IRAK'DA NE OLACAK? YA DA NE OLMALI?

Barzani görüntüde tüm dünyayı karşısına alıp bağımsızlık referandumunu yaptı ya, şimdi tüm dünya ne olacak diye merakla bekliyor. Ne olabilir? ya da olmalı bakımından ben de biraz düşündüm ve sizlerle paylaşmak istedim. 

Bugün için, Irak, Türkiye ve İran ortak barışçı bazı tedbirlere ve yaptırımlara başvursa da, nihai çözüm bir askeri harekat gerektirebilir. Bu referandum, nihayetinde Türkiye’nin toprak bütünlüğünü ve güvenliğini tehdit etse de, bugün ki halde doğrudan etkilenen Irak devleti oluyor. Bu nedenle ilk bitirici hamlenin Irak merkezi yönetiminden gelmesi beklenir. Benim beklediğim Irak merkezi yönetiminin askeri bir harekat yaparak, başta Kerkük olmak üzere tartışmalı bölgelere ve bu arada petrol sahalarına asker sevk etmesidir. Harekat, Erbil önlerine kadar sürdürülür ve burada durulur. Çünkü amaç Barzani’yi dersdest etmek değildir, sadece referandumun geçerli olmadığını en net bir şekilde ifade etmek ve Barzani’yi mevcut kazanımlarının gerisine iterek maceranın bedelini ödetmektir.  

Peşmerge bu harekata direnirse, İran, Erbil sırtlarını döven toplarını Peşmerge’nin çephe gerisine yönlendirir ve iki ateş ararında kalan peşmerge çekilmek durumunda kalır. İran Türkiye ile yapılan görüşmelerde samimi olduğunu göstermek adına Pejak’ı bahane ederek Kandil’e bir harekat düzenleyebilir. 

Bu durumda, Türkiye hem Pkk terörüne Kuzey Irak’tan yapılan lojistik desteği, hem de Musul Kerkük ve Bağdat’a giden ticari yolun güvenliğini bahane ederek karayolu boyunca yeter genişlikte bir bölgenin güvenliğini kontrol altına alabilir. 

Olması gereken bu da, olmaz ise ne düşünmek lazım. Birinci ihtimal Irak merkezi yönetimin operasyon kabiliyetinin yetersizliği olur. Bu sorun İran’ın Şia kardeşliği desteği ile aşılabilir. Irak böylesi bir harekat yaparsa Haşdi Şabi milis güçlerin baş at rol oynayacağı muhakkak. İkinci ihtimal ise Irak merkezi yönetimin, Amerikan tehdidi altında olmasıdır. Bu tehdidi bertaraf edecek olan yine İran’ın kararlılığı olacaktır.

Cumhurbaşkanının demecinden anlıyoruz ki Suriye ile de dayanışma görüşmeleri yapılıyor. Görüldüğü üzere bu bölgedeki ülkelerin birbirleri ile didişmeye ve rekabete değil, dayanışmaya ihtiyaçları var. 

İnşallah bu sorun yaptırımlar vasıtası ile kimsenin burnu kanamadan çözülür. Haa bu arada İspanya’da referandum bile yapılamadı, çoktan burunlar kanadı. Şu demokrasi, insan hakları, ulusların kendi kaderini tayini gibi kavramlar, ne güzel şeyler…