PUL VE MEKTUP

Hemşerimiz Saim İlçioğlu ile karşılaştım. Çamlık Forum’da bir sergi açılışı varmış, PTT Genel Müdürlüğü Başkan Vekili olarak bu açılışa ev sahipliği yapmak üzere gelmiş. Serginin konusu “UNESCO Dünya Miras Listesindeki Eserlerimiz Denizli” Merak ettim doğrusu hala pul basılıyor mu? hadi böylesi bir aktiviteye konu edildi ve basıldı diyelim, hala kullanılıyor mu? Yazı yazmanın güzel tarafı bu, mecburen araştırıyor ve öğreniyorsun. Evet hala pul kullanılıyor.

Pul ve mektup bizim kuşağın hayatında önemli bir yer tutardı. Hareketli bir toplum olduğumuz için bunu normal karşılamak lazım. Örneğin ben liseyi İzmir’de okudum, babam Almanya’da idi, ailemin kalan kısmı Denizli’de. En azından iki adrese mektup yazmam gerekirdi ayda bir olsun. Kucak dolusu selam ile başlar, ellerden ve gözlerden öperek bitirirdik satırları. Hele lise mezuniyeti sonrası bi dolu yatılı koğuş arkadaşına mektup yazar olduk.

Bir de yabancılarla mektup arkadaşlığı vardı. Benim mektup arkadaşım İngiliz idi. Güzel güzel mektuplaşıyoruz, derken bir gün Atatürk’ü tanıyıp tanımadığını sorum. Tanımadığını söyleyince çok bozulmuş olmalıyım. Halbuki nazik bir dille mektuplaşmasının amaçlarından birinin de öğrenmek olduğunu söylemişti. Ama bozuldum dedim ya, W Churchill’in hayatında tek bir savaş kaybettiğini, onun da Çanakkale’de Atatürk’e karşı olduğunu ifade eden bir cevap yazdığımı iyi hatırlıyorum. Bir daha mektup gelmedi.

Neyse pul sergisinden geldik buralara. Sergiye bir merak ile gittim. Pamukkale’deki eserlerin kolaj yapıldığı bir pul basılmış sergileniyor. Bunun yanı sıra PTT elindeki pul koleksiyonunu göndermiş sergilensin diye. Binlerce puldan oluşan bu sergiyi şöyle bir dolandım. Atatürk serisi, yaban hayatı koruma yılı, devlet adamları, tarihi ve kültürel miras diye uzayıp gidiyor. Bunların hemen hiçbiri yabancı değil bana. Zira bizim nesil sadece mektup nesli değildi, hemen her birimiz pul koleksiyoncusu idik. O akşam eve gelince yirmi sayfadan oluşan ve her bir sayfası dopdolu pul koleksiyonumu elime aldım. Dünya Madencilik Kongresi, Türk Matbaasın 250. yılı gibi anlamlı aktiviteler ve günler adına pul basılmış, birer seri almışım. Gündüz PTT koleksiyonunda gördüğüm pulların aynılarına sahip olmanın bir değeri var mıdır acaba? Yanı sıra başta Almanya olmak üzere İspanya, Romanya, Macaristan Amerika, Avusturya, Avustralya  diye uzayıp giden ülkelerin pullarını da biriktirmişim. Bunların bazılarını nerden buldum, nasıl elde ettim? şaşırdım doğrusu.

Elimde defter çocuklara pul koleksiyonuma bakalım dedim. Cevap bile vermediler. Bu şehirde bizim nesilden pul koleksiyonunu hala saklayan kaç kişi vardır ki? Ortak bir sergi açsak. Yoksa bir dönem böyle kapanacak…