ESKİ YILDAN YENİ YILA

2017 yılına tedirginlik ve umut karışımı duygularla girmiştim. Tedirgindim çünkü 15 Temmuz darbe girişimi sonrası yeniden ve yeniden verilen artçı darbe teşebbüsü tarihleri eşliğinde ne olacak bu memleketin hali diye düşündük durduk. Dualarımız kabul gördü ki, darbe sonrası bakımından ülkemizi daha sakin, daha bilinir ve daha umutlu görüyorum. Komşu ülkelerin daha stabil ve öngörülebilir olduğunu söylemek mümkün. Çevrenin istikrarı Ülkemizin lehine olmuştur ve olacaktır.

Darbe sonrası sürecin en büyük sorunu olağanüstü hal ve buna dayalı KHK’larla idare ediliyor olmamız. Kendi şahsım adına bu halden bir şikayetim yok ama adı üstünde olağanüstü halden olağan hale geçmek hepimizin temennisi.

2017 özel okulculuğun patlama yaptığı, bu arada ben de bu kervana birkaç yıl evvelinden katılmış durumdayım, bir yıl oldu. Dershanelerin hem isim hem de çalışanlar olarak dershanecilikten okulculuğa evrilmeleri, istihdam açısından bir sorunu çözerken, ve hatta inşaat ve emlak sektörü bakımından yeni bir pazar ortaya çıkarırken, eğitim açısından kaotik bir ortama girdiğimiz söylenebilir. Hele bu belirsiz ortam daha netleşmeden lise giriş sınavları ile ilgili değişikliğe gidilmesi kaosun ateşine benzin döktü. Milli eğitim faaliyetleri alanında on yılı aşkın tecrübemle söyleyebilirim ki lise geçiş sınavlarının zorunlu olmaktan çıkarılması, fen liseleri gibi bazı özellikli okullar hariç çocuklarımızın sınavsız mahalle mektebine gidecek olması, benim de yazılarımda olması gereken diye dillendirdiğim bir konu idi. Bana göre bu uygulamada geç bile kalındı.

Artı koleji öğretmen, veli ve idarecileri olarak bir oyun sahnelemek üzere çalışmalara başladık. Çalışmalar dinlenme zamanları gibi oluyor. Bu hal ayrı bir yazı konusu olur.

2017 yılını mesleğimin bir uzantısı olan hastanecilik açısından paylaşmacı bir yıl odlu. Altı ortaklı iki hastane yapısından üçer ortaklı iki ayrı hastaneye ayrıştık. Bize Burdur Bucak hastanesi düştü.

Pasvak verimli bir yıl geçirdi. Merkezefendi Mahallesi sınırları içinde yapacağımız ikinci aşevi için Büyükşehir Belediyemizin de yardımları ile amacımıza çok uyan bir arsa sahibi olduk. Şu sıralar mimari proje ve inşaat ruhsatı ile uğraşıyoruz. Gerçekleştiğinde sadece Pasvak değil, Denizli bir eser kazanmış olacak.

2017 yılı Pamukkale KBB-BBC derneğimizin faal olduğu bir yıl oldu. Hayat boyu öğrenme kapsamında toplantılar yaptık. Denizli’de hizmet veren KBB hekimi meslektaşlarımız ile bilimsel ve sosyal içeriği zengin toplantılarda bir araya geldik. Katıldığım ulusal ve uluslar arası kongreler artık hayatımızın birer rutini gibi.

2017 yılı Cerrahpaşa 87 mezunu sınıf arkadaşlarımla sıkça bir araya geldiğim ve dayanışma ve kaynaşmanın çoğaldığı bir yıl oldu.

2018, geçmiş yılın devamı olacaktır. Başlayan işerin devamı, devam eden işlerin güzelleştirilmesi çabalarımız devam edecektir. Okurlarıma sahip olduklarını kaybetmedikleri, üzerine bir şeyler koyabildikleri, huzurlu ve mutlu bir yıl dilerim.