CAMİLER HAFTASI

Cami,Müslümanların ibadethaneleri.müslüman bir ülkede olmazsa olmaz..Müslüman olmayan ülkelerde de Müslümanların ibadet edebileceği yerlerdir de ayrıca..Olmalı.
Camilerimiz ne kadar yeterli yada ne kadar fazladır;Bilmiyorum ama bazı köy ve mahallelerde yeterinden fazla gibi..Bir okul var yada yokken birden fazla cami yer alan köy ve mahalle hatta mezralar var.
Eskilerimizle hep övünürüz ya!Eskiden camilerimizin hemen yanıbaşında ileri tıp,matematik,astronomi gibi ileri bilimsel çalışmalar yapılan okul,eski adıyla külliyeler de vardı.
Camiler sadece bir ibadethane değil aynı zaman da birer eğitim yuvasıydılar.
Bu anlamda camilerimiz önemli.
Camilerimizde görevli imam ve müezzinler bu camilerin bakımından ve temizliğinden de sorumlu,ayrıca cemaatı bilinçlendirmekle de.
Sayın Ali Sürücü ,imamlar derneği başkanı ,halen başarıyla görevini devam ettiren Denizli nin şansıdır.
Sohbetlerinde üzerine bastığı bir söz var ki ;İşte budur dedirtiyor..
‘’Benim bir tek cemaatim var,o da cami cemaatıdır’’
Camiler de ibadet yanında Allah (cc) ın yüce kitabını doğru anlamak ve anlatmakta vardır..Kuran ın özüne inmek vardır..Tebessüm vardır,hak yememek vardır,yetim hakkı vardır,kadın hakları vardır,adalet vardır,fazla mal sahibi olmamak vardır,malın kulu olmamak vardır,komşuluk hakları vardır..

Başını secdeye koyduğunda vicdanınla kendini sorgula…Şeytana ne kadar uydun,kimin hakkını yedin,kime kötü söz söyledin,kimin hakkını yedin…
Sadakanı ,hayrını ,zekatını hakkaniyetle verdin mi?
Cami ye git ,secde et,kendini sorgula bakalım;hiç olmazsa bir kere dene ..
Bu vesile ile camiler haftasının amacına uygun olması dileğimdir..Diyanet artık en zengin kurum olarak cemaatin cebinden elini çekmesi dileğiyle;imam ve müezzinlerimiz artık lütfen şu anonsu yapmasın ;

‘’Camimizin ihtiyaçları var ,yardımlarınızı esirgemeyin ‘’