GAZOZ OLMA EFSANE OL

TFF. 1. Lig’de Eskişehir-Adana Demispor karşılaşmasını zevkle izlerken bir görüntüye takıldım. Yeni Eskişehir Stadyumu’nun tribünlerinde kocaman bir yazı var. DÜNYA KUPASI YOLUNDA 80 MİLYON YANINDA…

İlk önce yanlış gördüğümü düşünerek kötü düşünmek istemedim. Ancak 6 Ekim’de oynanan İzlanda karşılaşmasının ardından Dünya Kupası’na gitme hayalleri kalmayan Türkiye’nin, durumunu gözler önüne seren bir pankart vardı. Çok üzüldüm. Sahiden Dünya Kupası yolunda 80 Milyon vatandaşımız Milli Takım’ı destekliyor muydu?

Teknik Direktörü bile güzel ülkemiz için "Burası Çavuşesku'nun Romanya'sı gibi olmuş" diyor ve devam eden süreçte Türkiye’de maç izlemek yerine Romanya Ligi’ni seyretmeye gidiyordu. Hem de Çavuşesku’nun güzel Romanya topraklarına.

80 Milyon nüfusa sahip, genç nüfusunun bir tanesi bile dünya kupası heyecanı yaşamamış olan Türkiye’nin tarihi 3 karşılaşması için direksiyona geçen Çavuşesku’nun köylüsü, o maçlarda bile yerinde duramayıp 80 Milyonun yanında olduğu Milli Takımın maçını tribünden takip ediyordu. Bu nasıl bir gaflettir. Tabi ki bu sonuç sürpriz değil. Ya ne olacaktı ki? Yanakson’un ataları Rusya’da tarih yazadursun efendim hiç almayalım. Bizler İlhan Mansız’ın Senegal’e, Nihat Çek’lere attığı golleri seviyoruz.

Neyse efendim. Köy kahvelerinde izlenen Dünya Kupası maçlarında içilen sarı gazozların tadını çok özledik. Almanya, Güney Afrika, Brezilya, Rusya derken sıra geldi Katar’a. Biz buraya kesin gideriz seslerini duyuyorum. İnşallah tadını çok özlediğimiz gazoz olmayalım yeter.

Saygılarımla.

Kalın Sağlıcakla…