‘VAR’DAN DA ‘YOK’TAN DA ÖTE DE BİR ‘VAR’ VARDIR

Bu hafta Medipol Başakşehir-Teleset Mobilya Akhisarspor maçında, Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi ilk kez çevrim dışı olarak uygulandı. Pekala sonuç nedir? Bir açıklama yapıldı mı?
TFF Başkanı ‘VAR’ sistemine karşı olduğunu yetişse bile gelecek sezon uygulamaya konulabileceğini söylemişti. Bu açıklamanın ardından Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ’da sistemin hemen getirilmesi gerektiğini belirtti ve hafta sonunda sistem kullanılmaya başlandı. Test için seçilen 3 karşılaşmadan birisi de Gümüşdağ’ın kulübünün. 
İşi şansa bırakmak istemeyen kulüplere göre ‘VAR’ olan sistemle bu iş gitmeyecek. Nedeni ise çok basit, lig dizayn ediliyor. Peki nasıl? Bir hakem çaldığı veya çalmadığı bir düdükle ülkemizde 5 tane takımın taraftarı ilan edilebiliyor. ‘Yok’tan, ‘var’ edilen kararların sonrasında herkesin sabrı taşmaya başladı. Süper Lig’den tutun 3. Lige kadar herkesin şikayetleri var. Yabancı futbolcu, teknik direktör, CEO, Sportif Direktör getirilen güzel ülkemize ithal hakem getirmeyi kendimize yakıştıramadık. Onun yerine yurt dışından ithal ‘VAR’ sistemini getirdik. Zaten hakemlerin kurullarca yok olan varlıklarının yerine gelen var sistemini de yakında tartışmaya başlarız.
Bu arada bu yazıyı okurken, zaten bu ülkede futbol mu var ki dediğinizi duyuyorum. Var efendim var. Yurt dışından getirdik. VAR.
Kısacası ülkemizde futbola karşı büyük bir aşk var. 7 yaşında sokakta futbol oynayan çocukla, 70 yaşında kahvehanede futbol konuşan vatandaşımızın farkı yok. Bizler var olan bu aşkı kaybetmeyelim.

Saygılarımla…