PAMUKKALE VE KARAHAYIT’TA TERMAL TURİZM STARTI VERİLİYOR

Pamukkale ve Karahayıt’ın şifalı suları, Uluslararası uzmanların katımıyla 20-24 Eylül 2017 tarihinde masaya yatırılıyor. 2. Uluslararası Termal Sağlık Turizm Zirvesi'ne, PAM Termal Otel Genel Müdürü İsmail Bartu, Nobel Tıp Merkezi Mesul Müdürü Dr. Turgay Sehil ve Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Derneği Başkanı Emin Çakmak ev sahipliği yapıyor.

2. Uluslararası Termal Sağlık Turizm Zirvesi'ne 52 ülkeden sağlık bakanlığı temsilcileri, doktorlar, fizik rehabilitasyon uzmanları, seyahat acenteleri ve sigorta firmalarından 300 yakın kişi katılıyor.

2. Uluslararası Termal Sağlık Turizm Zirvesi'ne, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, Kalkınma Bakanlığı, GEKA, DENTUROD Derneği, Pamukkale Sağlık Turizm Derneği, Sivil Toplum Kuruluşları destek veriyor. 2. Uluslararası Termal Sağlık Turizm Zirvesi'nin Akademik Başkanlığı’nı Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü üstlendi.

“SAĞLIK TURİZMİNDE ÖNCELİK KAZANMIŞ OLACAĞIZ”
Türkiye Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Derneği Başkanı Emin Çakmak; “Bir yıldır üzerinde çalıştığımız 2. Uluslararası Termal Sağlık Turizm Zirvesini 20-24 Eylül tarihlerinde gerçekleştireceğiz. Denizli Valiliği ve Ekonomi Bakanlığı önderliğinde hayata geçecek olan zirveye Denizli Büyükşehir Belediyesi, Pamukkale Belediyesi, DENTUROD Derneği, Pamukkale Sağlık Turizm Derneği işbirliğinde beraber güzel bir organizasyon gerçekleştireceğiz. Burada en önemli amaç, Karahayıt’ta ilk örneği olan kür kent anlayışını yerleştirmiş olacağız. Bölge 2 yıldır yapılan çalışmalar ile yaşanabilir bir hale geldi. Bizde son 1 yılda çalışmalarımızı hızlandırdık. Burada hastalarımızı kabul edeceğiz ve Denizli ekonomisine yardımda bulunacağız. Sağlık turizminde öncelik kazanmış olacağız. Ayrıca bizim gerçekleştirdiğimiz bu olay diğer illere de örnek teşkil edecek. Ekonomi Bakanlığı’nın çıkardığı teşvik ile destekler sağlandı. En önemli sponsor Sayın Bakanımız Nihat Zeybekci, ben emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“HER TÜRLÜ HASTALIĞI TEDAVİ EDEBİLECEK BİR KAPASİTEYE ULAŞTIK”
Nobel Tıp Merkezi Mesul Müdürü Dr. Turgay Sehil “3 yıl önce bu zirveyi dile getirdiğimizde konsey başkanı bize yol almamız gerektiğini söylemişti. Ancak kısa bir gecikmeyle bu iş gerçekleştireceğiz. Bu zirve Türkiye için kilometre taşı olabilir. Türkiye’de markalaşmış turizm kentleri var. Ancak markalaşmış bir sağlık kenti yok. Pamukkale ve çevresi buna aday olduğunu ispat etti. Turizm bileşenleri ile bu bölge güzel bir yapı haline geldi.  Burada büyük nimetler var. Doğal kaynaklarımız mevcut, estetik cerrahi yapabilecek bir kapasitemiz var. Bütün bileşenleri sunun ter yer var. Oda Pamukkale, bunları bütün dünyaya duyurmak istiyoruz. Her türlü hastalığı tedavi edebilecek bir kapasiteye ulaştık. Hizmet edebilen bir bölge olduğumuzu göstermek istiyoruz. Çok da iyi bir program hazırladık. Sağlık hizmetlerini en üst seviyede verdiğimizi dünyaya duyuracağız” şeklinde konuştu.

Denizli’de yıllardır konuşulan, yazılıp çizilen Termal Tedavi Merkezi, artık suya yazılan bir proje olmaktan çıkıyor. Özel sektörün verdiği starta, Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci’de destek verdiğine göre “Termal Tedavi  Merkez” veya “SPA” tünelinde ışık göründü sayılır.

“SUYUN İYİLEŞTİRİCİ GÜCÜNÜ KEŞFEDİN”
İnternet de “SPA Nedir” diye arama yaptığınızda, “Suyun İyileştirici Gücünü Keşfedin” başlığı çıkıyor. “SPA Nedir?SPA Latince (Salus Per Aguam) kelimesinin kısaltılması ile oluşturulmuştur. SPA nedir? Kelime anlamı su ile gelen rahatlıktır. Bu sözcük dışında genellikle (Sanus Per Aquam) da kullanılır. Suyun iyileştirici gücünü kullanarak çeşitli rahatsızlıklara çözüm bulmak ve ayrıca estetik ve güzelliği kazanmak amaçlanır. Hizmetlerin verildiği merkeze de bu ad verilmektedir.”

Pamukkale ve Karahayıt’daki termal sular milattan önce, bu topraklar üzerinde yaşayan insanlar tarafından şifa bulmak için kullanılmış… Milenyum Çağı’nda biz niye seyredeceğiz...

“ÜMİT ŞIRACI İLE KEŞİF” DENİZLİ GAZETESİ’NDE…
DOSEV Başkanı Ümit Şıracı’nın dernek üyeleriyle yaptığı keşif gezilerinin hikayelerini 20 Eylül 2017 Çarşamba gününden itibaren “Ümit Şıracı İle Keşif’i Denizli Gazetesi’nde okuyabilirsiniz. Denizli’nin gizli kalmış doğal güzelliklerini keşfeden Ümit Şıracı’ya “Hoş geldin” diyoruz. DOSEV Başkanı Ümit Şıracı, DRT Denizli’de “DOSEV’LE KEŞİF” programında, doğal güzellikleri ekranlara getiriyor.

 “PAMUKKALE VE LAODİKYA’NIN GELİRİ DENİZLİ’DE KALMALIDIR” ÇAĞRIMIZIN 945’NCİ GÜNÜDÜR…
Pamukkale ve Laodikya Antik Kenti’nin
gelirleri, Denizli’ye kalmıyor. Hierapolis, (Kutsal Şehir) binlerce yıldır, insanlara şifa dağıtıyor… Pamukkale ve Laodikya son yıllarda, Denizlililerin ilgi odağında değil… Artık, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın uygulamalarıyla Denizlililerin “Laodikya ve Pamukkale Sevgi Ateşi” söndü… Geçmişte, Denizlililer gelen konuklarını Pamukkale ve Loadikya’da ağırlar ve fotoğraf çektirerek anılarını ölümsüzleştirirdi… Şimdiler de ise; böyle anılar ölümsüzleşmiyor… Denizlililerin “Pamukkale ve Laodikya’nın Geliri Denizli’de Kalmalıdır” çağrımıza Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, yanıt verene kadar devam edeceğiz…

PAZARTESİ’NİN  SÖZÜ:

“Adalet gücü bağımsız olmayan bir milletin, devlet halinde varlığı kabul olunmaz.”

Mustafa Kemal ATATÜRK