YENİ YILA GİRERKEN

2017  yılını geride bırakmak üzereyiz. Yeni bir yıla merhaba demeye saatler kalmış ve dolayısıyla ebedi ikametgahımız olan ahiret yurduna bir yıl daha yaklaşmış bulunmaktayız. Geçen yıl artık bizim için hatasıyla sevabıyla bir tarih olmuştur. Bu nedenle geçmişimizi iyi bir muhasebeye tabi tutmamız ve geleceğimizi buna göre yeniden tanzim etmemiz gerekir.

Yüce Rabbimizin bize verdiği en kıymetli sermaye, zamandır. İnsan dünyasını da ahiretini de bu sermaye ile kazanabilir. Dünyada bizlere takdir edilen sınırlı ömür bir daha verilmeyecektir. Hayat zannedildiği kadar uzun değildir. Her geçen dakika, saat, gün, hafta, ay, yıl ve alıp verdiğimiz her nefes; bizi mukadder akıbete, yani ölüme biraz daha yaklaştırmaktadır. “Her nefis mutlaka ölümü tadacaktır…” fermanı gereğince bu akibetten kurtulmak mümkün değildir. Üstelik ölümün insanı ne zaman yakalayacağı, ömrün nerede, ne zaman ve nasıl biteceği de meçhuldür.

İşte Müslüman zamanını bu inanca ve değiştirilmesi mümkün olmayan bu gerçeğe göre değerlendirmelidir. Geçmişini düşünerek kendisine şu soruları sormalı ve cevaplarını aramalıdır: “ben kimim?” “nereden geldim?”, “niçin yaratıldım?”, “nereye gideceğim?”, “şahsıma, aileme, milletime, dinime ve devletime karşı görev ve sorumluluklarım nelerdir?”, “bu güne kadar bu vazifelerimi layıkıyla yapabildim mi?”, “bundan sonra kalan sınırlı ömrümü en iyi şekilde nasıl değerlendirebilirim?” eğer bu sorulara müsbet cevap verebiliyorsak, kendimizi mesud ve bahtiyar sayabiliriz. Aksine bu güne kadar yaşadığımız ömür çerçevesinde durumumuz iyi değilse “zararın neresinden dönülse kardır.” Atasözü gereğince, bundan sonraki hayatımıza yeni bir çeki düzen vermemiz gerekir.

Peygamberimiz (s.a.v.) ‘in bizlere bu buyuruyorlar ki:

Beş şey gelmeden evvel beş şeyin kıymetini biliniz: ölüm gelmeden evvel hayatın, hasta olmadan önce sağlığın, meşguliyetten evvel boş zamanın, ihtiyarlıktan önce gençliğin, fakirlik gelmeden evvel zenginliğin.”

Beş şeyden sorguya tabi tutulmadan insan kendini kurtaramaz: ömrünü nerede tüketmiştir? İlmiyle amel etmiş midir? Malını nereden kazanmış ve nereye harcamıştır? Bedenini nerede yıpratmıştır.

İşte geçen bir koca yılın muhasebesini bu soruları cevaplandırarak yapmalı ve girecek olduğumuz, 2018’ide bu değerlendirme çerçevesinde en iyi şekilde geçirmeye çalışmalıyız. Aksi takdirde sonradan duyacağımız pişmanlıklar hiçbir fayda getirmeyecek ve ömür nimeti bize bir daha verilmeyecektir.

Yeni senenin ülkemiz, milletimiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Yüce Mevlamızdan niyaz ediyorum.

Hayırlı Cumalar, Selam ve dua ile…