkat ettiniz mi? Efendiler sizler kanımca spora yabancısınız. Varsın yabancı kuralıda böyle olsun.

Son olarak bugün Milli Takımımız hayati bir karşılaşmaya çıkıyor. Bu yazı yazıldığında karşılaşma daha oynanmamıştı ancak ben yedek kulübesinde objetiflerin ne çekeceğini, maç sonunda Lucescu’nun nelerden şikayet edeceğini biliyorum.

Bizler 2002 Dünya Kupası’ndaki Senegal, Brezilya,2008’de ki Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti maçlarının tekrar izlemekten gerçekten usandık. Yeni tarihler yazıp onları izlemek istiyoruz. Ancak bu kafalarla yeni yetişen nesil, maalesef bunlardan mahrum kalacak gibi gözüküyor. Yeni nesiller için bizler yabancı sınırlamasını değil, kanalları değiştirelim.

Saygılarımla