PEKİ; BU SKANDALIN HESABINI HANGİ REKTÖR VERECEK?

 CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı’nın, TBMM kürsüsünde PAÜ’deki yemek ihalesi konusunda iddialarda bulunduğu PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ; hem iddialara yanıt verdi, hem de (kendi dönemi de dahil) ihale öncesi üniversitede “hastalara ve hasta yakınları ile öğrencilere” sağlıksız gıda verildiğine dair karşı iddialarda bulunarak “skandal gibi” itiraflara da imza attı.

 Rektör Bağ’ın basın toplantısında ortaya koyduğu sağlıksız gıda ve yemekle ilgili “bilgi ve belgelerin” büyük bölümünün kendisinin PAÜ’nün başında olduğu 18 ayı kapsaması dikkat çekti. Peki, binlerce hasta, hasta yakını ve personele PAÜ’de 3 yıl boyunca sağlıksız yemek yedirilmesinin hesabını şimdi kim verecek? İlk 18 ay için eski Rektör Hüseyin Bağcı’dan, diğer 18 ay için ise mevcut Rektör Hüseyin Bağ’dan mı hesap sorulacak?

REKTÖR BAĞ’DAN “ODA BAŞKANLARI NİYE İSTİFA ETTİ” SORUSUNA YANIT YOK

SAĞLIKSIZ YEMEK SKANDALI’NIN HESABINI KİM VERECEK?
Denizli, Ege ve Türkiye kamuoyunda son iki haftadır gündemi meşgul eden çok milyonluk “PAÜ Yemek İhalesi” tartışmaları, ihaleyi alan işadamı Taştan ve Rektör Bağ’ın 6 gün arayla yaptıkları basın toplantıları ve açıklamaları ile “tartışma kazanının” ateşini adeta harladı. CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı’nın, TBMM kürsüsünde PAÜ’deki yemek ihalesi konusunda iddialarda bulunduğu PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ; hem iddialara yanıt verdi, hem de (kendi dönemi de dahil) ihale öncesi üniversitede “hastalara ve hasta yakınları ile öğrencilere” sağlıksız gıda verildiğine dair karşı iddialarda bulunarak “skandal gibi” itiraflara da imza attı. Bu arada PAÜ’de ihaleye çıkılan yemek bedeli 35 Milyon 815 bin liraydı ve bu ihale için 9 teklif geldi, tekliflerden sadece 2 teklif geçerli sayıldı. Ve İşadamı Öztürk Taştan’ın 32 milyon 591 bin lira (KDV Hariç) teklifi ihaleyi kazandı. 

BU SKANDALIN HESABINI;BAĞ MI VER ECEK, BAĞCI MI?
CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı’nın, TBMM kürsüsünden sorduğu ve iddiaları sıraladığı PAÜ’deki yemek ihalesi konusu ile ilgili ilk basın toplantısı ihaleyi KDV Hariç; 32 milyon 591 bin liraya 3 yıllığına alan İşadamı Öztürk Taştan’dan geldi. Vekil Basmacı’nın aynı konuyu birkaç gün sonra TBMM çatısı altında bir kez daha dile getirmesi ve Sağlık Bakanı’ndan yanıt beklediğini belirtmesinin ardından bu kez de Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ bir basın toplantısı düzenledi ve iddialara hem iddialara yanıt verdi, hem de ihale öncesi 3 yıl boyunca üniversitede hastalara ve hasta yakınları ile öğrencilere sağlıksız gıda verildiğine dair “skandal” boyutunda karşı iddialarda bulundu. Rektör Bağ’a göre; Pamukkale Üniversitesi’nde 17-18 ayı (rektörün) kendi döneminde olmak üzere tam üç yıl öğrencilere, hastalara, hasta yakınlarına ve personele sağlıksız yemek yedirilmişti. Rektör Bağ’ın basın toplantısında ortaya koyduğu sağlıksız gıda ve yemekle ilgili “bilgi ve belgelerin” büyük bölümünün kendisinin PAÜ’nün başında olduğu 18 ayı kapsaması dikkat çekti. Peki, binlerce hasta, hasta yakını ve personele PAÜ’de 3 yıl boyunca sağlıksız yemek yedirilmesinin hesabını şimdi kim verecek? İlk 18 ay için eski Rektör Hüseyin Bağcı’dan, diğer 18 ay için ise mevcut Rektör Hüseyin Bağ’dan mı hesap sorulacak?

İŞADAMI TARTIŞMALARDA YOK YERE DAYAK YİYEN Mİ OLDU?
PAÜ’deki yemek ihalesini yıllık maliyetinin 6 milyon lira fazlası bir rakama aldığı iddia edilen Özata Gıda ve Soğuk Hava Tesisleri firmasının sahibi İşadamı Öztürk Taştan önceki hafta DGC Basın Merkezi’nde bir basın toplantısı düzenledi ve hakkında ortaya atılan iddiaları yanıtladı. CHP’li Vekil Melike Basmacı’yı eleştirdi. Ve ihaleyi oldukça ucuz ve uygun fiyatlara aldığını söyledi. Hakkında “MHP’den ihraç edildi, telefonunda bylock uygulaması olan, eşi PAÜ İhale Komisyonu’nda görevli ve FETÖ Soruşturmalarına bağlı olarak 2 kez gözetim altına alındı” iddiaları bulunan DTO Meclis Üyesi İşadamı Taştan tüm bu iddialara da cevap verdi. Taştan, “Kendisinin normal bir ticari ihaleye girdiğini, ancak yok yere arada kalanın ve dayak yiyenin” kendisi olduğunu da söyledi. 

İŞADAMI TAŞTAN’DAN BASIN TOPLANTILI SAVUNMA; “FETÖ KONUSUNDA AKLANDIM”
PAÜ Yemek İhalesi’ni alan İşadamı Öztürk Taştan düzenlediği basın toplantısında hakkında “araştırıp sormadan” iddialarda bulunan isimler hakkında hak arayışına girişeceğini belirtti ve özetle şunları söyledi;

-“Tamam, adım istihbaratın savcılığa verdiği bylock listelerinde var, ancak ben bu konudan aklandım. Gözaltına alınmam konusu ise; hakkımda hiç dava açılmasına dahi gerek kalmadan ifadem alındıktan sonra bırakıldım.

-“Listedeki benim adımla anılan bylock kurulu telefon numarası bir Wifi numarası ve Uşak’taki şubemde çalışan bir eleman tarafından kullanılmış bir şirket hattıdır.”

-“Eşim Hastane Döner Sermayede değil, İhale Komisyonu’nda değil; Planlama Bölümü’nde çalışmaktadır.”

“ÜNİVERSİTELER ARASINDA EN UCUZ YEMEK PAÜ’DE”
-“PAÜ Yemek ihalesi 3 yıllık sabit fiyat garantisi ile alınmıştır. Yani yaklaşık 32 milyon 500 bin TL’lik toplam yemek bedeli 3 yıl boyunca hiç değişmeyecektir. Yıllık fiyatı verilen yemek sayısına göre de 3 yıllık bu sınır içerisinde değişken olacaktır. Kısacası 3 yıllık toplam ihale (bedeli) rakamı 32 milyon 500 bin TL civarındadır. Hem de ‘3 yıllık sabit fiyat garantisi’ ile…”

-“Personel ve Hastane Yemeği’nin bu ihaleye göre 3 yıl değişmeyen sabit fiyatı yemek başına aşağı yukarı 6 TL’dir. Bu rakam Boğaziçi Üniversitesi’nde 10 TL, Balıkesir Üniversitesi’nde 9 TL’dir.  Bu anlaşma belki de Üniversiteler arasında en ucuz yemek anlaşmasıdır.”

“BEN HALEN MHP’LİYİM”
-“MHP’den atıldım, ancak bu bir tasviye hareketiydi. İl Başkanlığı Yarışından çekilmemin sağlanması için taktik bir kararla partimden uzaklaştırıldım, atıldım. Ben halen Ülkücüyüm, MHP’liyim ve fırsat bulduğumda partime hizmet vermeyi sürdüreceğim.”
Evet, aynı zamanda Denizli Ticaret Odası Meclis Üyesi olan İşadamı Öztürk Taştan’ın bu yanıtları hem basın toplantısında, hem de telefon görüşmelerimizde aldığımız notlardan oluşmaktadır. Burada bunu belirtmekte de yarar görüyoruz.. 

BUNUN ADI İTİRAF, HEM DE SKANDAL GİBİ İTİRAF
CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı’nın, TBMM kürsüsünde PAÜ’deki yemek ihalesi konusunda iddialarda bulunduğu Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ; hem iddialara yanıt verdi, hem de ihale öncesi üniversitede hastalara ve hasta yakınları ile öğrencilere sağlıksız gıda verildiğine dair karşı iddialarda bulunarak “skandal gibi itiraflara” da imza attı. Rektör Bağ basın toplantısında yemekhanede sağlığa aykırı gıda maddelerinin kullanıldığının tespit edildiğini, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekiplerinin Pamukkale Üniversitesi’nde yaptığı denetimlerde Türk Gıda Kodeksi’ne uymayan zeytinyağı ve ayçiçeği yağına el koyduğunu söyledi. Sürecin şikayetle başladığını söyleyen Rektör Prof. Dr. Bağ, olayın sağlık skandalı olduğunu söyleyen basın mensuplarına “Bu skandalı ben oluşturmadım. Bu şekilde haberler çıkabilir. Evet, rapor var elimizde, doğrudur. Denetlendi, bu şekilde raporlaştırıldı, dosyaya kondu. Aynı yemekten ben de yiyorum, öğrencim de yiyor, personelim de yiyor. Bu yağ hepsi için kullanılıyor” dedi.  Rektör Bağ’ın basın toplantısında ortaya koyduğu “bilgi ve belgelerin” büyük bölümünün kendisinin PAÜ’nün başında olduğu 18 ayı kapsadığı da dikkat çekti. Peki; Rektör Bağ söz ettiği 3 yılın yarısını kapsayan “kendi döneminde” neden bu “sağlıksız yemeklerin” hasta ve yakınları ile personele verilmesini durdurmamıştı?

PAÜ YEMEĞİNİN ASIL FİYATI TOPLAM; 38 MİLYON 817 BİN TL, YILLIK FİYATI İSE; 12 MİLYON 939 BİN TL
Rektör Bey’in “sağlık sız yemek” açıklamalarını bir yana bırakıp, yemeklerin “faiş fiyatları” iddiasına döndüğümüzde ortaya gerçekten önemli rakamlar ve farklar çıkıyor. Evet, 3 yıllık PAÜ Yemeği 32 Milyon 591 bin TL’ye KDV eklendiğinde toplam; 38 Milyon 817 bin TL’ye çıkıyor. Yani; üniversitenin 1 yıllık yemek maliyeti 12 Milyon 939 bin lirayı buluyor.

6 MİLYONCUK DEĞİLSE BİLE EN AZ “3,5 MİLYONCUK” FAZLALIK VAR, SANKİ(!)
Rektör Bağ’ın “en pahalı ihale daha önceki yemek ihalelerinde olmuş” diye savunduğu rakamlar, o fiyatlara göre bile “faiş ve yüksek.” PAÜ’nün pahalı bulunduğu 9 milyon küsurluk son ihale ile bu tartışılan ihale arasında 3,5 milyon liralık bir fark ve fazlalık var. PAÜ Rektörü Bağ CHP’li Vekil Melike Basmacı’nın; konuyla ilgili TBBMM’de 2 kez yaptığı konuşmasına yaptığı atıfta; “6 Milyoncuk” sözü ile karşılık vermesi de ilginçti. KDV’li hesaplarla PAÜ’nün tartışmalı ihalesinde belki 6 milyon liralık bir fazla (faiş) fiyat olmasa da, sanırız; “3,5 Milyoncuğu” bulan bir hesap hatası vardı sanki…

REKTÖR’DEN “ODA BAŞKANLARI NİYE İSTİFA ETTİ” SORUSUNA YANIT YOK
Rektör Hüseyin Bağ ayrıca basın toplantısında kendisine yöneltilen; “Teknokent’te şehrin en önemli ve büyük sivil toplum örgütleri ile karşı karşıya kaldınız. Ve Teknokent ortağı oda başkanlarının istifaları ile karşılaştınız, Bu durumu nasıl izah ediyorsunuz?” sorusunu yanıtlamadı. Veya yanıtlamak istemedi. Ve “Bu toplantı sadece ihale ile ilgili” dedi. 

“PAÜ’NÜN BAŞINA FETÖ İLE MÜCADELE İÇİN GETİRİLDİM”
PAÜ Rektörü Hüseyin Bağ ayrıca yine bu toplantıda kendisine yöneltilen, bazı uygulamalara imza atmak istemeyen personel ve akademisyonlere;  “Hakkınızda FETÖ Soruşturması açarım” tehdidinde bulunup bulunmadığı yolundaki iddialara da yanıt vermedi. Ve sadece; “PAÜ’nün başına FETÖ ile mücadele için getirildiğini” ve bunu yaptığını öne sürdü.